21.2.2024 | Svátek má Lenka


RECENZE: Mike Resnick, Prorok

10.1.2007

ProrokTOPlistTřídílný románový cyklus známého autora vesmírných westernů Mikea Resnicka, odehrávající se na světech Vnitřní hranice, kde kdysi řádil Santiago, se v románu Prorok zakončuje. Ti z vás, kteří prožívali dobrodružství Penelopy Baileyové v předchozích románech Věštkyně a Orákulum se dočkají završení série. Pro ostatní z nás je to milá space opera, která posunula Divoký západ, jak je u Resnicka obvyklé, za hranice zemské atmosféry. Hlavní však je, že si román vychutnáte bez znalosti předchozích knih.

Carlos Mendoza si v poklidu užívá svého stáří na Poslední šanci, když tu si někdo vzpomene, že musí být odstraněn. Jeho osobní strážce Hřbitovní tanečník se vydává pátrat po zdroji těchto problémů. Cestou k sobě přijme (ač nerad) suverénního mladíka Neila Caymana, jenž si v legendách vnitřní hranice měl vysloužit jméno Silikon Kid. Brzy však zjistíme, že cesty osudu jsou nevyzpytatelné a ta, jenž měla být mrtvá, se opět vrací na scénu. Penelopa Baileyová nezemřela a z pohledu běžných smrtelníků je rozhodnuta postavit se Demokracii, jenže stejný plán má Vyvolený (vlastním jménem Mojžíš Mohamed Kristus) a svou pozornost zaměří právě na Věštkyni (nebo také Orákulum, Proroka), ohrožující jeho smělé plány.

Český čtenář si tak v klidu a pohodě může vychutnávat napínavou a dobrodružnou oddychovku (vím, zní to jako protimluv), hledat skryté plány a motivy konspirujících, bavit se nad nevšedními schopnostmi, drsnými dialogy, v neposlední řadě také "geniálními" přezdívkami hlavních postav. Protože však nečteme literaturu hlavního proudu, neunudí nás tak sáhodlouhé popisy prostředí a košaté rozbory psychologie postav. Ucítíte hněv při otáčení se korouhvičky věrnosti bezpáteřního a namyšleného floutka Silikon Kida, bude vás mrazit z rozsahu moci Orákula, přichytnete se při souhlasném přikyvování nad jednáním rozumného Ledaře, uvidíte velikášské plány mocichtivého Vyvoleného a oblíbíte si profesionálního Hřbitovního tanečníka.

Ačkoliv brak, přesto si myslím, že kvalitně napsaný, logicky vystavěný, přiměřeně zabavný a neskutečně okázalý. Pobavíte se nejspíš daleko více než v záplavách mozků, orgánů a krve, protože tento román nepostrádá myšlenku a neztrácí kouzlo osamělého bojovníka proti hrozbě celému lidstvu. Nejlepší však je, že neználci osudů Penelopy Baileyové si knihu vychutnají minimálně o stupínek výše, protože se jejích minulých osudů dopátrají až během objevné výpravy, zvané četba.

Prorok
/Prophet/
Resnick, Mike

Nakladatel: Brokilon
Překladatel: Zuzana Hanešková
Obálka: Jana Komárková
Redakce: Robert Pilch, Jiří Popiolek
Rok vydání: 2006
Počet stran: 272
Rozměr: 115 x 180
Provedení: paperback

Závěrečná kniha trilogie Orákulum.

Jan Pechanec


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...