30.5.2024 | Svátek má Ferdinand


FEJETON: Anonymy nebrat!

25.4.2019

V dobách dávno minulých jsme fakultním autobusem projížděli na tělovýchovný kurz Kardašovou Řečicí, a já jsem před kamarádem hlasitě komentoval komunistický agitační nápis u vjezdu do obce slovy: „Zase nějaký anonym.“ Nikdo jiný to neslyšel a průšvih jsem neměl. Takových nápisů tehdy bylo: „Závěry XVI. sjezdu KSČ splníme“, „Světový mír ubráníme“, „ČSSR a ČSLA - pevná hráz míru“ a další a další.

Co mají tyto nápisy společného, kromě toho, že nikdy nikdo nemohl kontrolovat splnění daných slibů a proklamací? Přece anonymitu! Podpis nikde.

Co já se natěšil, že podobné anonymní nápisy zmizí! A nezmizely, transformovaly se do reklamy, do spamu a v politice zůstaly mírně pozměněné také. Copak o to, když člověk četl nápis „Coca-cola osvěží“, tak si mohl domyslet, že to psala firma Coca-cola. Ale k usilovnému přemýšlení už nutí třeba nápis „Zde jsem člověkem“. Kde je ono „zde“? Ve výloze s oním nápisem? V dané prodejně? Nebo snad před ní, na místě, odkud je nápis čitelný? A kdo to vlastně psal? Čím je ten neštastník jinde? Zvířetem, duchem, květinou, bohem? Záhada z největších...

Některé anonymy jsou jakoby podepsané, nacházím je při vysypávání spamového koše. Renata: Gel na zvětšení vašeho..., Jiří: Nejvýhodnější půjčka, a tak dále. Myslím, že tentýž anonymní robot se jmenuje Jiří, Vladimír, Olaf a kdovíjak ještě.

Prazvláštní anonym na mě čekal v pražském metru dne 12.3. Jakýsi neprofesionálně znějící mužský hlas v češtině i v angličtině říkal zhruba toto: „Jako pražský zastupitel bych vám rád připomněl, že před dvaceti lety se naše republika připojila k NATO, bla bla bla...“ Pokud se dotyčný přece jenom na samém začátku představil, tak se mu omlouvám, ale v tom případě mu nebylo rozumět. Prý to byl samotný primátor, ale proč to tedy neřekl, tajnůstkář jeden? Takhle se schovávat za slovo „zastupitel“!

No, tak jsme se dočkali. Další hlášení bude anonymně sdělovat „Česká republika - pevná hráz migrantům“, pak přijde „Všechnu moc pracujícím, ani muže ze závodu, ani korunu ze mzdy!“ a už to pojede. Nebo ne? Doufám, že ne. Těch anonymů už opravdu bylo dost, ne?

Převzato z autorovy Palety názorů a ptákovin