28.5.2024 | Svátek má Vilém


GLOSA: O užitečnosti hyen

13.4.2021

Hyeny jsou dílem mrchožrouti, dílem potomci Hygie, víly z řeckého bájesloví. Na úvod trochu legrace, uvozující největšího z žijicích zoologů v České republice, slunéčka našeho jasného, odborníka na očkování, bojové biologické látky, velikána ekonomie, zahraniční politiky, předního sinologa a v neposlední řadě specialistu přes tlačenku a becherovku.

Nazvání novinářů hyenami je naprosto trefné. Hyeny, tak jako ostatní mrchožrouti, mají ve svých teritoriích nezastupitelnou úlohu likvidátora nemocných a zraněných kusů. Kdyby jich nebylo, nebe nad Afrikou by potemnělo hejny much a pro smrad z hnijících mrtvol by mnohde život snad ani nebyl možný.

V naší civilizaci mají obdobnou úlohu ve společenství lidí sdělovací prostředky. Mají nacházet, pojmenovávat a pomáhat odstraňovat vadné kusy - lotrovstvo, zlodějnu, jánabráchismus, mafiánské struktury. V zemích, kde se povedlo utlumit činnost sdělovacích prostředků, se nedá dýchat. Smrad fyzický i morální, zlodějna, katastrofy z hlediska životního prostředí, mafie kam se podíváš.

Pro naše novináře, pokud se nejedná jen o žoldnéře mocných, je pak jedna nabídka – v koronavirovém světě se sice protloukají všichni špatně, ale tam, kde schází publikum, ještě hůř. A tak, lidi od psacích strojů či kamer, vezměte si na starost péči o hyeny v zoologických zahradách, jen tak, pro radost. Nejsou ta zvířata ani hezká, ani na pohled sympatická. Ale užitečná. Na rozdíl od svrchu nejmenovaného největšího žijícího zoologa, odborníka na očkování, biologické zbraně, vzdělávací systém v Nepálu, sinologa, a v neposlední řadě specialistu přes becherovku, tlačenku, nafukovací čluny…

zastupitel obce Tetín za ČSSD