1.3.2024 | Svátek má Bedřich


FEJETON: Hra na čísla

5.1.2021

Začíná to nenápadně: Řeknou vám, že ze školy máte nosit jedničky, ne pětky. Jenomže pětky se dostávají mnohem snáz než jedničky, a tak občas přinesete nějakou tu pětku. A už v tom lítáte!

Nastoupíte do zaměstnání a chtějí po vás, aby byl vysoký prodej a vysoká produkce. To se ale daří jenom málokdy, protože i když je vysoká produkce, bývá nízký prodej. Ale nepřejte si, aby byl vysoký prodej a nízká produkce! To je pak ještě horší, protože to pak hned přilítnou a zjišťují, kde to vázne a jak to, že se tak málo vyrábí. A už letíte!

Když ale začnete pracovat třeba v médiích, bude to ještě horší: Budete-li mít jedno procento čtenářů, diváků či posluchačů, budou chtít dvě; budete-li mít deset, budou chtít dvacet. Když je mít nebudete, bude to stejné, jako předtím: Letíte!

Na účtu je brzo nula a to vám to pak manželka pěkně spočítá. A už padají pohlavky a facky a hned je z toho domácí násilí. A už zase počítají, v lepším případě měsíce, v horším případě roky. Až vás pustí, z nudy si zapnete rádio: A to už vás zase bombardují, tentokrát čísly nemocných a zemřelých a miliardových dluhů.

Pocity, které z toho máte, jsou na prášky, a tak zajdete k lékaři a ten vám řekne, že byste měli mít tlak nižší nebo vyšší, ale rozhodně jiný než právě máte. A předepíše vám prášky.

Berete teda prášky, jeden denně, jak vám doktor předepsal. Jenomže po nějakém čase začnete ztrácet přehled, jestli jste si ten prášek už vzali, nebo ještě ne. A už je z toho exitus, konec, zkrátka šlus. A jediné číslo, které ještě zůstává, jsou náklady vašeho pohřbu. Ty už vás ale zajímat nemusí, protože to je sice taky hra na čísla, ne však pro vás, ale pro ty, kteří vás přežijí...

Krásný rok 2021 přeje všem svým čtenářům autor!