30.5.2024 | Svátek má Ferdinand


GLOSA: Populismus? Něco je špatně

5.7.2016

Rakouský ústavní soud anuloval výsledky prezidentských voleb, ve kterých jen o 0,6 procenta porazil zelený a liberální Alexander Van der Bellen pravicového Norberta Hofera. Evropa si v květnu po volbách oddychla a mohla se ještě pár týdnů domnívat, že se populismus daří úspěšně zahnat. Levice a pravice se přeci ve Francii dokázala přenést přes základní hodnotové neshody, aby odvrátila hrozbu euroskeptické Národní fronty a Marie Le Pen. Skrz brexit a rakouský ústavní soud nám základní principy demokracie připomněly, že tomu tak není.

Média to popisují různě. Kampaň založená na překroucených faktech, lži, manipulaci informací, využívání strachu a hře na emoce. Donald Trump, Nigel Farage, Marie Le Pen nebo třeba Andrej Babiš. Pokaždé, když úspěch populismu odepíšeme jako znak něčeho špatného ve společnosti, prohráváme. Pokaždé, když jeho úspěchy chápeme jako vítězství blbosti nad racionálním myšlením, stáváme se součástí problému. Populismus nám připomíná, že je něco špatně a že se před tím díky demokracii neschováme.

Ekonomické problémy řešíme impulzivně expanzivní monetární politikou, která pumpuje miliardy do oběhu a bez výsledku nás zakopává do větších problémů. Je to snazší než nějaká dlouhodobější koncepční řešení. Politici nejsou schopni legislativně reagovat na technologickou transformaci hospodářství, flexibilizovat pracovní trh nebo vytvořit vzdělávací systém s kvalitou adekvátní moderní době. Takové cíle jsou totiž na jedno volební období moc ambiciózní a my nemáme lídry, kteří by byli schopni udělat potřebné radikální změny.

V době krátkých facebookových statusů, informačního přesycení a 140znakových tweetů ve společnosti chybí elity, které by vášnivě a efektivně voličům vysvětlily složité, odborné, racionální a nevzrušující argumenty. Problém, který se jednoduše dá svést na druhou stranu.

Populismus nesmíme chápat jako intelektuální úpadek nějaké části obyvatel, ale jako intelektuální úpadek elit, které nejsou schopny koherentně a účinně řešit problémy lidí. Pokud budeme pokračovat v boji proti populismus místo řešení jeho příčin, tak tento boj prohrajeme.