19.4.2024 | Svátek má Rostislav


FEJETON: Otevřený dopis Gogolovi

7.9.2021

V Praze dne 6. 9. 2021

Drahý Nikolaji Vasiljeviči,

rád bych využil Vašeho pobytu v Mariánských Lázních. Stejně jako blahé paměti Puškin v Petěrburgu si i já dovoluji Vám předložit námět ze zdejší vzdálené gubernie hodný podle mého soudu mistrovského pera Revizorova autora. Titul díla ponechám samozřejmě na Vás, pracovně ho nazývám Zrcadlárium (podle vzoru: Obludárium).

Mezi vystupujícími nelze opominout především triumvirát Gubernátorů: minulých, současných a možná i budoucích. Společné mají především to, že se okamžitě rozzlobí na každé z nastavených zrcadel. Řečeno Vašimi slovy: nehledě na zakřivení své vlastní huby či ve svém okolí. Spojuje je to do té míry, že jsou schopní se jeden druhého zastávat.

Překvapující? Pro mě ano, logiku hledám marně. Napadá mě, že ti minulí by se mohli zastávat těch současných snad jen z jediného důvodu - aby se na ně vzpomínalo se slovy: Tak strašné to nebylo...

Konkurence je mezi nimi skutečně obrovská - těžko říci, kdo z nich je větší lhář a zloděj. Ale vrah -jako gubernátor? Zodpovědný za více než 30.000 obětí? To tu fakt ještě nebylo. Ovšem co není, může být.

Zase...

V dané souvislosti bych doporučil navštívit cestou z Mariánek také Český Krumlov a prohlédnout si tamní světovou raritu - otáčivé hlediště. Možná, že by bylo možné jeho princip v budoucí hře využít. A to nejen kvůli zásadám dramatu platných od dob Shakespearových, tj. v zájmu jednoty místa, času a děje. Díky tomu by totiž ještě navíc nepochybně ze všech stran vynikla celá scéna, na které by byla umístěná velká zrcadlová síň.

Na úžasné efekty v takovém labyrintu by měli být v Praze za ta léta zvyklí. Ale málo platné, nejsou. I když každý má možnost tam prakticky denně praktikovat. Jen na Petříně mají takový tréninkový sál se sedmdesáti zrcadly. Navíc sami gubernátoři mají v tomto směru svoje vlastní nepřeberné zkušenosti.

Jeden začal nastavovat zrcadlo už minulému samoděržaví. Druhý využívá zrcadélka na vypouštění prasátek kvůli zesměšňování kdekoho.

Dalo by se říci, že je ta zápletka mnohokrát ohraná. Ale mohu Vás ujistit, že u publika stále zabírá  Do té míry, že vystupující osoby se vracejí i po letech klidně na scénu a není sil, které by je jednou provždy vypískaly. Takže nemusíte váhat.

Budu rád, když se nad tím alespoň trochu zamyslíte.

S úctou

Váš Pavel Josefovič