24.6.2024 | Svátek má Jan


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 23.5.2024 23:31

Bývalo na NP dobrým zvykem, že autoři, kteří napsali kritiku obsahu nějakého článku, zvláště pokud nepocházel z databáze NP, uvedli v textu i odkaz na něj...

Tak tady ten odkaz je dodatečně:

Menstruace jako tabu. Jak to bylo za socialismu?

https://medium.seznam.cz/clanek/poliscope-menstruace-jak-to-bylo-za-socialismu-63898

L. Novák 23.5.2024 22:47

Koukl jsem pozpátku, co se tady dělo v komentářích od zveřejnění článku. K tomu ze dodat jenom jedno:

Dementní komouši a spol. denně vytrubují na NP ruskou propagandu. Mnoho z nich systematicky téměř každý den, zbytek občas. Jediným kritériem výběru do seznamu je vědomé šíření ruské propagandy a lží:

Putinova prolhaná dezinformační PÁTÁ KOLONA aktivní na NP nejenom v posledních týdnech, Putinovo ostré komando v čele...

L. Kolman , P. Odložil = P. Dachmeister , A. Renjascu , I. Pávek , J. Černý , P. Černý , V. Čermák , J. Bárta , P. Spáčil , V. Zadák , D. Laurencikova , V. Machálková, V. Pavelka , F. Pavelka , K. Nový , K. Křivan , J. Novak , L. Zídek , V. Kuhaj , J. Vlček , L. Beneš , J. Drobný , P. Brich , J. Pšenička, D. Hubáčková , J. Karza , M. Varadinková , M. Moravcová , I. Kučerová , R. Sorge , D. Černý , O. Seliger , A. Mohela , J. Rejzek , A. Jaroš , Z. Babek , P. Boublíková , P. Boleloucký , J. Sedláček , P. Brecík , I. Teren , F. De Winter , A. Teply , M. Hoblík , J. Kratochvíl , M. Boháček = M. Zasazabanovaný, J. Kostelanský , J. Rybník , O. Vorálek , K. Filip , J. Krásenský , L. Hančar , J. Nevrkla , P. Pepax , R. Langer , R. Gramblička , P. Nešvara , F. Navrátil , S. Vozka , V. Šťastný , V. Damec , P. Zeman , R. Lávička , J. Blahová , Z. Linda , J. Dvořák , M. Grundmann , P. Vychodil , J. Fialová , J. Krejčová , L. Píchová , T. Kubín , V. Němec , J. Tulejová , I. Hermanek , F. Pokorný , O. Kaucký , S. San , Z. Grabec , J. Vrška , D. Rakous , V. Mokrý ("Kotaz") , L. David , B. Liborek , S. Ševeček , J. Trubač , J. Hanzal , F. Žůrek , E. Hlinovský , M. Šejna , R. Vacek , V. Podracký , M. Malovec , O. Hávová , K. A. , P. Vavruch , J. Uher , R. Woloszczuk , Š. Hašek , R. Nešpůrek , P. Kozelský , L. Svoboda , J. Matuška , J. Červený , J. Kalina , V. Petr , M. Pesat , L. Frydryšek , R. Pavlik , I. Krahula , P. Marcín , V. Cícha ...

Když se podíváte do komentářů, kdo nejvíc obhajuje komunistickou totalitu, na seznamu Putinových idiotů je spolehlivě najdete.

L. Beneš 25.5.2024 8:55

Aniž bych kdy měl něco společného s KSČ(M), konstatuji, že výše uvedeny seznam "dementních komoušů" sestavil a do omrzení zde vylepuje dementní anti-komouš L. Novák.

J. Prikner 23.5.2024 19:09

Než bude zase příště někdo popisovat život, který nezažil, ať, prosím nechá nejdříve vymřít pamětníky. Zlatá slova.

J. Novák 23.5.2024 13:49

Také jsem už důchodového věku. Jako člověk, který občas musel z profesních důvodů navštěvovat země bývalého sovětského svazu, a tak musím potvrdit, že TAM se někde ty hadry fakt praly. U nás jsem o tom nikdy od nikoho neslyšel. A ještě k tomu nedostatkovému zboží v oblasti potravin. Určité produkty se prodávaly dle jejich produkčních období a pak ty dlouhodobě skladovatelné. Jižní ovoce bylo na trh dodáváno opět většinou v produkčním období, a to především ze "spřátelených" zemí. Pouze na vánoce a na speciální příležitosti (například při sjezdech KSČ) se bolševik plácl přes kapsu. Ptám se, zda je na dodržování produkčního období něco špatně.

