27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


AI: Chyba v matrixu

20.3.2024

Umělá inteligence je téma naší doby. Nevěřte, že je to módní pojem a že to přejde. Časem se to tak nebo onak dotkne každého. Bude to jako s internetem. Dnes ho taky nepoužívají všichni stejně, někdo víc a někdo míň. Je ale všude, i tam, kdy ho nevidíte.

Někdo může umělou inteligenci ještě považovat za zábavnou kuriozitu. Dám příklad. Možná jste v průběhu minulého týdne viděli na internetu – kde jinde – legrační video. Ukazovalo projev významného politika: viděli jste politika, slyšeli jeho nezaměnitelný slovní projev, jeho hlas, intonaci, přízvuky, zkrátka všechno jak ho známe, ale obsah byl vymyšlený, zkrátka – směšný. Zaujala mě technická dokonalost. Svého času jsem překládal filmy a tak jsem se setkal s pojmem synchronizace zvuku a obrazu. Obraz a mluvené slovo musí jaksi sedět jedno na druhém. Tady v tom legračním videu to bylo skoro dokonalé, nedostatky odhalil jenom hnidopich jako jsem já. Jak vznikl ten mluvený projev? Namluvil ho imitátor? Udělala to umělá inteligence? Odborníci tvrdí, že uměle napodobený hlas se už dnes nedá rozpoznat od originálu. I kdyby to byl imitátor, má právo být nervózní, že ho umělá inteligence připraví o řemeslo.

A co já, mám být taky nervózní? Nebo se naopak těšit že něco bude glosy dělat za mě? Už teď mohu zadat příkaz: napiš text pro rozhlasovou glosu. Rozsah je dva a půl tisíce znaků, časově do tří a půl minut. Téma je umělá inteligence, její dokonalost a schopnost napsat a namluvit rozhlasovou glosu v délce do tří a půl minut, to je něco kolem dva a půl tisíce znaků. Text pak převeď do mluveného slova a použij hlas Ondřeje Neffa.

Tohle můžu udělat. Prostředky na to jsou, počítače to dovedou napsat i odříkat. Nabízím námět pro koumavé hlavy: jakou máte záruku, že jsem to ve skutečnosti už neudělal? Kde máte jistotu, že jsem to, co slyšíte, nejdřív skutečně napsal a pak poctivě odrecitoval do mikrofonu a pak poslal jako soubor ve formátu em pé tři do rozhlasu? Odborníci tvrdí, že se to rozpoznat nedá. Vzpomínám při té příležitosti na slavný film Matrix. Lidé v něm žijí v umělém světě, vše je tam jakoby přirozené, jen někdy dojde k chybě matrixu. Třeba že kolem vás přejde dvakrát kočka. Najdou se v umělé glose taky takové chyby, jako třeba že se nějaká slova budou dvakrát opakovat jako třeba že se nějaká slova budou dvakrát opakovat?

Tak. Teď už jsem zmatek a nejistotu dovršil a nezbude mi než vám popřát příjemný zbytek dne.

Psáno pro ČRo Plus