28.2.2024 | Svátek má Lumír


FEJETON: O co jde v Karlových Varech?

2.8.2010

S jistou mírou nadsázky se to dozvíme z fotografií a průvodního textu publikovaného níže.

Jsou všude. Na ulici, v supermarketech, restauracích i fast foodech. Potkáte je v lanovce, autobusech, na veřejných toaletách, kolonádě,v lázeňských parcích, lékárnách, ordinacích, mateřských školkách, za městem v hale tamního mezinárodního letiště.

Tvoří většinu v aeroplánech, jež se v pravidelných intervalech zjevují nad hlavami obyvatel i návštěvníků jednoho architektonicky nejpůsobivějších evropských měst.

Azbuku si můžete oživit v reklamách a na plakátech, jsou jí popsány stojany před obchody, vyskytuje se všude tam, kde realitní kanceláře nabízeji k prodeji milionové nemovitosti.

Zkrátka a dobře, kam v Karlových Varech přijdete, tam na razíte na Rusy a Rusky. Všech věků, vyskytující se jednotlivě, v rodinném vydání i hromadně, v houfu za průvodci.

A pak se stane, že se během výletu s příbuznými a jejich přáteli objevíte u jednoho z léčebných pramenů poblíž proslulé kolonády. Před vašimi zraky se zjeví půvabná dívka hovořící francouzsky. Že by šarmantní Pařížanka, či snad Švýcarka, Kanaďanka z Québecu nebo poddaná Jeho knížecí Jasnosti z Monaka? Upřímně řečeno, na tom zase tolik nesejde.

Chcete ji vyfotit. Jen tak, prostě se vám líbí.

LN-BB-rus1

Povedlo se? Nikoli. To, co zobrazuje tento snímek, je tak trochu optický klam. Realita vypadá poněkud jinak.

LN-BB-rus2

A o to v Karlových Varech jde. Je v tom samozřejmě kus symboliky a velká nadsázka. Ale přece jenom. Chcete se dívat na sličnou Francouzku, ale podstatnou část obrazu zabere statný Rus.

Až vás napadne, jestli by se ty světoznámé lázně neměly přejmenovat.

Na CAR(L)OVY VARY.

Stejskal.estranky.cz