L. Novák 23.5.2024 22:14

:-) ŠPATNĚ položená otázka. ŠPATNĚ byl celý TOTALITNÍ KOMUNISTICKÝ REŽIM se zavedeným NEDOSTATKOVÝM PŘÍDĚLOVÝM SYSTÉMEM válečného typu veškerého spotřebního zboží i materiálů a součástek pro výrobní podniky.

Otázka sezónnosti nebyla vůbec podstatná. :-P

L. Beneš 24.5.2024 7:37

Aniž bych chtěl poměry za tehdejší doby chválit a v Sovětském svazu jsem nikdy nebyl, konstatuji, že tenkrát nebyly banány a dnes zase nejsou některé léky tehdy běžně k dostání, např. Endiaron proti průjmu a Ventolin pro astmatiky.

L. Novák 24.5.2024 20:51

Proč se přerušila výroba českého Endiaronu si dohledejte. Místo něj mají lékárny Ercefuryl (nifuroxazidum), ten je ale jen na lékařský předpis.

Takže ZASE JEN PLÁCÁTE BLBOSTI. Porovnávat, které léky nebyly za komunistické totality s dnešním stavem, kdy je dostupná celá světová produkce, snad ani nemá smysl... :-P

L. Beneš 25.5.2024 8:52

Vy jste Nováku neobyčejně tupý člověk. Mne nezajímá, proč se přerušila výroba českého Endiaronu, jestliže ho budu já nebo někdo z rodiny potřebovat. A když, nedej pánbůh, budu ten průjem mít, tak nebudu riskovat cestu k lékaři a vysedávání v čekárně kvůli receptu na Ercefuryl. Snad si dovedete představit proč. A celá světová produkce léků je mi lhostejná, když potřebuji právě Endiaron, který bylo možno vždy snadné koupit v každé lékárně. Vy jste takový novodobý soudruh, který za každou cenu obhajuje nepořádky vládnoucí strany (stran) a vlády. Připomínáte mi jednoho taky soudruha u nás v zaměstnání, který vstoupil do KSČ během "obrodného procesu" a jediný ve straně zůstal po "internacionální pomoci", protože ty ostatní, staré soudruhy u prověrek vyházeli. Ten se proslavil před vánočními svátky poté, co si někdo stěžoval, že na vánoce nebudou husy nebo kachny, tím, že vykřikoval: "Jděte do pr....., když nejsou husy a kachny, tak si na vánoce kupte kuře. Těch je v krámech dost".

M. Labaj 23.5.2024 13:00

Taky jsem v věku kdy jsem leccos zažil. Jen mě zaráží fakt že jsme žili v komunismu. Co si pamatuji tak tady nikdy nebyl žádný komunismus. Měli jsme tu socialismus a dokonce se mu říkalo "s lidskou tváři". Vládla jen jedna strana stejně jako teď pětikoalice. S tím rozdílem, že komunisté vládli se zahraničním dluhem 50 miliard zatím co nám země RVHP dlužily 70 miliard. To že se stavělo aby lidé měli kde bydlet je fakt, který žádný kritik této doby nevidí a nechce vidět. Kecy o tom co bylo a nebylo v obchodech jsou jen polopravdy, protože nikdo netrpěl hlady a nechodil nahý, ale budiž. Patřím do generace, která s nadšením zvonila klíči na náměstí a těšili jsme se jak bude dobře až padne vláda komunistů a do vlády zasednou lidé, kteří budou rozhodovat tak abychom se měli lépe. Bohužel "porevoluční vlády " nejprve rozprodaly následně rozkradly co se dalo. Nyní nám v zemi nepatří skoro nic. Teď už vláda nemá co prodat tak okrádají své voliče. Ořeže se rozpočet aby zůstalo pro Ukrajinu a do kapes vlády a to že důchodci živoří jim nevadí. Že zahraniční dluh narost do astronomických výšin nikoho netrápí? Za to komanči nemůžou.

L. Novák 23.5.2024 22:18

Další trouba, co si stěžuje, že tady podle komunistické ideologie vtloukané masám do hlav žádný komunismus nebyl... ;-D

Komunismus byl pojem STANDARDNĚ používaný na svobodném Západě pro země S TOTALITNÍM KOMUNISTICKÝM SYSTÉMEM VLÁDY JEDNÉ STRANY - KOMUNISTICKÉ.

A jak si komunisti definovali socialismus nebo komunismus, je z tohoto pohledu úplně jedno. :-P

M. Labaj 24.5.2024 6:04

Trouba jste vy, zahleděný na západ nevidící si na špičku nosu. Pourážet onálepkovat a udělat si z lidí blbce. Jde vám to skvěle žijte si dále svůj pětikoalicismus a nadávejte na to o čem vám vyprávěli prarodiče.

