1.3.2024 | Svátek má Bedřich


UKÁZKA: Brent Weeks, Za stíny

23.3.2011

TOPlistAnotace:

Závěrečná kniha trilogie Noční anděl.
Logan Gyre se stal králem Cenarie, země v obležení s vyčerpanou armádou a pramalou nadějí. Má jen jedinou šanci, zoufalý risk, který by mohl zničit celé království.
Na severu má nový Bohokrál plán. Pokud přinese kýžené ovoce, nikdo ho už nedokáže zastavit.
Kylar Stern nemá na výběr. Aby zachránil své přátele - a možná i nepřátele - musí dokázat nemožné. Musí zavraždit bohyni.

Ukázka:

Kylar nikdy nerozpoutal válku.

Proplížit se do tábora Lae’knaughtu nevyžadovalo takovou obezřetnost jako u Ceuranů. Prostě neviditelný prošel mezi hlídkami v černých kytlicích ozdobených zlatým sluncem – ryzím světlem rozumu porážejícím temnotu pověr. Kylar se zašklebil. Lae’knaughti budou Nočního anděla milovat.

Tábor byl obrovský. Zdržovala se tu celá legie, pět tisíc mužů, včetně tisíce slavných lae’knaughtských pikenýrů. Coby čistě ideologické společenství Lae’knaught prohlašoval, že nevlastní žádnou zemi. Prakticky však posledních osmnáct let okupovali východní Cenarii. Kylar je podezříval, že tuhle legii sem poslali jako ukázku síly, aby odradili Khalidor od dalšího tažení na východ. A možná tu byli jen náhodou.

Ve skutečnosti mu na tom nezáleželo. Lae’knaughti byli rváči. Kdyby bylo v jejich chvástání, že bojují s temnou magií, jen zrnko pravdy, přišli by bránit Cenarii před khalidorskou invazí. Místo toho si dávali na čas, upalovali místní "čaroděje" a verbovali mezi uprchlíky z Cenarie. Pravděpodobně doufali, že když přijdou na pomoc až poté, co bude cenarijský odpor zlomen, získají za odměnu ještě lepší území.

Aniž by kohokoliv vyprovokovala, byla Cenarie napadena z východu Lae’knaughtem, ze severu Khalidorem a z východu Ceurou. Bylo na čase, aby se hladové meče navzájem střetly.

Z Kylarovy levé paže vyjela černá kouřící čepel. Rozzářil ji a obalil modrými plameny, ale sám zůstal neviditelný. Dva vojáci, kteří se vybavovali, místo aby obcházeli tábor, při tom pohledu ztuhli. První byl relativně nevinný. V očích druhého Kylar viděl, že voják obvinil mlynáře z čarodějnictví, protože zatoužil po jeho ženě.

"Vrah," odsoudil ho Kylar. Švihl mečem z ka’kari. Čepel ani tak nesekala, ona spíš požírala. Necítil skoro žádný odpor, když projela chráničem nosu, nosem, bradou, kytlicí, prošívanicí a břichem. Muž se podíval dolů, pak se dotkl rozseknuté tváře, ze které stříkala krev. Zaječel, z břicha se mu vyvalila střeva.

Dokončení ukázky...

Brent Weeks


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...