19.3.2024 | Svátek má Josef


GLOSA: Co říkám na situaci s covidem

9.12.2021

Dostal jsem tuto otázku, horší si již tazatel vymyslet nemohl. Nicméně před tématem se pokusím neutíkat do jiných oblastí, jako to dělají někteří politici.

Tedy, nemoc covid-19 se u nás „vesele“ šíří. Skoro 16.000 nakažených denně, 134 mrtvých za den a přeplněné nemocnice jipky a ara. Na poštách, v lékárnách, v prodejnách, ve vlacích a v autobusech se vyskytují „hrdinové“, na které nikdo nemá. Většinou mladí lidé bez roušek. Mají svůj argument: Že když máte respirátor, tak se vám přece nemůže nic stát! Že respirátor je nejen pro jejich ochranu, ale hlavně pro ochranu lidí kolem, to jim média asi zatajila. Že respirátor nechrání oční sliznice, přes které se nám může vir dostat do těla, to jim asi nikdo neřekl nebo na to vlivem alkoholu a drog již zapomněli. Starostové, policie státní i městská, řidiči autobusů a průvodčí ve vlacích, prodavačky o tom vědí, ale nedělají nic! Přece si nebudou pálit prsty. Ať raději spálí seniory a další ohrožené skupiny v krematoriích!

Pomatená mysl některých politiků se dala ještě nějak chápat před volbami, kdy si vláda nechtěla rozhněvat omezujícími opatřeními voliče, a tak již podruhé (viz druhá vlna v říjnu 2020) nedělala proti rostoucí nákaze téměř nic. Slova nouzový stav a lockdown byla pro ni sprostá slova. Divím se jen tomu, že příbuzní těch, kteří v té době zemřeli a stále zbytečně umírají, nepodali na končící vládu – viníka - trestní oznámení. Vláda se sice snaží propagovat očkování občanů – nyní hlavně třetí dávkou, jenže to se může projevit až za několik týdnů a jen postupně. Opatření, která by se projevila pozitivně hned, do těch se populistické vládě stále nechce. Jaká jsou to opatření? Nebudu vás dlouho napínat a povím vám to. Po mých předchozích upozorněních vládě a některým zainteresovaným se tato opatření již občas dostala i do médií. Ale, nenudím vás? Jestliže nikoliv, pak tato opatření s téměř okamžitými výsledky spočívají … opravdu vás nenudím? Tak dobře, spočívají v masových a důsledných kontrolách dodržování opatření vlády. Ale nejen to, je nutno přejít od „domlouvání“ k sankcím za jejich nedodržování - k pokutám, a to v rozmezí od 5.000 do 10.000 Kč. Jak je možné, že jeden sousední okres v Německu uloží za rok 2020 pokuty ve stejné výši, jako policie a hygiena v celé ČR?

Ohledně kontrol ještě jedna důležitá věc, kterou však vláda a úředníci pravděpodobně nezvládnou. Jsou to kontroly bez uniforem. Když totiž antirouškaři uvidí policii v uniformě, tak si respirátor rychle natáhnou a pak dělají, jako by se s ním narodili. Jenže policie prý nemůže bez uniformy zasahovat, takže to vypadá tak, že budou mrtví nadále přibývat.

Můžete mít třeba geniální opatření vlády, ale když je nikdo nevymáhá, tak jsou k ničemu!

Můžete vydávat opatření
pořád stále dokola,
k ničemu to ale stejně není,
když vám chybí kontrola !

Také je možné, že vláda nechce pozlobit tvrdými opatřeními občany. Možná, že chce, aby na ni občané vzpomínali jako na vládu, která je měla ráda. (Ráda ovšem tak, že zbytečně zemřelo v pandemii podle mne 25.000 spoluobčanů, podle profesora Prymuly 15.000).

Kdo vládě (hlavně hnutí ANO) teď radí, jak těchto pozitivních vzpomínek dosáhnout? Zřejmě ti, kteří jí radili ve volební kampani - přece PR agenti (politický marketing). Takže pandemii u nás vlastně neřídí vláda s důvěrou Poslanecké sněmovny, ale dobře placení (4.000 Kč na hodinu) agenti.

Rád bych se mýlil, ale zatím si jiné vysvětlení pro mírná, pozdní a téměř nekontrolovaná opatření vlády představit nedovedu. Vy ano?

Autor je nestraník, praktický sociolog atd.