1.3.2024 | Svátek má Bedřich


GLOSA: Jak jsem se mýlil

22.5.2021

Na počátku pandemie jsem zvažoval, jestli zůstat v ČR, nebo odletět na Tchaj-wan. Uvažoval jsem následovně: Jde o respirační chorobu, která se přenáší mezilidskými kontakty. Důležitá je tdey hustota osídlení. Česká republika má podle Wikipedie 134 obyvatel na kilometr čtvereční, Tchaj-wan 622. Z tohoto hlediska se ČR zdála jako jasná volba. A navíc, Tchaj-wan byl mnohem blíž epicentra, kterým tehdy byl Wu-chan. Výsledek je známý: Česká republika má asi 30 tisíc mrtvých, Tchaj-wan stále ještě pod 20, to při dvojnásobném počtu obyvatel. Rozdíl je zcela evidentně dán funkčností státu, kterou jsem – k vlastní škodě - nevzal v úvahu.

Ale i na Tchaj-wanu došlo v minulém týdnu ke změně, jak o tom ve svém článku „Covid našel díru v neproniknutelné obraně. Premiant se potýká s nárůstem případů“ publikovaném na Seznamu.cz 18. 5. 2021 napsala Tereza Ulrychová. Článek má jednu malou a jednu velkou chybu: Čínská jména jsou přepsána nesprávně, navíc, jak je u českých novinářů obvyklé, autorka neví, že se na Dálném východě jména uvádějí v pořadí příjmení - osobní jméno.

Velkou chybou je, že autorka neuvádí, že denní narůst 333 nových případů byl na Tchaj-wanu důvodem k uzavření hranic pro cizince, kteří tam nemají trvalý pobyt. Oproti tomu v ČR se při asi trojnásobném počtu nových případů (na poloviční počet obyvatel) začalo rozvolňovat.

Z toho je zřejmé, že není žádné jednotné měřítko ani jednotný postup, podle kterého by se jednalo. Zatímco v jedné zemi se zavádějí tvrdé restrikce, v jiné zemi se v situaci mnohonásobně horší restrikce ruší.

V rádiu jsem slyšel Babiše říkat, že prý očkování funguje dobře. Můj hongkongský známý, který je mladší než já, dostal druhou dávku očkování začátkem dubna, já první v polovině května. (Z toho je zřejmé, odkud se bere ten rozdíl v počtu úmrtí.) Kromě toho, 10. dubna mi přišla do mé e-mailové schránky pozvánka pro Zdeňka na očkování do fakultní nemocnice v Hradci Králové. První dávkaměla být aplikována 16. dubna, druhá 28. května. Já se ovšem nejmenuji Zdeněk a v té době jsem nebyl ještě ani registrován. Tak si myslím, že ten Zdeněk na tu pozvánku asi pořád ještě čeká.

Česká republika má velmi dobré předpoklady pro příjemný život. Proč tu tedy není?