14.6.2021 | Svátek má Roland


RECENZE: Mike Resnick, Prorok

10.1.2007

ProrokTOPlistTřídílný románový cyklus známého autora vesmírných westernů Mikea Resnicka, odehrávající se na světech Vnitřní hranice, kde kdysi řádil Santiago, se v románu Prorok zakončuje. Ti z vás, kteří prožívali dobrodružství Penelopy Baileyové v předchozích románech Věštkyně a Orákulum se dočkají završení série. Pro ostatní z nás je to milá space opera, která posunula Divoký západ, jak je u Resnicka obvyklé, za hranice zemské atmosféry. Hlavní však je, že si román vychutnáte bez znalosti předchozích knih.

Carlos Mendoza si v poklidu užívá svého stáří na Poslední šanci, když tu si někdo vzpomene, že musí být odstraněn. Jeho osobní strážce Hřbitovní tanečník se vydává pátrat po zdroji těchto problémů. Cestou k sobě přijme (ač nerad) suverénního mladíka Neila Caymana, jenž si v legendách vnitřní hranice měl vysloužit jméno Silikon Kid. Brzy však zjistíme, že cesty osudu jsou nevyzpytatelné a ta, jenž měla být mrtvá, se opět vrací na scénu. Penelopa Baileyová nezemřela a z pohledu běžných smrtelníků je rozhodnuta postavit se Demokracii, jenže stejný plán má Vyvolený (vlastním jménem Mojžíš Mohamed Kristus) a svou pozornost zaměří právě na Věštkyni (nebo také Orákulum, Proroka), ohrožující jeho smělé plány.

Český čtenář si tak v klidu a pohodě může vychutnávat napínavou a dobrodružnou oddychovku (vím, zní to jako protimluv), hledat skryté plány a motivy konspirujících, bavit se nad nevšedními schopnostmi, drsnými dialogy, v neposlední řadě také "geniálními" přezdívkami hlavních postav. Protože však nečteme literaturu hlavního proudu, neunudí nás tak sáhodlouhé popisy prostředí a košaté rozbory psychologie postav. Ucítíte hněv při otáčení se korouhvičky věrnosti bezpáteřního a namyšleného floutka Silikon Kida, bude vás mrazit z rozsahu moci Orákula, přichytnete se při souhlasném přikyvování nad jednáním rozumného Ledaře, uvidíte velikášské plány mocichtivého Vyvoleného a oblíbíte si profesionálního Hřbitovního tanečníka.

Ačkoliv brak, přesto si myslím, že kvalitně napsaný, logicky vystavěný, přiměřeně zabavný a neskutečně okázalý. Pobavíte se nejspíš daleko více než v záplavách mozků, orgánů a krve, protože tento román nepostrádá myšlenku a neztrácí kouzlo osamělého bojovníka proti hrozbě celému lidstvu. Nejlepší však je, že neználci osudů Penelopy Baileyové si knihu vychutnají minimálně o stupínek výše, protože se jejích minulých osudů dopátrají až během objevné výpravy, zvané četba.

Prorok
/Prophet/
Resnick, Mike

Nakladatel: Brokilon
Překladatel: Zuzana Hanešková
Obálka: Jana Komárková
Redakce: Robert Pilch, Jiří Popiolek
Rok vydání: 2006
Počet stran: 272
Rozměr: 115 x 180
Provedení: paperback

Závěrečná kniha trilogie Orákulum.

Jan Pechanec


Homeopatie je šetrná léčba bez vedlejších účinků, říká MUDr. Eliška Bartlová
Homeopatie je šetrná léčba bez vedlejších účinků, říká MUDr. Eliška Bartlová

Dnes už homeopatie není v lékařské praxi žádným ojedinělým úkazem. Stále více lékařů se v léčbě svých pacientů kloní k používání homeopatických...

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...