21.10.2020 | Svátek má Brigita


GLOSA: O příčetnosti

5.7.2013

Slovo příčetnost patří do trestního zákoníku. Do politiky patří jen potud, že zákony schvaluje parlament. Zákon říká, že spáchat trestní čin může jen osoba příčetná. O své příčetnosti tedy mohu uvažovat jen v souvislosti s obavami, že bych za své chování mohl být trestně stíhán. Příčetnost je tedy vlastně trestní zodpovědnost. Tu má jen občan starší než osmnáct let. Anulovat nebo snížit ji může duševní porucha. Ta může vést k tomu, že člověk nemohl rozpoznat nebezpečnost svého jednání pro společnost nebo své jednání ovládat. Zákon si spíš všímá toho, kdo je nepříčetný než aby příčetnost vymezoval positivně.

Neumím-li něco správně rozpoznat, týká se to mých kognitivních schopností, tedy toho, čemu se říkalo inteligence nebo rozum. Abych byl trestně zodpovědný, musím mít "zdravý rozum". Jestliže tedy tvrdím, že nejsem nepříčetný, snažím se přesvědčit jiné, že jsem si vědom, že mohu být trestně stíhán za to, co páchám.

Snížit schopnost ovládat se mohou city a vášně. Špatně se ovládáme, máme-li vztek, něco nás "strašně naštve". Schopnost ovládat se omezují také drogy a mezi ně patří alkohol. Jestliže si zmenšenou příčetnost přivodím z nedbalosti nebo úmyslně, soud mi zmenšenou příčetnost jako polehčující okolnost při výměře trestu neuzná. Může k tomu přihlédnout, když místo do vězení, jde pachatel na odvykací léčbu.

Alkohol, podobně jako jiné drogy snímá z člověka část zodpovědnosti za to, co pod jeho vlivem dělá. Často je to hra, kterou lidé hrají. Ženatý muž pozve vdanou ženu na večeři. Popíjejí víno v množství, které není malé a on i ona snáze podlehnou erotické touze. Společnost to do jisté míry toleruje.

Alkoholu využívaly i armády ve válce, zvlášť když se nepřítel zabíjel bajonetem. "Nima ruma, nima šturma!" Pilo se "na kuráž." Rum pomohl v hrůze útoku na bodáky bodnout bližního do břicha i lidem, kteří by jinak ani mouše neublížili. Technik řídící útok bezpilotního letadla z hlubokého zázemí však musí být střízlivý.

Jde-li o zodpovědnost občanů, pak jsou zodpovědní za to, že buď k volbám nechodí, nebo za to, že zvolili poslance, kteří vzhledem k charakteru naší parlamentní demokracie zcela nesmyslně rozhodli, že budeme prezidenta volit přímo. Že by za to mohlo pivo? Co do množství vypitého alkoholu jsme na nezáviděníhodném prvním místě v Evropě.

Převzato z Vinar.bigbloger.lidovky.cz se souhlasem autoraMáte doma vybíravého pejska? Problémem může být kvalita krmiva
Máte doma vybíravého pejska? Problémem může být kvalita krmiva

Brit ke své řadě granulí bez obilovin pro malá plemena uvedl na trh i novou řadu kapsiček Brit Care Mini. Ty jsou obohaceny o prebiotika pro dobré...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.