L. Novák 24.5.2024 21:08

Z vás blbce dělat netřeba. Sám se předvádíte obsahem svých "komentářů" už dlouhou dobu jako komunistickou ideologií vychované individuum. :-)

L. Beneš 24.5.2024 7:44

Zatímco jsou peníze na stíhačky, které dostaneme až za osm let, a na Ukrajinu posíláme materiál za miliardy, nejsou peníze na léčbu nemocných. Spočtěte si, kolik sbírek peněz se pořádá dnes a denně, kolik plakátů se žádostí o příspěvek na nemocné děti potkáte cestou na ulici. Na nemocné děti peníze nejsou, ale např. pan ministr s platem přes sto tisíc si nechá platit byt za šedesát tisíc.

L. Beneš 23.5.2024 8:56

Jsem už dost starší pán, který se snaží dívat na svět realisticky, na dnešní skutečnost i na to, jak to bylo kdysi. Faktem je, že dnešní mladá generace je podrobována každodenně silné propagandistické debilizaci, která vede k jednostrannému vidění světa: dnes je všechno OK, tenkrát stálo všechno za ho... . Výkřik totálního zblbnutí, který se občas u mladé generace projeví, popíšu zde: Seděl jsem v trolejbusu a přede mnou stál kočárek s malým dítětem. To drželo v ruce dvě ostře seříznuté pastelky a jak se trolejbus kymácel na nerovnostech silnice ze strany na stranu, šermovalo s těmi pastelkami nebezpečně před svýma očima a obličejem. Byl to stresující pohled, a tak jsem matce stojící za kočárkem řekl: Paní, vezměte raději tomu děcku ty pastelky, vždyť se může píchnout do oka. Matka se načepýřila a vykřikla na mne nahlas: Starejte se o sebe, vy starej komunisto! Pastelky dítěti nechala a to jimi šermovalo před svým obličejem dál. Jak přišla na to, zda jsem či nejsem komunista nevím. Bezpochyby pro ni byli všichni starší lidé komunisté. Až tam vede propagandistické oblbování mladé generace.

L. Novák 23.5.2024 22:26

Vy si evidentně nepřipouštíte, že jste byl celý život v totalitě "debilizován" (podle vašeho slovníku) komunistickou propagandou při současném nedostatku a potlačování pravdivých informací o životě za Železnou oponou.

Takže v porovnání s dnešními mladými jste na tom mnohem hůř a v diskusních příspěvcích, které sázíte na NP je to zřetelně vidět. Dokonce jste se propracoval i do seznamu Putinových "užitečných idiotů" spolu s dalšími mentálními komunisty na přední místo. ...

Takže co s váma? Jste holt odepsanej. :-P

L. Beneš 24.5.2024 7:33

Je dlužno ovšem poznamenat, že seznam Putinových "užitečných idiotů" sestavuje kretén jménem L. Novák.

L. Beneš 24.5.2024 7:34

Je dlužno ovšem poznamenat, že seznam Putinových "užitečných idiotů" sestavuje kretén jménem L. Novák.

M. Hoblík 23.5.2024 8:12

Samá pravda a komunisti jedli děti... Takové bláboly nemá ani cenu moc komentovat!

L. Novák 23.5.2024 22:27

Dalšího zapouzdřeného komouše nechám už bez komentáře. ;-D

V. Církva 22.5.2024 23:26

Tal autor má pravdu a v tom s ním souzním, že s hadrama místo vložek to byl středověk, ne komunismus. Zas takové to za normalizace nebylo. A taky se mi nelíbí když o tom dnes lžou lidé co totáč nezažili

Pokud chce ale autor článkem říct, že byl komunismus dobrý, pak rozhodně nesouhlasím.

L. Beneš 23.5.2024 8:38

Byla to bída s menstruačními vložkami za komunistů! Prodávaly se jenom dvě značky: Nova a Violetta, z továrny Rico Veverská Bitýška. A byly vyplněné papírovou cupaninou. Dneska si mlžete vybrat z více značek: Always, Toujours apod. Dost možná je vyrábějí právě v té Veverské Bitýšce po úspěšné privatizaci a předání fabriky zdarma zahraničnímu majiteli firmě Hartmann.

B. Obojzivelnik 23.5.2024 12:29

Jojo. Dámské hygienické potřeby byly v 80 celkem pravidelně. Každou spartakiádu 😁

L. Novák 23.5.2024 22:29

"Není papír, nejsou vložky, co si dáme mezi nožky? Ať žije KSČ!" ;-D

Na tuhle průpovídku z konce 80. let se zapomenout nedá... :-) [>-]

P. Hák 22.5.2024 22:09

Je pravda, že nejvíc na minulý režim nadávají buď lidé, kteří se neměli zas tak nejhůř, nebo adolescenti, kteří jej nezažili.

