1.3.2024 | Svátek má Bedřich


GLOSA: Korona jede more!

28.1.2021

Zase jsem měl jednou pravdu: Společnost se nově hierarchizuje, a to vzhledem ke covidu-19. Vznikají tu skupiny obyvatel, které by bylo možné zanést do excelových tabulek: Především nejhrubší dělení na ty, kteří pravidla vytvářejí (rule-makeři), a na ty, kteří je přijímají (rule-takeři), dále je tu dělení na ty, kteří pravidla dodržují, a na ty, kteří je nerespektují. Budeme-li v dělení pokračovat, ukáže se, že přestupníky můžeme dále dělit na ty, kteří za porušení normy sankcionování byli, a na ty, kterým se nic nestalo. Nakonec delikventy můžeme řadit podle závažnosti porušení, od prostého nenošení roušek po záměrné šíření nakažlivé choroby, což už je trestný čin.

Projevem vysokého společenského postavení je, že člověk patří mezi rule-makery (Babiš, Blatný), nikoliv mezi rule-takery (prostý lid). Naopak, ponížení se lze dočkat sankcí za nedodržení normy (Prymula, Březovský). Projevem zcela mimořádného společenského postavení pak je porušení norem, po kterém nenásleduje sankce (Kabátek).

Nelze si nevšimnout zvýšení beztak již vysoké prestiže zdravotnické profese (tipuji, že příští parlament bude z více jak 20 procent tvořen poslanci pocházejícími ze zdravotnictví). Stejně zajímavá je pandemická situace z ekonomického hlediska: O tom, že některé oblasti (Amerika, Evropa) postihuje a jiné (Dálný východ) relativně posiluje, jsem už psal. Totéž se ovšem odehrává i na individuální úrovni: Někteří se právě stávají boháči, jiní přicházejí o všechno.

Covid-19 míchá společností jako příslovečný bůh ze stroje, deus ex machina. V České republice navíc ukazuje neschopnost státních orgánů a neukázněnost společnosti. Tedy nic nového.

Nejvyšší státní představitelé mají za jisté, že pandemie skončí, jakmile se společnost bude vakcinovat; žádná taková jistota ale není! Naopak, jisté jsou dluhy, které nadělali.

Nejspíš tím mnohé překvapím, ale Babiše bych z pomalé vakcinace neobviňoval. Je přece nad slunce jasnější, že je v jeho zájmu, aby se vakcinace stihla ještě do říjnových voleb, které se Zemanem nepochybně plánovali jako jakési vakcinační dožínky. Takhle to ovšem vypadá spíš na funus než na dožínky...

Titulek tohoto článku jsem opsal z jednoho pražského plotu. Škoda, že se tam namísto o koroně nepíše o vakcíně. Ale nepíše...