17.4.2024 | Svátek má Rudolf


DOBA: Vinnetou na indexu

31.8.2022

V naší zemi byly příběhy o apačském náčelníkovi Vinnetouovi za minulého režimu na indexu v podstatě po celou dobu jeho existence. Někdy to mělo povahu naprostého zákazů, trvalo to od převratu deset let, než mohl vyjít Syn lovce medvědů. Poté se romány Karla Maye vrátily do nemilosti a vycházely jen sporadicky.

Teď se ledy znovu uzavírají, zatím ne zcela u nás, třebaže i zde fungují čilé mrazírenské jednotky. Filmy o Vinnetouovi mají zaracha v německé veřejnoprávní televizi ARD. Podle deníku Bild televize neobnovila licenci a obezřetnost dala najevo i televizní společnost ZDF. Aha, řeknete si. Je to proto, že Vinnetoua nehraje žádný indián, nýbrž potomek francouzské šlechtické rodiny Pierre Louis Baron de Bris. To je přece jasný příklad kulturní apropriace! V době, kdy Annu Boleynovou hraje černoška, básně Amandy Gorman nesmí převádět do jiného jazyka běloch. Takže je jasné, odkud vítr vane.

Kdepak, nic není jasné. Vadí samo slovo „indián“. Sám Bild poukazuje na to, že indiánům označení „indián“ nevadí a vzpomeneme si, že i naši cikáni si sami sobě říkají všelijak, ale mimo jiné i cikáni. Zvykli jsme si tedy na Romy, zrovna tak jako na inuity, jelikož slovo Eskymák je prý také nevhodné.

Dnes už se nikdo nedopátrá, kdo z činitelů ideologického oddělení ÚV KSČ poslal na index románový cyklus o Vinnetouovi. Přitom Karel May v něm prosazoval humanistické ideje o rovnosti ras v době, kdy sama Amerika byla plná předsudků a populární byl slogan „dobrý indián mrtvý indián“. Můžeme jen spekulovat o ideologově motivaci. Podezřelé bylo tehdy všechno, co přesně neodpovídalo vládnoucí ideologii. Ta byla sama o sobě odpudivá a tak do stínu podezření spadlo všechno, co bylo jakkoli přitažlivé. Lidé se o Vinnetoua zajímali, jeho příběhy je bavily, a to byl dobrý důvod k zákazu.

Jaké myšlenkové procesy se odehrávají v hlavách šéfů německé veřejnoprávní televize? Můžeme jenom odhadovat a spekulovat. Ideologický útlak komunistického režimu byl centrálně řízený. Naši komunisté byli přímo řízeni z Moskvy, byla to pyramidová struktura moci. Nic podobného neexistuje. Ideovou šikanu vyvolává rozptýlený a nepostižitelný Tálibán. Sociální sítě dávají komukoli příležitost se přidat a zapojit. Stačí přijít s inovativním podnětem, čím je absurdnější a čím víc odporuje zdravému rozumu, tím líp. Někoho tedy napadlo, že souhrnné označení pro původní etnika a národy obou Amerik je rasistické. To je tak obludný nesmysl, že by se mohl ujmout. A vida, zabralo to! Být označen za rasistu, to je dnes černá známka, rozsudek profesní smrti. Takže ARD ty filmy nabádající k vlídnosti a spolupráci zakáže.

Kdysi ta rdousící smyčka šla shora, dnes jde zdola. Je tu ale jeden společný prvek. Opět někdo konkrétní musel zákaz podepsat, dnes jako tehdy.

Ruku mu vedla zbabělost.