1.3.2024 | Svátek má Bedřich


FINANCE: Příznivci hotovosti jako dinosauři

22.2.2022

Bezhotovostní kontrola nad občany a zákazy plateb v hotovosti

Začnu pro čtenáře Neviditelného psa trochu netradičně návštěvou v jednom papírnictví. Platil jsem hotově a paní prodavačce vyjížděla stále špatná cena (za 7 desek po 9 Kč) a tak mi říká:
„Vy jste tady dneska jedinej, kdo platí hotově.“
Tak jsem se neudržel a říkám:
„No jo, konečně se jim ta kontrola lidí povede.“
A paní prodavačka na to:
„V budoucnu se bude platit jen kartou.“

A víte, že paní prodavačka má bohužel pravdu?

Existují tři důvody, které zajistí vítězství bezhotovostní platby spolu se zákazem platby v hotovosti.

Tím prvním důvodem je lenost, nic nevytahujete z peněženky, proč by měl člověk platit zastaralými papírky a ještě přidávat kovové mince. A navíc je to nehygienické, říkali odborníci.

Dalším, mnohem podstatnějším důvodem pro prosazení bezhotovostních plateb je pocit moderního způsobu života. Nikomu nedělá dobře, že je označen za zastaralého, nemoderního. Ale když vyndáte kartu (někteří vyberou i ze sady kartiček), nebo jen natočíte mobil, popř. hodinky (to je dneska správně free), je to přece in takhle zaplatit.

A konečně třetí důvod je čistě psychologický, můžeme ho pojmenovat principem bezedného měšce. Když platíte v hotovosti, vidíte na vlastní oči, že vám v peněžence ubývá peněz, kdežto s platební kartou se všechno „samo zaplatí“, je to taková moderní verze „hrnečku, vař“. Proto mají nadnárodní koncerny tak rády placení platební kartou.

Vlády, banky a nadnárodní koncerny, které již dlouho usilují o zákaz placení v hotovosti, samozřejmě nepřijdou se zákazem natvrdo ihned. Bude to hezky nenápadně a postupně známou salámovou metodou.

Tu se objeví článek o kriminálním činu v důsledku placení v hotovosti, platby v motelu nebo na tržišti. Ve správném pokrokovém plátku pak autor reportáže zakončí: Vidíš, čtenáři, kdyby se všechno platilo kartou, nikdy by se takový zločin nestal.

Jinde v tisku (přesněji na serveru, jsme přece digitální) zase vyjede statistika s drtivým procentem plateb kartou oproti platbám v hotovosti. A konečně nastoupí ekonomové (překvapivě z vlády), kteří budou zdůrazňovat výhodu zavedení záporných úroků pro účty v bance. Ty ale nelze zavést při existenci hotovosti. I zde se tato slova setkají s pochopením, proč ještě na úrocích živit ty odporné buržousty.

Splní se tak dávný sen vlád, bank a korporací mít občana pod totální kontrolou – kam a kdy jde, co si pořizuje a kolik platí. Prostě globální bezhotovostní ráj.

Již nyní ho vidíme v popularizaci tzv. „kreditních karet“, které považuji za jednu z nejhorších zvráceností, jak přivést lidi na mizinu. Kreditní karty jsou de facto úvěrem, který držitel karty může postupně splácet a zároveň dále čerpat a ještě dodám: neustále se zadlužovat.

„Chceš si kupovat, na co nemáš, a snadno a rychle?“
„Kreditní karta, tvoje ideální cesta k neustálému zadlužování.“

Všimněte si, jak jsou kreditní karty novodobými lichváři prezentovány jako něco moderního a skvělého, jen se to hemží výrazy jako revolvingový účet nebo eliminace směny valut. Co již nezdůrazňují, je obří úrok, který naskočí dnem, kdy nestačíte úvěr splatit. A pak už vás mají ve své pavoučí síti úvěrů, zástav a exekucí.

Ale zpátky k zavedení zákazu plateb v hotovosti. Na rovinu: jedinou brzdou je neuvěřitelná nenasytnost bank, která už začíná vadit i přátelům těch velkých korporací i malým obchodníčkům, kterým strhávají procentíčka, takže někteří z nich odmítají platby kartou, ale to jsou také jen výjimky.

Pokud si tedy někdo myslí, že se občané postaví proti zrušení plateb v hotovosti, je na omylu. My, co nemáme rádi pětistránkové výpisy běžného účtu s dvacetikorunovými položkami za 5 rohlíků a 10 dkg šunky, a tak platíme hotově, jsme už dneska v menšině. Jsme prostě takoví dinosauři a ten bezhotovostní asteroid se k nám už blíží.

Atraktivní knižní thriller Mračna nad Evropou nyní v prodeji se slevou.

Krátký videotrailer ZDE

troška-kniha