24.4.2024 | Svátek má Jiří


GLOSA: Haškurapiho zákoník

2.10.2013

Ve čtvrtek 26. 9. 2013 mě ve zprávách velmi zarazila informace, že hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek uzavřel jakousi džentlmenskou dohodu s policií, aby u příležitosti znojemského vinobraní "nešikanovala" cyklisty za řízení pod vlivem alkoholu. Prosím?

Pokud vím, jsou si občané ČR podle Ústavy rovni před zákonem – a ty pro ně platí stejně. Jak je tedy možné, že poměrně významný politik (a tím hejtman Hašek bezesporu je, soudě podle množství funkcí, jež má) v podstatě vyzývá k tomu, aby policie ignorovala přestupky a trestné činy? Žádný účastník silničního provozu přece podle zákona nesmí být pod vlivem omamných látek, tak jak je možné, že to cyklistům má být tolerováno?

Jistě, lze namítnout, že namazaný cyklista případně napáchá mnohem menší škodu než burčákem "zavirovaný" řidič tahače, ale jde tu o princip. Buďto alkohol snižuje pozornost, a potom na silnici nepatří, nebo to zase tak hrozné není a pak nechápu, proč se tento "gentleman agreement" netýkal také ostatních účastníků silničního provozu.

Nemůžu se zbavit pocitu, že tento velkoryse míněný nápad bude opět precedentem, že pro někoho pravidla platí beze zbytku a pro jiného jenom částečně. O protestech proti jiné takové skupině, pro kterou platí pouze některá pravidla, jsme se mohli dozvědět o den později ve zprávách z Ostravy…