21.4.2021 | Svátek má Alexandra


GLOSA: Demokracie

9.7.2015

Demokracie funguje.

Slyším tu či onde, že něco do demokracie nepatří. Že prý do demokracie nepatří Adam B. Bartoš nebo šibenice na demonstracích.

Myslím, že to je mylný názor. K demokracii patří i podobné extrémní projevy a to, že se objevují, je příznakem fungující demokracie. Kdyby se nic takového nedělo, kdyby byl pověstný “klid v ulicích” a “klid na práci”, tak je něco špatně. Znamenalo by to, že lidé mají buď strach se vyjádřit, nebo jsou rovnou zavření. I proto si komunisti museli pořádat organizovaný “nepokoj v ulicích” na Prvního máje.

Podobné excesy k demokracii patří, je to, bohužel, součást celospolečenské diskuse. Ta se nevede jen v salónech, natož v televizních studiích.

Šibenice na demonstraci proto není znakem úpadku demokracie. Je znakem úpadku politické kultury. Jednou ve chvíli, kdy se objeví, podruhé ve chvíli, kdy nenásleduje okamžité a jednoznačné odmítnutí takové úrovně debaty.

Demokracie stále ještě funguje, i když začínám mít dojem, že lid, démos sám, svoji vládu nejen nezvládá, ale přímo nesnáší a chce, aby mu vládnul někdo jiný… Někdo, kdo z něho sejme břemeno odpovědnosti za vlastní rozhodnutí.

Převzato z webu Kuřecí con carne se svolením autora
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.