17.4.2024 | Svátek má Rudolf


Diskuse k článku

DOBA: Jak funguje digitální realita

Český občan chodí normálně do práce, za kterou pobírá plat. Má ale také živnostenský list a čas od času cosi vyfakturuje. Počátkem roku 2023 mu stát povinně zřídí datovou schránku a občas mu do ní něco pošle.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 19.1.2024 20:41

Článek jsem dočetl jen do poloviny. Je to ptákovina v porovnání se současnými světovými problémy.

Nicméně článek dobře poukazuje na to, že přechodové stavy jsou vždy přijímány s odporem. Zejména v rozvoji IT a AI odvětví. Například klávesnice QWERTY existuje už od roku 1874. (The QWERTY design was patented by Christopher Sholes in 1874).

A. Pakosta 19.1.2024 21:50

A co s tím má dělat klávesnice QWERTY? S tím, že občan je státem buzerován a musí si to nechat líbit! A to není přechodový stav, trvá to minimálně od Rakousko Uherska podnes a je to pořád horší a horší. Dej volovi moc a vymyslí lejstro...

M. Pivoda 19.1.2024 22:16

A. Pakosta si neuvědomuje, že svět se neustále vyvíjí, takže i my jsme v jakémsi přechodu při vývoji vpřed.

Nejrychleji se dnes svět vyvíjí technologicky, takže dnes se už i diskutuje, zda pokročilejší AI by se nemohla stát pro člověka nebezpečným protivníkem. Američan Sam Altman kvůli tomu tématu byl dokonce i dočasně vyhozen z firmy OpenAI.

Případ setrvačnosti používání klávesnice QWERTY, což je technologie IT, ilustruje dobře společenskou setrvačnost, ba přímo technologickou strnulost.

Naštěstí majitelem blogu Neviditelný pes, je významný český sci-fi spisovatel. Takže on vám ten výhled do lidské budoucnosti vysvětlí podrobněji.

A. Pakosta 20.1.2024 9:18

Pane Pivodo, laskavě nevznášejte soudy nad tím, co si já nebo jiný vám neznámý člověk uvědomuje nebo ne. Očividně totiž vy nechápete, o čem byl můj vstup, který na rozdíl od vašeho hovořil k věci. Totiž k článku doktorky Kolářové o tom, jak normálního občana drtí soukolí byrokracie, bez ohledu na digitalizaci. A pokud už do toho musíme zatahovat vámi zmiňovanou "umělou inteligenci" - AI, pak podle Vás asi má lidstvo zachránit? Já se domnívám, že to bude naopak horší, protože současný vývoj AI nezahrnuje vůbec žádné zábrany proti poškozování člověka, tak jak je do světa SciFi zavedl kdysi Isaac Asimov. A bez takových "základních robotických zákonů" bude prakticky nemožné zabránit zneužití AI proti lidem, ať už ve válce nebo v podsvětí organizovaného zločinu. Nebo v oblasti byrokracie, což vyjde celkem nastejno.

A. Pakosta 20.1.2024 9:19

OPRAVA - doktorky Kovářové, omlouvám se jí za zkomolení jména.

M. Pivoda 20.1.2024 10:59

Já neřeším prkotiny, ale vážné věci. Tím se lišíme především.

Ostatní

- Digitalizace v ČR má zpoždění.

- Problém byrokracie neřeším. Uvědomuji si ji, ale zde neřeším, protože dnes již existují závažnější problémy.

- Isaac Asimov bylo kdysi inspirativní čtení. Dnes se ale píše již rok 2024. Dnes se řeší dnešní inženýrské problémy. (Já jsem strojní a systémový inženýr. Potom jsem získal i vědeckou hodnost i v oboru Teorie řízení.)

J. Plzák 21.1.2024 11:05

Svět se vyvýjí, Pivoda ne.

