22.4.2024 | Svátek má Evženie


FEJETON: Otevřený dopis Haškovi

14.9.2021

Na slamníku, 8. září 2021

Velectěný Jaroslave,

už je to drahně let, co jsem byl za Vámi v Lipnici. Pamatujete? Staré mocnářství už mělo na kahánku a já se u Vás seznámil s Havlem. Tenkrát se tam v Podhradí pilo jen pivo z lahví, protože Vašek jiné nechtěl. A na jedno se stavil i Jan Sladký Kozina, co pořád omílal to svoje: Do roka a do dne! Kdo mohl vědět, že z Českého nebe chodil na výzvědy k Nostradamovi...

To byly časy. Teď už je doba zase vytržená z pantů a šílí. Blíží se další Zemské volby. Já vím, řeknete si, že píšu z Vaší rodné Prahy, abych Vás přemluvil opět kandidovat. V roce 110. výročí od svého založení by Strana mírného pokroku v mezích zákona bezpochyby uspěla, už kvůli demokratické tradici. Jen považte, 2. nejstarší politická strana v zemi.

Navíc je její odkaz stále živý. Mírný pokrok v mezích zákona zahrnuje každodenní politická praxe všech stran a kandidátů. Stejně jako jejich aktuální volební programy. Ale tím Vás nehodlám otravovat. Je to pořád to samé: Staročeši, Mladočeši, k tomu se přidávají velkostatkáři a malorolníci. Jen si teď říkají nějak jako agrofurťáci nebo agrobilové.

Na tom však moc nezáleží. Podstatné je, že docela táhnou. Spoléhají prostě na to, že jíst se musí. A nahrává jim, že lidi už jako by rychle zapomněli, že hlad je jen převlečená žízeň. Naštěstí ne všichni, a tak v hospodách bývá pořád ještě hej. Jenomže i tam má být teď ouvej. V novinách psali, že se má zdražit točený pivo. Našel jsem tu zprávu všude, ve všech národních listech. Svět zvířat nevyjímaje, a proto jsem si na Vás hned vzpomněl.

Samozřejmě se to projeví všude tam, kde to znáte: U Zvěřinů, v Montmartru nebo Kopmannce či Na Balkánu. Dopadlo by to i na moji mámu, která bývala z rodu Palivcova - také hospodská. Vždycky měla ve všem jasno: Stojí to za hovno, říkávala po jeho vzoru. A jako on to nijak neskrývala. To hospodští nemají zapotřebí. Ostatně, proto Češi chodí nejspíš tak rádi do hospod. Každý se tam cítí skoro jako v ráji. A hned je z něj Horňák nebo Dolňák, jak probírají všechno horem dolem...

Ale ani to není důvod, proč Vám dnes píšu, i když s tím souvisí. Hlavní příčinou je totiž naděje, kterou jste mi vlil do žil. A to svými slovy hodnými největšího z věštců: Když zdraží pivo, padne vláda.

Přiznám se, že padlá vláda má v sobě přitažlivé kouzlo padlé dívky. Alespoň pro mě určitě, navíc jsem už nedočkavý. A tak bych Vás rád požádal, zajděte s Kozinou za Nostradamem. Ať Vám řekne, kdy to bude.

Jako správnému Čechovi mi na přesném datu nijak zvlášť nezáleží. Hlavně když padne.

Počítám, že tak do měsíce se dostanu do Lipnice, tak to můžeme probrat.

S úctou Váš