26.5.2024 | Svátek má Filip


RECENZE: Rachel Caine, Úžeh

8.11.2007

Úžeh Rachel CaineTOPlistJoanne Baldwinová zemřela. Ale to zemřelo její lidské tělo, ona sama zůstala. Stal se z ní džin. Poloviční, protože přeměnou z lidí džinové nevznikají. Ale poloviční džin podléhá zákonům džinů. A polovičatost se nevyplácí. Mezi lidmi i mezi džiny.

Snažila se zachránit vlastní život, ale především se snažila zachránit něco, co považovala za důležitější, a tahle tvrdohlavost jí zůstala i po smrti. Nejprve se učí žít jako džin, a v tom jí pomáhá Daniel, jeden z nejmocnějších džinů na světě. Jenže pro Joannu - i pro něj - platí známé pravidlo: povolá-li tě člověk, musíš mu sloužit. A z důvodů, které nejsou zpočátku tak úplně zřejmé, o ni je dost velký zájem.

Ve druhém díle cyklu Správců počasí sledujeme novou fázi Joannina života. Člověk proměněný v džina je anomálií ve světě - ve světě magickém, samozřejmě, a tato anomálie vyvolává další a další procesy navazující na původní nestabilitu. Joanne díky své dvojí podstatě (z člověka toho v sobě má dost slušnou porci) tuhle podivnost cítí a i ostatní džinové vnímají, že přes její nedostatečnost je ona asi jediná, kdo může věci napravit.Historie se opakuje, i tady je cenou, kterou musí zaplatit za dodržení svého hodnotového žebříčku.

Úžeh vlastně na první díl navazuje jen hlavní hrdinkou a některými dalšími postavami. Prostředí a jeho rituály se od prvního dílu výrazně liší a vůbec se tu nedá mluvit o nastavované kaši, je to zcela nový příběh. Pohled z druhé strany, dalo by se říci. Je toho tady tolik jiného, především zcela jiná filozofie bytí, a tím je tato kniha proti předchozí jedinečná. Slušný nadprůměr, byť v něm žádnou velkou myšlenku nenajdete.

Hodnocení: 65%.

Rachel Caine: Úžeh (Heat Stroke)
překlad: Jana Rečková
obálka: Milan Fibiger, grafická úprava: Dagmar Krásná
medailon autorky: Martin Šust
Triton, edice Trifid, 2007
321 stran, 199 Kč (členové klubu Trifid 139 Kč), brožované
ISBN 7254-777-7

pagi


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...