18.6.2024 | Svátek má Milan


BIG BEN: Klenot ze světa literatury

8.6.2024

Tato drobná literární událost by mohla vejít do britské kulturní historie, ač se netýká přímo britské literatury, jen něco sděluje o duši britské intelektuální elity.

Protagonistkou příběhu je v Uzbekistánu narozená, v Moskvě vystudovaná, v Izraeli žijící, rusky píšící spisovatelka Dina Rubina (česky přepisovaná jako Rubinová). Tu si na zoomovou besedu o jejích knihách pozvala londýnská univerzita ve spolupráci s Pushkin House, což je malá soukromá na Rusku nezávislá kulturní instituce zabývající se ruskou kulturou. Měla to být diskuse o jejím literárním díle (třicítka románů přeložená do desítek jazyků). Moderovat před pozvanými hosty měla její britská recenzentka, profesorka ruské literatury z birminghamské univerzity Nataliya Rulyova.

Žádost o vysvětlení

Od ní několik týdnů před plánovanou diskusí Dině přišel tento e-mail:

Ahoj Dino. Pushkin House oznámil naši chystanou konferenci na sociálních sítích a okamžitě dostal kritické vzkazy týkající se tvého postoje k izraelsko-palestinskému konfliktu. Chtěly vědět, jaký je v této věci tvůj postoj, než na naše pozvání zareagují. Mohla bys prosím svůj postoj formulovat a poslat mně jej co nejdřív? Nina.“

Dostala od Diny tuto odpověď (zde mírně redakčně krácená):

Milá Natalio! Napsala jsi o mých románech krásné recenze a je mně líto toho času, který jsi promrhala, protože zjevně musíme naše setkání zrušit (…) Něco takového jsem očekávala (…)

Toto chci říct všem těm, kdo ode mě čekají rychlé a servilní vyjádření mého postoje k mé milované vlasti, která teď žije (a vždy žila) obklopena zuřivými nepřáteli, kteří ji chtějí zničit (…) Naposled jsem se omlouvala jako žákyně základní školy v ředitelně. Bylo mi 9. Od té doby dělám, co věřím, že je správné, naslouchám jen svému svědomí a vyjadřuji jen své chápání řádu světa a lidských zákonů spravedlnosti. Natalio, děkuji ti za tvé úsilí a prosím předej mou odpověď, všem, kdo se ptají.

V sobotu 7. října krutý, dobře vycvičený teroristický režim Hamás, který ovládá Gazu (…) přepadl desítky mírumilovných kibuců a bombardoval moji zemi desítkami tisíc raket. Spáchal krutosti, jaké ani bible nedokáže popsat, jaké překonávají zločiny Sodomy a Gomory. Tyto hrůzy si pachatelé nahrávali kamerami a posílali je svým rodinám a na sociální sítě v reálném čase.

Po celé hodiny tisíce těchto jásajících krvežíznivých bestií znásilňovaly ženy, děti a muže, střílely své oběti do rozkroku, uřezávaly ženám prsy a hráli s nim fotbal, vyřezávaly děti z těhotných žen a usekávaly jim hlavy, pálily malé děti. Našlo se tolik spálených těl, že patologové se po mnoho týdnů potýkali s obrovským náporem práce na identifikaci jednotlivců.

Mezi ozbrojenci Hamásu přispěchávali palestinští civilisté podílet se na pogromu, loupili, vraždili, odvlekli vše, nač sáhli. Mezi těmito „palestinskými civilisty“ bylo 450 členů té vysoce ctěné organizace UNWRA. Soudíc podle naprostého nadšení populace (zaznamenaného tisíci kamer) se Hamás těší podpoře téměř celé populace Gazy (…) Tyto dodnes vysmívané oběti jsou „akademické komunitě“ lhostejné.

