29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Diskuse k článku

DĚTI A RODIČE: Chráněnci

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hák 3.4.2024 15:13

"Paní učitelko, já jako dítě nemoh’ nic, tak moje dcera ať může všechno."

Odposlechnuto na základní škole. Hádejte, jaká dcera byla povahou.

M. Těhanová 3.4.2024 14:58

Nad těmito věcmi poslední dobou hodně přemýšlím. Co z těch dnešních, pro praktický život nepřipravených dětí bude.

I ten "boj" proti násilí je vlastně fraška, když se násilím myslí plácnutí na zadek, když dítě dělá něco, čím by si mohlo i ublížit. Přitom lidí, kteří děti skutečně mlátí, jakoby se to netýkalo. Ty to prostě nezajímá a jejich okolí proti tomu nic nedělá. Jsou jen výjimky, které nic nesvedou.

Bláznivá doba, dopadne to, obávám se, špatně.

R. Veselá 3.4.2024 16:51

...ona je též otázka, co to ten "novodobý"praktický život je. Ve změnách RVP, která se zrovínka tvoří (asi stopadesátá úprava toho, co se a jak se učí Vše o revizích (rvp.cz) to vztahování k praxi dominuje. RVP je legislativní základ pro tvorbu ŠVP, což jsou v podstatě osnovy - každá škola je má a už asi bude mít stále jiné!!

Ta momentální změna má být hlavně o tom, že se mají děti učit hlavně to co potřebují v praktickém životě...potažmo to může být i to, že se doma hygienicky "odbaví" a pak jdou do montovny a vše ostatní jim je zorganizováno....třeba nepotřebují umět diskutovat na podkladě znalostí, okopávat zeleninu, vařit, umýt nádobí, vymýšlet jiné postupy....nepotřebují znát pythagorovu větu, a který nerost je nejtvrdší, protože to není úplně a ihned prakticky využitelné - manažeři a politici jim přece vždy řeknou co a jak mají smontovat, co si koupit, jak vnímat to či ono....

M. Kocián 3.4.2024 17:12

„Alfa-děti nosí šedé šaty. Pracují mnohem více než my, protože jsou nesmírně chytré. Jsem opravdu velice rád, že jsem beta, protože nemusím tolik pracovat! A kromě toho, my bety jsme něco mnohem lepšího než gamy a delty. Gamy jsou hloupé. Všechny nosí zelené šaty a delty nosí khaki. Ne, nechci si hrát s deltami. A epsiloni jsou ještě horší. Jsou nejhloupější ze všech...“ — Aldous Huxley: Překrásný nový svět

M. Těhanová 3.4.2024 21:04

Máte pravdu, že takto, jak jste to popsala ve druhém odstavci, si ti sociální inženýři představují ten novodobý, jak říkají, moderní život. vychovat tupé stádo a nad nimi ti vyvolení.

Dneska jsem viděla v TV Beka, jak slintá o těch změnách ve výuce. Je to hrozné. Jediné, s čím souhlasím, je zrušení druhého jazyka na základce.

Nevím, jak to bude pokračovat. Rozumných lidí jako vy je málo a je potřeba, aby vás bylo slyšet.

R. Veselá 3.4.2024 23:09

...tu novodobou revizi RVP může ovlivnit (snad) každý. Je tam nějaký dotazník,ještě jsme to moc nestudovala. Bude-li to k něčemu..? Profesní spolky učitelstva jsou tak roztříštěné...a věřte, že je těžké se jako prostá učitelka bránit proudu "shora", když jste třeba samoživitelka a v místě bydliště byste adekvátně placené místo nesehnala....já osobně jsem již v důchodu... snad nemusím dál vysvětlovat:-)

M. Těhanová 4.4.2024 9:10

Ano, tím spíš si uvědomujete, že to není dobré. Já jsem pro nové věci, ale moderní výuka mě připadá úplně scestná a rozhodně nezvyšuje intelektuální úroveň dětí. Vidím to na svých vnucích. Taky jsem v důchodu.