P. Dvořák 21.1.2024 18:48

A Plzák se vivýjý. ;-D

P. Dvořák 21.1.2024 18:56

Dvorakova klávesnice se neprosadila. Za dobu mého používání PC se mi tu nahromadila už několik klávesnic, a ani dvě nejsou stejné! Ale Microsoft do toho praštil, chce přidat další klávesu, která vás připojí k AI.

A co taková klika u dveří? Ta se používá už nějaký ten pátek. A kolo - kulaté! :-)

M. Pivoda 21.1.2024 20:16

Klika u dveří není IT ani AI technologie.

Těch klávesnic je skutečně hodně - viz Wikipedie. A věděl jsem to mnohem dříve, než jsem napsal svůj diskusní příspěvek úplně nahoře.

Bill Gates se stále dokáže bleskově rychle rozhodnout a je stále dost bezohledný. Nicméně podstatné je toto: budoucnost komunikace člověka s AI nespočívá v komunikaci přes klávesnici QWERTY, ani s jakoukoliv jinou.

Z dikce jeho textu je jasné, že P. Dvořák se nechce nic nového dozvědět. Takže zde nebudu plýtvat svým drahocenným životním časem na podrobnější výklad.

J. Krásenský 19.1.2024 17:23

Stát nesmí nikoho nutit, aby používal internetové služby.[>-]

D. Ondrejkovič 19.1.2024 14:48

Další z mnoha stesků po parních lokomotivách.....

O. Kaucký 19.1.2024 15:55

Možná, že jste si všiml, že přibylo nemálo úředníků ve státních i městských službách, většina je zbytečná, protože nechápe, co má vlastně dělat. Většinou fungují právě ti, co pamatují ještě tu parní lokomotivu.

Ś. Svobodová 19.1.2024 17:01

Na to si vzpomeňte, až Vám někdo za 50 let odpoví na vaše stesky podobně.

F. Navrátil 19.1.2024 13:47

Podle vývojového zákona o přerůstání kvantity v novou kvalitu lze pozorovat, jak se digitalizace ve státní správě mění debilizaci.

J. Hotzký 19.1.2024 12:00

R^

J. Muller 19.1.2024 10:43

Malý pohled do velké džungle. 8-o https://archi.gov.cz/nap:univerzalni_kontaktni_misto

Ś. Svobodová 19.1.2024 9:48

Právě dnes se mi vrátila jedna žádost, ve které jsem cosi převáděla z osvč Novák na Novák s.r.o, Stejná osoba, stejný jednatel, stejná adresa, stejný podpis. Ovšem RAZÍTKO osvč už není k dispozici, podpis nestačí. A je tu OHROMNÝ problém. Pravděpodobně budu muset vyrobit razítko na jedno použití.

J. Vorlický 19.1.2024 9:45

Mám osobní důvody chtít, aby česká státní správa fungovala správně. Dlouho kvůli ní trpím.

Jsem tedy rád, že senátorka paní Daniela Kovářová problémy popisuje. To já a řada dalších lidí děláme ale také. Děláme to dobrovolně. Paní senátorku platíme, aby náš stát fungoval co nejlépe.

Ptám se jí tedy, co paní senátorka dělá, nebo udělala proto, aby si nemusela chodit na poštu pro dopis, za který si pošta vzala peníze, aby jí ho doručila osobně?

Ś. Svobodová 19.1.2024 9:49

Na stránkách pošty můžete zvolit opakované doručení.

D. Polanský 19.1.2024 9:29

Nejčastější digitální otázka je položena ve všech obchodech: Máte aplikaci? Odpovídám: Nemám, ale mám vysoký tlak.

