24.5.2024 | Svátek má Jana


GLOSA: Mysleme politicky

16.6.2012

Tajnou službu má hlídat nová komise "z lidu". Měla by přístup i k živým případům….

Promnul jsem si zrak, ale je to tam stále. Je jedna hodina po poledni 14. června 2012 a na portálu Hospodářských novin se jako první skví onen výše uvedený titulek. Čtu a nevěřím svým očím.

Vzhledem k tomu že Bezpečnostní informační služba (BIS) dosud nebyla schopná vysvětlit, odkud odposlechy unikly, začali její kritici znovu volat po přísnější kontrole.…..

Nedokážeme-li zabránit deseti zúčastněným, aby něco "nevykecali", přichází politici s brilantním řešením. Musí o tom vědět víc lidí, pak se to určitě nevykecá. Zdá se, že čím víc lidí bude o něčem vědět, tím menší je pravděpodobnost, že se to prozradí. To mi hlava nebere.

A politici na tyto hlasy slyší. Premiér Petr Nečas (ODS) souhlasí s tím, aby práci BIS kromě poslanců kontrolovala ještě jedna nezávislá komise složená z osobnosti "z lidu", vece dále Ihned.cz.

"Ježíšmarjá, jak to myslej?" Vždycky jsem byl přesvědčen, že je to naopak. Snad čím míň lidí o něčem ví, tím spíš se to utají. Ale zdá se, že tomu tak není.

Přece o tom ten Nečas přemýšlel? I když zase …podle toho článku o tom možná nepřemýšlel, jenom s tím souhlasí. Já přece taky souhlasím s mnoha věcmi, o kterých jsem nikdy nepřemýšlel. No jo, ale možná proto nejsem premiér. Ne, tak to není. Tam je někde zakopaný pes. Určitě o tom přemýšlel a vymyslel právě tento postup, s kterým navíc i souhlasí. Přece vím, že pan premiér studoval fyziku a od té je jen kousek k matematice a logice, tak je snad zvyklý přemýšlet. A logicky.

Počkat….., tak čím víc lidí o tom ví, tím je menší pravděpodobnost, že se to vykecá…., na to musím přijít…..,,to prostě musí být logické…….

Heuréka! Mám to, to jsem si oddychl. Je to jasné, stačí pouze zapojit mozek.

Přece čím víc lidí to ví, tím se zmenšuje množina lidí, kteří by se to mohli dovědět! Tudíž se zmenšuje i pravděpodobnost, že se to vykecá. Přestává být totiž komu, protože ona už to stejně většina ví. Je zjevné, že nevykecatelná je ta věc, o níž vědí všichni.

Jak prosté! Škoda, že jsme na to nepřišli už dávno. Mohli jsme už vědět všechno a přitom by se nic nevykecalo.