L. Šimon 3.4.2024 14:08

👍👍👍

I. Lyčka 3.4.2024 13:32

Karma

J. Pokoutný 3.4.2024 10:05

R^

J. Spilka 3.4.2024 8:54

V článku je to naznačeno, ale přesto by bylo dobré zdůraznit, že spousta mladých lidí dnes děti nemá a ani nehodlá mít. Tudíž vlastně popisujete nešvary mezi těmi normálnějšími lidmi, kteří děti mají. Nijak se jich nezastávám, výchova má určitě velké nedostatky, ale přesto by bylo dobré tyto lidi spíše pochválit za ten prostý fakt, že děti mají a v rámci svých možností se o ně starají.

M. Kocián 3.4.2024 11:17

Třeba je jednou za to pochválí ty jejich děti.

R. Veselá 3.4.2024 17:00

Pardon, to je jakobyste chtěl chválit za to, že někdo pěstuje zeleninu, aby byl zdravý....já respektuji, že někdo nechce děti, jen je jich nějak moc...jen se po světě producírují se substitucí ve formě psů, koček a koňů prostě "staršně milují zvířata" místo lidí....je to zrůdné a hlavně jsou kultury, které to tak nemají, tak nás jednoduše přečíslí....tak jede vlak...doporučuji!! (Denemarková - Čokoládová krev)

To, že hodně žen nechce dítě je způsobeno hodně faktory:

1. muži hodně mužů to také nechce, nechtějí závazek, starat se o rodinu....

2. lidé nemají jasnou prespektivu - naše společnost nemá žádnou smysluplnou vizi, hodnoty a lídra.

3. obecně jsou vychovávání (viz i můj článek) k tomu že se mají v životě POUZE bavit a užít ti ho. To pouze je tam důležité!!!

Z. Juzlova 3.4.2024 8:18

ANO - jak výstižné. Věřím tomu, že i z těch, kteří nedostávají pevná pravidla v dětství, mohou vyrůst spokojení a úspěšní lidé, ovšem budou muset v sobě najít a mobilizovat sebekázeň. O to bude tahle práce na sobě horší, když jim v tom rodiče v dětství nepomohli!

J. Tulejová 3.4.2024 7:29

Ach, paní autorko, jak mi mluvíte z duše! Vy určitě znáte mé vnučky, které mohou běhat v březnu po mokrém trávníku v ponožkách, protože chtějí. Starší vnučka nechodí ve škole na oběd, protože prostě fuj a matka jí do školy oběd vozí, proto matka nemůže pracovat. Mladší se znechuceně podívá do talíře, zeptá se "co to je" a když tam ve vývaru plavou noky a zelená petržel, odběhne a pobíhá po pokoji, při slavnostním obědě trucuje, protože se dědeček zeptá, zda si umyla ruce a prostě nejí. Můj vysokoškolsky vzdělaný syn má děti na víkend, tak si ten víkend užívají a děti rozhodují, kam se pojede, že se bude jíst pizza a oblečou si, co chtějí a vždycky hrozné kombinace... Mladší půjde do první třídy a už teď lituji paní učitelku. Každé slovo, které jste napsala, podepisuji.

V. Mokrý 3.4.2024 5:52

R^

M. Kocián 3.4.2024 4:35

To vše je přírodní výběr. Některé děti na tom prostě budou lépe, až vyrostou, a jiné hůř. Názory, že by se nemělo dítě omezovat, jinak bude frustrované, tu byly už v šedesátých letech, oč rozmazlenější jsou děti na jihu Evropy jsem si všiml hned, jak jsem se tam po roce 1989 mohl podívat. Tyhle děti už vyrostly a je po ruce dost životopisů úspěšných lidí, aby se dalo odhadnout, zda jim tohle "šťastné dětství" pomohlo se později prosadit. Otázkou je, zda tu rodiče jen kopírují filosofii státu, nebo stát přístup rodičů.

T. Nemec 3.4.2024 1:47

sedel jsem s dcerou na lavicce u provazoveho splhadla a pozoroval marne pokusy maleho vnuka dostat se nahoru. no, jeste na to musis trochu vyrust, zavolala na neho dcera. a okamzite se na ni osopily dve jine prihlizejici matky, ze proc teda nevstane a nejde ho na to vysadit...