Kritika podpory Hamásu

Během všech těch let, zatímco svět doslova lil miliony dolarů do tohoto kousku země zvaného Pásmo Gaza – jen roční rozpočet UNWRA je miliarda dolarů – během všech těchto let Hamás za tyto peníze postavil impérium s kompletním systémem podzemních tunelů, skladišť zbraní, učil děti od první třídy rozložit a složil kalašnikovku, tiskl učebnice plné nepopsatelné nenávisti k Izraeli, v nichž i matematické úkoly vypadají jako návod k zabíjení Židů: „Bylo deset židů, mučedník čtyři zabil, kolik jich zůstalo?“

A teď, když po šoku z monstrózních zločinů těchto parchantů Izrael nastoupil do války na zničení hámaských teroristů, kteří se tak pečlivě na válku připravili, a kteří uskladnili tisíce střel pod nemocnicemi, školami a školkami…

Ta akademická komunita, kterou nezajímaly masakry v Sýrii nebo v Somálsku ani perzekuce Ujgurů, ani miliony Kurdů po desetiletí vražděných tureckým režimem, tahleta náhle velice starostlivá komunita nosící kolem krku šátky, které jsou symbolem vrahů, se srocuje pod sloganem „Osvobodit Palestinu od řeky k moři“, znamenajícím totální destrukci Izraele. Tito „akademici“, jak ukazují průzkumy, nemají tušení, jak se ta řeka jmenuje a kde jsou jaké hranice.

Tvrdá odpověď

A tohle je to publikum, které mě žádá, abych „jasně vyjádřila svůj postoj“. To nemůžeš myslet vážně! Jak víš, jsem profesionální spisovatel přes 50 let. Moje romány jsou přeloženy do 40 jazyků (…) Takže teď, s velkým potěšením a bez velkého vybírání výrazů, upřímně a plnou silou své duše vzkazuji všem těm bezduchým „intelektuálům“ zajímajícím se o můj postoj, ať jdou do prdele.

Trápíte-li se otázkou, jak ta poslední frázička zněla v angličtině, uhodli jste správně: They can go and fuck themselves. (Redakční omluva: ruský ani hebrejský překlad nemáme)

Převzato ze serveru DENIK TO.

________________________________________________________

Kurasovy knihy najdete třeba zde: http://www.pi-shop.cz/kuras/

ben

Deník zamilovaného viruse
Uprostřed jedné z virových epidemií se mladý hippie virus zamiluje do mileneckého páru svých nakaženců a odmítá je zabít. Stává se tak pro virusový establishment stíhaným disidentem a bezděkým vůdcem vzpoury, jejímž posláním je zachránit Zemi před hrozící katastrofou působenou lidstvem.

Antonín a František jsou naživu
Rozmarná detektivní novela situovaná do 60. let. Poslední kusy (náhodně objevený balík) z dávno vyprodaného vydání. Kniha oceněna Cenou Jiřího Marka za nejlepší detektivku...

Malá paměť
Malá paměť je memoár, napsaný v trysku za první koronavirové karantény, komponovaný na přeskáčku, komicky vzpomínající na události a osobnosti, které Bejamina Kurase přivedly k psaní jako celoživotnímu řemeslu.

Sex nás všechny přežije
Články na lechtivá témata, původně psané pro Playboy.

Tao sexu
S obvyklým humorem, spikleneckým pomrkáváním na znalce a laskavou shovívavostí k neznalcům, zábavně, srozumitelně a svižně nastiňuje obnovování tradic staročínských taoistických sexuálních technik a taoistické životní filozofie. Proplétá je anekdotami ze staré Číny a z nedávné Hané, kde se určité formy taoistického sexu bezděky pěstovaly za dob hlubokého komunismu.

Soumrak bílého muže
Nové vydání úspěšné analýzy naší doby, rozkrývající informovaně a místy humorně příčiny, ideje a události vedoucí k sebedestrukci moderní západní civilizace, líčící vývoj od jejího vrcholu přes totalitní ničivé politické ideologie 20. století, psychologii sebemrskačství a ztráty pudu sebezáchovy ve 21. století.