22.4.2021 | Svátek má Evženie


GLOSA: Nemoc

24.7.2015

Tady Sova… volám z Boru…

Má epilepsii, tak to nemůže být špatný člověk.

Tiše, nechte ho mluvit. Má epilepsii.

Ano, sice s jeho postojem nelze tak úplně do puntíku souhlasit, ale on má epilepsii.

Proč o něm říkáte, že se vám nelíbí, co udělal své bývalé přítelkyni? To vám nestačí, že má epilepsii?

Nesluší se připomínat, že si bezostyšně nakradl. Má epilepsii.

Za jiných okolností bych ho za podobné kecy nakopal, ale má epilepsii…

Nesmíte mu nadávat za to, co říká. Má epilepsii.

Připadá vám to jako pitomost všechno? No, velmi správně, mně taky. Použil jsem záměrně epilepsii, která je trošku exotická, ale co když si tam dosadíte leukemii? Nebo ALS? Nebo autismus? Nebo infarkt, mrtvici, roztroušenou sklerózu? Rakovinu?

Chci říct, že nemoc, nemoc je v první řadě osobní věc, zlá a nebezpečná. Ne omluva nějakých činů, ne generální pardon, ne propustka k beztrestnosti. Není to papír na výjimku z diskuse. Není to ale ani bič nebo klacek.

Nemoc je nemoc a jediné, co se jí dá omlouvat, jsou její projevy. Nemocný člověk vyžaduje ohledy v situacích, kdy mu nemoc brání fungovat tak jako zdravým, a je znakem kultury tyto ohledy mít. Ale neomlouvá to jeho činy, minulé ani budoucí, jeho názory, postoje, nic z toho. Snad s výjimkou psychických nemocí, které napadají vůli a rozpoznávací schopnosti – ale tam to patří mezi projevy nemoci.

Kdo nemocí omlouvá všechno, dělá nemocnému medvědí službu. Kdo používá nemoc jako klacek v diskusi, je zoufalec a diskvalifikuje se tím.

… a v tom je její nebezpečí a krása. Tolik jsem vám chtěl, pane kolego, říct!

Převzato z webu Kuřecí con carne se svolením autoraJaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F
Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F

Jaro máme v plném proudu, a tak je nejvyšší čas vybavit své ratolesti pohodlným, kvalitním a zároveň trendy oblečením. Co třeba vyzkoušet novou...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.