25.5.2024 | Svátek má Viola


Diskuse k článku

DEMOKRACIE: Kdo vládne? Volič, nebo peníze?

To přece nejde, jen tak nechat na voličích, aby si volili, koho chtějí. Je třeba nastavit mechanismy, aby volby dopadly vždy dobře.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 2.3.2024 10:05

DEMOKRACIE: Kdo vládne? Volič, nebo peníze?

Samozřejmě peníze. Nakonec i voliče si lze koupit nebo za peníze odborně oblbnout. A lidem zvolené zastupiče tuplem.

P. Čech 2.3.2024 10:18

Jak kde, pane Juraxi. Demokracie je demokracií jen tam, kde mají ve všem konečné slovo občané. Takovou zemí je na světě jen Švýcarsko. Občané si mohou volit své zástupce, ale to musí volit konkrétní kandidáty (fyzické osoby) a ne politická uskupení. Ta totiž zástupci občanů nejsou a ani být nemohou. Zejména proto, že zastupují v ž d y jen menšinu občanů. A skutečná demokracie, i ta zastupitelská, musí být vládou většiny občanů. A peníze? ty vládnou všude, i v demokracii.

J. Jurax 2.3.2024 11:05

Žádné jak kde, ale všude, jak ostatně sám v poslední větě pravíte ... :-)

V. Církva 2.3.2024 12:17

Vlastně jo Švýcarsko. Zrovna jsem nedávno uvažoval kam emigrovat, Švýcarsko mám rád byl jsem tam někoikrát, trochu nuda ale příjemní lidé. Crosair bývala moje nejoblíbenější letecká společnost, pořádek, slušnost poctivá práce a tehdy minimum muslimů.

P. Kmoníček 2.3.2024 9:57

Nejsem tak vzdělaný a znalý jako Vy, pane Jakle. Vy ale znáte a možná i dobře pana Klause. Tak mu někdy připomeňte, že už vládne někdo jiný než on. My starší totiž už někdy opomíjíme skutečnost. Holt těch našich nastávajících 83 let to, přináší, bohužel.

P. Kmoníček 2.3.2024 10:04

A o té čárce před slovem 'přináší' vím. Je to chyba a omlouvám se za ni. Tomu možná nebude pan exprezident rozumět, ale tak to je. Teď mluvím o mé omluvě.

M. Kanda 2.3.2024 9:45

Odpověď na otázku z nadpisu:

Vládne volič, který má peníze. Kdo platí, poroučí. To platilo, platí a bude platit. Kdo je rozumný, utrácí podle vlastního uvážení a určuje si podmínky, za jakých je ochoten útratu provést. Není důvod si myslet, že Brusel to dělá jinak.

J. Jurax 2.3.2024 10:08

Šedivá teorie, košatý strom života.

Kdo má (velké) peníze, nemusí ani volit. Jen nakupuje, aby vydělal.

I. Polák 2.3.2024 9:21

Nato: Když Turecko bránilo vstupu Švédska, osobně jsem si pokládal hypotetickou otázku: Chci být v Nato s Tureckem nebo se Švédskem? Zajímavé je, že jsem si nikde nevšiml, že by někdo tuto otázku, třeba nějak nadneseně a nezávazně položil veřejně. Alespoň já jsem si ničeho podobného nevšiml.

M. Kanda 2.3.2024 9:37

Já chci být v NATO se Švédskem a Tureckem.

V. Vlach 2.3.2024 10:50

S Tureckem?

To můžeme být pak v NATO třeba se Saúdskou Arábií....

Myšlení a uvažování některých hominidů je i teď, po více jak dvou tisících let, zarážející.

P. Pavel 2.3.2024 11:13

Černý pasažér obvykle neurčuje kdo s ním v tramvaji pojede. A může být rád, že se veze.

P. Pavel 2.3.2024 9:38

A proč by mělo k takové otázce vůbec dojít. Turecko je jeden z prvních států NATO, a každý členský stát NATO má právo veta pro přijetí nového státu. A je dobře, že se sporné otázky vyřeší před jeho přijetím do aliance.

P. Pospisil 2.3.2024 8:23

Ad Turecko a Kurdové:

Článek 5 se vztahuje VÝHRADNĚ na napadení členského státu v Evropě nebo Severní Americe. Bylo-li Turecko napadeno ze Sýrie nebo Iráku, bylo to v Asii.

Je smutné, že se člověk, který má za sebou (a pro dobro všech doufám, že už opravdu za sebou) takovou politickou kariéru včetně kandidatury na prezidenta nikdy nepřečetl Smlouvu, kterou si bere do huby? Nebo že by ta tiskovina, která mu neprošla rukama, byla učebnice zeměpisu pro šestou třídu?

A ještě bych se chtěl ujistit: tím napadením Turecka měl autor na mysli invazi Turecka do Iráku v r. 2008, nebo invazi Turecka do Sýrie v r. 2019?

P. Pavel 2.3.2024 9:53

Nemáte rád pana Jakla, a plácáte nesmysly. Čl. 5 se vztahuje na napadení jakéhokoliv členského státu odkudkoliv, žádné územní rozlišení tam neexistuje. Akorát se všechny členské státy NATO musí shodnout, že to napadení je v takovém rozsahu, aby byl důvod k aktivaci čl.5.

F. Navrátil 2.3.2024 7:48

Kdo se upíše Bruselu (nebo čertu) ponese důsledky. Nic mu nepomůže nářek, že si neuvědomil, co ho čeká.

P. Labaj 2.3.2024 2:43

A tím Kyprem (tj. Řeckem kontra Tureckem) pan Jakl vidí problémy kde nejsou. Naše armáda by zřejmě dala dohromady tak jednu rotu. No tak se vojáci rozpočítají na prvý, druhý, prvý druhý... Za kterou stranu půjdou bojovat prví a za kterou druzí by se losovalo. Problém vyřešen, navíc díky poctivému losování demokraticky.

J. Kostelanský 2.3.2024 1:10

V souvislosti s EU a Bruselem mi stále častěji přichází na rozum replika z jedné české pohádky: "Bylo - nebylo jedno peklo... Ať už peklo bylo nebo nebylo, VYMYŠLENO BYLO DOBŘE. Když se kolem sebe rozhlédneme, vidíme, že ještě dneska spoustě lidí peklo chybí."

https://youtu.be/XtErH_QrFVY?t=41

V. Mokrý 2.3.2024 6:35

:-)