18.6.2024 | Svátek má Milan


GLOSA: Adventní rozjímání o srdci a naději

20.12.2012

Získat srdce mladé dívky je prý snem mnoha mužů. Padesátiletému Louisi Washkanskému se to podařilo, jenže ta dívka předtím zemřela při autonehodě. Začátkem letošního adventu tomu bylo 45 let, kdy lékař Christiaan Barnard provedl první transplantaci srdce na světě. Ačkoliv pacient zemřel za necelé tři týdny na zápal plic, přinesl lidem novou naději

Druhý pacient žil s transplantovaným srdcem už více než rok. Postupem času lidí s darovaným srdcem přibývalo, jejich život se prodlužoval a naděje na nový život se zvyšovala. Dnes žijí lidé s darovaným srdcem mnoho let plnohodnotný život. A nejen s darovaným srdcem. Žijí lidé i s darovanou s ledvinou. Díky patnáctiletému programu transplantace plic se v Česku mohlo s novu nadějí nadechnout 199 pacientů.

O naději se sluší přemítat po celý rok, ale především v adventním čase, kdy se blíží svátky "lidí dobré vůle". A tak si představuji, jaké by to bylo, kdyby nám někdo dokázal tu skutečnou a nefalšovanou dobrou vůli transplantovat. Kdyby se takto dala získat upřímnost, tolerance, úcta k ostatním, přejícnost úspěchu i pro druhé a vůle odpouštět. Kdyby nám tak mohl někdo darovat radost z nezištné pomoci druhým, ochotu podělit se o dobrý nápad a schopnost spojit své síly ve věcech moudrých a užitečných.

A na druhou stranu: kdyby nám tak někdo mohl něco amputovat. Třeba utkvělé představy, že za minulého režimu bylo lépe, a tím zbavit postižené lidi ztráty paměti. A co takhle amputovat závist, schopnost šidit, lhát a snahu pošpinit druhé? A případně i schopnost šplhat vzhůru za kariérou po cizích zádech?.

Někdy si to představuji. To bychom pak ale měli vlastnosti andělů, kteří používají křídla, aby se mohli společně vznést do výšin. Jasně, je to pohádka, ale já mám pohádky ráda. A navíc, sny, pohádky a zázraky přece patří k Vánocům…..

Přeji vám, milí přátelé, pohádkově krásné Vánoce, ve společnosti laskavých, upřímných a vstřícných lidí. Přeji Vám, abyste hodně takových lidí potkávali i po Vánocích.