U nás v práci největšími antikomunistkami jakou kolegyně, které bolševik pustil na "kádrově hlídanou" VŠ a profesi. Musely to mít u komunistů dobré, ale zjistily, že strašně trpěly.

Ti konformní za každého režimu hlásají pravdy vyhovující vládnoucí moci. A ti zvyklí myslet vlastní hlavou zase mají pochybnosti.

V. Církva 22.5.2024 23:22

Vůbec nic jste nepochopil. Předpokládám, že autor není bolševik, jen nemá rád když se lže a přehání.

Nejednou píšu, že hlad za za normalizace nebyl, točily se skvělé filmy (to ale i v Evropě, dnes už ne) ale továrny byly naprosto zaostalé a neefektivní. Know-how upadalo. Proč asi dodnes máme 3tinovou mzdu proti Německu a po plyšáku byla 1/10? A hlavně komunismus byl o marnosti jako celý ruský svět!

Jasně, na rozdíl od některých novinářů scánáristů není pravda, že by většina lidí bojovala či nenáviděla socialismus. Neměli jsme informace, považovali jsme že výhody socialismu (třeba ekonomická rovmost) jsou dost důležité abychom překousli nedostatky, ale nebyla to pravda, žádné výhody socialismus neměl.

Že to nepochopily a dodnes nechápou prasata která dostala nažrat, ale už neviděla jak šla ekonomika pod kytky je jiná věc. Komunismus byl svinstvo i když výpadek vložek byl spíš občasný. Možná vložky byly ale fabriky stály že třeba nebyly gumičky nebo součástky!

Komunismus byl svinstvo pro všechny, i pro ty dámy třeba dostaly na VŠ ale žily v totalitě, kdy nemohly svobodně do kostela nebo podnikat

Jasně za komoušů bylo dostupnější a levnější bydlení, i když na pořadník. Jenže to bylo i na Západě, prostě se svět posledních let zbláznil ale to zase je kvůli anarcholiberalistům i sociálním "liberalistům" = progresívní totalitě, to není srovnání komunismu a demokracie.

M. Pivoda 22.5.2024 19:45

Ukazatel hrubý domácí produkt (HDP) je příliš hrubý na to, aby říkal něco o konkurenceschopnosti ekonomiky.

Pro laiky: V HDP porovnáváte všechny ekonomické aktivity v minulosti se současnými hodnotami. Má to smysl? Určitě ano, ale má to také svá úskalí. Bohužel.

Pro názornější představu sdělím humorný příběh z Kocourkova: První den v roce Kocourkovští vždy vykopali jámu, zaplatili za výkop kopáčům, čímž zvýšili HDP. Druhý den v roce tu stejnou jámu zahrabali, zaplatili stejnou částku kopáčům, čímž opět zvýšili ukazatel HDP. Tak to v Kocourkově opakovali až do konce roku. Na konci roku byli Kocourkovští věcně právě tam, kde před rokem začali, nicméně ke svému potěšení vykázali velký roční vzrůst ukazatele HDP. Byl to důvod k místní oslavě.

P. Diviš 22.5.2024 18:03

Perla dnešního dne:

S. Ševeček 22.5.2024 11:11 za 20 let v E4U vzrostl HDP o 45 %. Děkujeme, demokratický kapitalisme. /t͇a͇k͇ž͇e͇ ͇d͇o͇s͇a͇h͇u͇j͇e͇ ͇ú͇r͇o͇v͇n͇ě͇ ͇6͇5͇%͇ ͇z͇ ͇H͇D͇P͇ ͇r͇o͇k͇u͇ ͇1͇9͇8͇8͇/

Kosma si asi pohoršil, což je dost kumšt.

A. Nový 22.5.2024 17:44

L. Píchová 22.5.2024 8:14

Připomnělo mi to názory kdysi v jedné diskusi, kde zaznělo, že jsme ( v diskutované době) byli za komárů tak zaostalí, že tu nebyly ani mikrovlnky - že v té dané době nebyly NIKDE, protože ještě prostě nebyly vynalezené, to bylo na diskutujícího mozkového giganta příliš složité.

*****

Jako první popsal princip oscilace magnetronu již v roce 1924 profesor Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze August Žáček. První trouby určené pro domácnosti se v prodeji objevily USA v roce 1955. Roku 1962 byl v Československu ražen název magnetron gril, ujalo se však pojmenování mikrovlnná trouba. Zahájení výroby tuzemské mikrovlnné trouby v podniku Elektro–Praga Hlinsko bylo v tisku avizováno na konec roku 1989.

P. Diviš 22.5.2024 17:54

Třicet let zpoždění, to byl tak standard.