12.6.2024 | Svátek má Antonie


CZECHIA: Na zdraví

18.4.2016

Geografická obec se konečně dočkala. Po letech úsilí, které zpočátku vypadalo jako donkichotské marné trápení, se konečně hnuly ledy. Argumenty a fakta, která se v posledních letech předkládala Iniciativa Czechia s podporou i České geografické společnosti, konečně uspěla. Můžeme pomalu začít chladit dobré šampaňské. Ministr Zaorálek ve shodě se stanoviskem nejvyšších ústavních činitelů konečně oznámil, že naše krásná země má stejně jako všichni naši sousedé jednoslovné geografické jméno Česko - Czechia a že není nutné používat oficiální politický název Česká republika - the Czech Republic. V běžném mluveném i písemném projevu, pro označování našich výrobků a služeb, sportovců a sportovních týmů a při dalších a dalších příležitostech budeme konečně stejně jako všichni naši partneři používat geografické jméno země Česko - Czechia.

Chtělo by se říci konečně!, ale buďme skromní a řekněme alespoň hlasité hurá. Česko už nebude působit jako nedomrlý, nedospělý a nejistý partner, země, která si ani není jista, jak se vlastně jmenuje a jaké je její označení v běžném hovoru. Konečně můžeme stejně jako všichni naši sousedé a ostatní evropské nebo další země hrdě používat stejné geografické označení, jako používají i všichni ostatní a nemusíme se skrývat za politickým the Czech Republic nebo dokonce komolit naše jméno jako Czech.

V diskuzi nad zavedením jednoslovného jména Česko již zazněly snad všechny argumenty. Nyní, když Česko přeložíme do angličtiny a dalších jazyků, stejné argumenty zaznívají znova. Ne nemůžeme být ani na vteřinu Bohemia, protože bychom zcela pominuli Moravany a české Slezany, není pravda, že přejmenováváme naši zemi, pouze zavádíme přirozený geografický název. Slovo Czechia splňuje všechny parametry, které vyplývají z anglických pravidel syntaxu a je vytvořeno zcela přirozeně a správně v souladu s tvorbou jazyka.

Označení Czechia již prošlo mnohaletou diskuzí a posuzování experty z Ústavu pro jazyk český i dalších státních institucí. Jméno Czechia bylo kodifikováno jako správné již v 90. letech a od té doby se odborná veřejnost snaží tento pojem prosadit i českém i mezinárodním prostředí. Nejprve se podařilo prosadit jednoduchý a přirozený název země Česko a nyní tento název pouze překládáme.

Všechny argumenty jsou opakovaně zveřejněny a opakovaně publikovány. Stačí zabrousit na stránky Czechia-cesko.webnode.cz, kde najdete spoustu informací, příkladů a dobré praxe při používání tohoto jména. Další podklady najdete například na stránce Czechia-initiative.com nebo obdobném webu Go-czechia.cz, Velmi živo je nyní také na FB profilu Facebook.com/CzechiaCZ, kde se můžete zapojit do diskuze svými postřehy i vy.

Ministryně Šplechtová snad nemyslí vážně, že je proti přirozenému jménu naší země, protože zcela zbytečně vyhodila jednu miliardu za logo a prezentaci the Czech Republic pro agenturu Czechtourism. Možná se slovem Czechia již nebude nutné vyhazovat do koše 1 miliardu, tedy 1 000 000 000 Kč za propagaci státu. Nad částkou se raději ani nepodivuji.

Stejně tak, jak se rychle rozšířilo v běžném jazyce na všech úrovních Česko, stejně rychle se rozšíří i v mezinárodním obchodním, kulturním nebo sportovním světě i Czechia. Naši sportovci již budou moci v létě vystupovat v tabulkách a výsledcích olympiády v Riu stejně jako jejich soupeři ze Slovenska, Polska, Německa, Rakouska nebo Francie jako sportovci reprezentující Česko - Czechia. Držme jim palce, aby pod geografickým jménem naší země slavili velké úspěchy.

Psáno pro Neviditelný pes a pro web České geografické společnosti www.geography.cz

Autor je komunální politik ODS a vědecký tajemník České geografické společnosti