29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


UKÁZKA: Justin Cronin, Přechod

2.12.2010

TOPlistAnotace:

Šestiletá Amy Harper Bellafonteová, agent FBI Brad Wolgast a trestanec Anthony Lloyd Carter mají odlišné životní osudy, ale spojuje je jedna věc: tajná podzemní laboratoř v Coloradu, kde se uskutečňují vládou posvěcené lékařské experimenty. Vědci se zde pokoušejí vyvinout virus, který by posílil imunitní systém člověka a prodloužil mu život. Testují jej na odsouzencích na smrt a mezi nimi se Wolgastovým přičiněním brzy ocitne i Carter. Wolgast podle rozkazu také unese opuštěnou Amy. S jejím předáním do laboratoře váhá, ale pozdě – nakonec v ní skončí nedobrovolně oba.

Pokusné objekty však jednoho dne uniknou z cel. Do světa se společně s nimi dostává i nebezpečný virus, který mění lidi v novodobou verzi nemilosrdných, vraždících upírů. Virus se nekontrolovatelně šíří, mutuje a svět ovládne chaos. Města pohlcují plameny, umírají miliony lidí. Zdá se však, že Amy má v sobě skryté schopnosti, které by mohly zkáze lidského rodu zabránit. Ale nákaza se nevyhýbá nikomu...

Přechod přináší výpravný a zároveň akční apokalyptický příběh z nedaleké budoucnosti, jenž podle kritiků dosahuje úrovně Svědectví Stephena Kinga či Cesty Cormacka McCarthyho. Filmová práva na tento celosvětový bestseller na pomezí žánru thrilleru a sci-fi zakoupila společnost Fox 2000, realizace snímku se pravděpodobně ujme slavný režisér Ridley Scott (mj. Vetřelec, Blade Runner, Gladiátor, Království nebeské čiRobin Hood).

Přečtěte si patnáct stránek a už vás to nepustí. Přečtěte si třicet a zjistíte, že jste se ocitli za mřížemi čtenářské posedlosti – dřív než pozdě k ránu tenhle román určitě neodložíte. Má v sobě živost, kterou dosahují jen díla psaná s velkou fantazií a představivostí.
Co ještě dodat? Snad jen: začněte číst tuhle knihu a všední svět se rozplyne.

– Stephen King

O autorovi:

JUSTIN CRONIN (*1962) se narodil a vyrůstal v Nové Anglii. Vystudoval Harvard a tvůrčí psaní na univerzitě v Iowě, stejný předmět rovněž vyučoval v letech 1992–2005 na univerzitě La Salle ve Philadelphii. Nyní působí jako profesor angličtiny na Riceově univerzitě a žije s rodinou v texaském Houstonu.

Cronin je autorem doposud tří románů, za The Summer Guest (2001) a Mary and O´Neil (2004) získal hned několik ocenění (PEN/Hemingway Award, Stephen Crane Prize, Whiting Writer's Award). Až třetí próza, Přechod (The Passage,2010), mu však přinesla nebývale příznivý ohlas kritiků i žánrových klasiků a rovněž velký čtenářský zájem. Autor plánuje dvě pokračování pod názvy The Twelve (2012) a The City of Mirrors (2014).

Oficiální webové stránky http://enterthepassage.com.

Ukázka z románu zde...

Justin Cronin


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...