D. Polanský 19.1.2024 9:27

Digitalizace i trochu jinak. Máme kousek pole, to sousedíí se zahradami, přitom tohle naše pole smysl jako pole nemá, je sevřeno sousední zahradou a dalším oploceným areálem. Napsal jsem na příslušný odbor, co mám k tomu udělat, aby se tak stalo. Došel mi email dlouhý cca 70 cm, co nesmím na to poli dělat a co tam nesmím mít. Pochopitelně ten emali byl vygenerován přes Ctrl +C a Ctrl + V. Odpovídám, že já se neptal na to, co nemám dělat, ale na to, jak něco udělat. Odpověď se již nekonala. I tak se žije na přelidněných radnicích. Sedí u počítačů, spokojeně surfují, a občany umí digitálně odpálkovat. Slouží sobě a ne nám.

J. Vorlický 19.1.2024 9:03

Českou státní správu nelze digitalizovat v ryzím slova smyslu. Vysvětlím.

1)Netvrdím, že správa nebo úředníci fungují všude špatně. Domnívám se však, že tam kde úředníci a správa fungují správně, je to systému navzdory, nebo, ne že systém je vyloženě špatný, ale že špatné své fungování, šlendrián, umožňuje.

(Ví se třeba, že prezident smí zrušit trest rozhodnutím soudu, ale nemá právo zrušit trest rozhodnutím úřadu?)

Aby šlo státní správu (obecně úřady) digitalizovat, musela by podléhat ústřednímu orgánu (vládě). Úřady nejen že vládě nepodléhají, dokonce tu a tam ruší její rozhodnutí, ale fungují nezávisle i na sobě navzájem, zakazují si činnost, nebo se trestají - je to v podstatě státní anarchie - její digitalizace je nemožná.

L. Hančar 19.1.2024 8:12

Digitalitu jsem si vyzkoušel včera na úřadu. Po půlhodině čekání na novou občanku mě robotická paní v kukani vyfotila a já jí poskytl 2x otisk pravého ukazováčku a to samé vlevo. Sprostý podezřelý. Slovo ženatý vám nevadí? Na výběr pohlaví zatím nedošlo. Není to na počkání, počkám si 14 dní, ale pošlou mi SMS až to bude hotové. Zadarmo. A zase bude půl dne a půl nádrže v frdeli.

P. Černý 19.1.2024 8:12

Dovolím si menší vysvětlení datových schránek. Jsou dva typy - první pro fyzické osoby, druhý typ pro podnikatele .Statní správa ( u mne konkrétně stavební úřad)nedokáže najít v seznamu moji datovou schránku podnikatele. Bylo mi vysvětleno, že pokud pošlu z DS podnikatele soukromou žádost na úřad, je jen dobrá vůle úřadu tuto žádost přijmout.

P. Stehno 19.1.2024 8:47

Toto je pro mne také nepochopitelné. Domníval jsem, že pro styk občana se státem bude platit systém jedné datové schránky.

J. Brei 19.1.2024 8:53

Firma není totéž, co občan.

F. De Winter 19.1.2024 10:22

S takovým problémem jsem se ještě nesetkal. Z datové schránky podnikatele-fyzické osoby obhospodařuji vše již řadu let a nikdy jsem problém neměl.

J. Vorlický 19.1.2024 7:51

Fungování české státní správy a důchody

Žil jsem a dlouho pracoval v Británii. Dostávám i tedy z Británie státní důchod. Udržuji s ní kontakt, a britská Civil Service zná v ČR moji adresu. Když jsem dozrál, dostal jsem dopis, že mi Británie bude posílat důchod s dotazem, kam a jak mi ho má posílat.

I v Británii je inflace a tak, čas od času dostanu dopis, o kolik je důchod zvýšen.

Civil Service ví, kolik a jak jsem přispíval do systému a tak ode mne žádné doklady nepotřebovala a důchod mi vyřídila způsobem, kterému se v ČR říká , z úřední povinnosti ́.

V. Mokrý 19.1.2024 7:57

To bychom toho chtěli po státní správě/úřednicích až moc.

A začíná to tím, že jak politici, justice, úředníci, nemají hmotnou odpovědnost běžnou ve všech ostatních oborech ekonomiky.