3.3.2024 | Svátek má Kamil


GLOSA: Jak pivo zachránilo civilizaci

10.11.2010

Na tomto serveru se objevil názor, že pivo vytvořilo civilizaci. Je nejspíš pravdivý. Je však jisté, že pivo civilizaci zachránilo.

Podle mnoha antropologů nomádi a kočovníci mohou dělat mnohé věci, ale aby vařili pivo, musí se usadit. Tak nejspíš vznikly první osady. Tedy civilizace.

Ať už pivo civilizaci vytvořilo či nikoli, jedna věc je nezpochybnitelná: zachránilo ji. V dobách nekvalitní pitné vody a epidemií, ti obyvatelé měst, kteří pili vodu, zemřeli. Přežili jen ti ve městech, kteří pili pivo. Obyvatelé venkova měli k dispozici čistou pitnou vodu, ale v době epidemií problém byl ve městech. A právě urbanizace je základem evropské civilizace, tedy v evropských městech přežili jen ti, kdo pili pivo. Pivo byla jediná čistá tekutina, která byla široce dostupná. Pivo tudíž zachránilo evropská města, tj. civilizaci.

Minimálně to dokládá Steven Johnson ve své knize „The Ghost Map: The Story of London's Most Terrifying Epidemic -- and How It Changed Science, Cities, and the Modern World“ z roku 2006.

A americký vynálezce, publicista, politik a diplomat z 18. století Benjamin Franklin - to je ten chlápek, jenž je na stodolarové bankovce - řekl: „Pivo je živým důkazem toho, že Bůh chce, abychom byli šťastni.“

Svatá slova. A na zdraví!

Autor je ředitel Občanského institutu
Převzato z blogu autora s jeho svolením