27.5.2024 | Svátek má Valdemar


RECENZE: Juraj Červenák, Kámen a krev

7.7.2010 0:05

Tento text naleznete i na www.sarden.cz, kde můžete bez registrace diskutovat a využívat mnoha dalších výhod.

TOPlistPříbalový leták výrobku Kámen a krev.

Informace pro užití, čtěte pozorně.

KÁMEN A KREV

(Lapis sanguidum)

sbírka povídek

Výrobce: Juraj Červenák

Složení: Vysoce koncentrovaná heroická a historická fantasy z pera slovenského klasika žánru. Červenák představuje nejoblíbenější hrdiny svých knih, setkáme se s Iljou Muromcem, černokněžníkem Roganem či silákem Bivojem a nechybí ani nejčerstvější přírůstek v řadách bohatýrů - kapitán Báthory. Soubor povídek a svižných novel nabízí ohlédnutí za dosavadním dílem plodného autora a zároveň si touto ochutnávkou dělá spisovatel nejlepší reklamu, jakou si mohl přát. Protože tady platí dvojnásob, že s jídlem roste chuť.

Charakteristika: Juraj Červenák není na písečku historické fantasy žádný zelenáč, což dokazuje na každé stránce. Dějiny se v jeho podání mění ze suchopárného výčtu letopočtů na vzrušující pozadí pro osudy jednotlivých reků. Autor se úspěšně vyhýbá poučování a dějepisnému výkladu, historické konsekvence poznáváme ve zručně napsaných dialozích. Zejména kletby působí věrohodně a zároveň jsou ostřejší než mexická kuchyně. Středověká Evropa v Červenákově podání ovšem skrývá pro leckterého dějepisáře pár překvapení. V hustých hvozdech se prohánějí běsové, staří bohové nespí a kouzla není radno brát na lehkou váhu.

Kulisy magií okořeněného dávnověku slouží k rozehrání dobrodružných příběhů howardovského stylu, autor nešetří souboji ani hláškami, napětí zkušeně katalyzuje využitím místy téměř filmového střihu. Aby čtenáři maximálně prodloužil požitek, s promyšleným sadismem střídá pohledy v těch nejdramatičtějších okamžicích. A my to bereme, protože je to prostě jízda.

Účinné látky: Vládce stříbrného šípu zavádí čtenáře do českých luhů a hájů, kde se na povrch prodralo něco, co mělo zůstat navždy pohřbené. Do cesty se tomu postaví junák Bivoj - a Červenák všem ukáže, o kolik nás Alois Jirásek ochudil na bojových scénách.

V Kapce krve se představí jediná dáma sborníku a nenechá se chlapy pranic zahanbit. Zaklínačka Mirena sestoupí do temných dolů pod Sitnem, kde se dostane ke slovu její meč, důvtip i čáry. Svižný příběh ženou vpřed rozhovory plné špičkování, text otvírá vkusná erotická scéna a vsadím roh medoviny proti vodě z kohoutku, že tady se nudit nebudete.

Pokud mě něco zklamalo, tak je to závěr povídky Věrozvěsti. Po slibném začátku přichází přehuštěný a zbytečně složitý konec. Stačilo by jen trošku ubrat plynu a zábavná dvojka černokněžník Rogan a vlk Goryvlad by nostalgický text dotáhla na špičku knihy.

Strážce hvozdu se kdesi v širé Rusi postaví na obranu svého lidu proti vikinským cizákům. Po komornějších soubojích ukáže autor, že mu není cizí ani žár bitvy. Střet kmene Vjatičů je vylíčen barvitě a naplno využívá gradace napětí.

Na východě zůstaneme i v příbězích Černé srdce a Doupě řvoucí smrti, jimiž nás provede bohatýr nad jiné chrabrý - samotný Ilja Muromec. Gerojskému šarmu tohoto veterána ruských bylin je nemožné odolat. Ne nadarmo mluví Červenák o Iljovi jako o slovanském Conanovi, heroickou akci se mu daří navíc prokládat vtipem.

Směrem poledním se přesuneme v titulním textu Kámen a krev. Detektivně laděná povídka přináší pátrání po původcích masakru významného úředníka a v příběhu plném zvratů a nečekaných odhalení pohlédneme až na dno konstantinopolské špíny. Příběh si výsadní postavení ve sbírce vyslouží dobrými nápady a zajímavým prostředím.

Závěreční Pekelníci přivádějí na scénu kapitána Báthoryho a bandu poturčených marodérů, aby se střetli v boji o horskou vesnici. Ke slovu se dostanou i nevyřízené účty a jak se ukáže, obě strany mají v rukávu i nějakou tu magickou kartu. Kornelius Báthory si charismatem španělského granda a odvahou toreadora snadno získá sympatie čtenáře, o lepší promo akci svému nejnovějšímu cyklu si Juraj Červenák mohl nechat leda zdát.

Indikace: Přípravek Kámen a krev je vhodné podávat v případě akutního záchvatu nudy, aplikace je však žádoucí i preventivně. Kniha potěší čtenáře dobrodružné literatury, servíruje řemeslně bezchybnou porci akce a nenáročné zábavy. Ideální prázdninová knížka, která si na nehraje na žádné intelektuální veledílo. Nejvíce ji ocení lidé dosud autorem netknuti, krom Věrozvěstů totiž všechny texty již někde vyšly. A téměř pětisetstránková ochutnávka toho nejlepšího z Červenáka je nejspíš přesvědčí, že s tímto autorem je třeba počítat.

Kontraindikace: Nevhodné pro lidi s alergií na Conana a jeho deriváty.

Dávkování: Na ex.

Nežádoucí účinky: Možná návykovost. Dosud neexistuje spolehlivá lékařská dokumentace k tomuto problému.

Datum poslední revize: 3.7.2010

Kámen a krev
Červenák, Juraj

Nakladatelství: Brokilon
Překladatel: Robert Pilch
Obálka: Michal Ivan
Redakce: Robert Pilch, Jiří Popiolek
Rok vydání: 2010
Rozměr: 115 x 180
Počet stran: 488
Provedení: paperback
Stav: 1. vydání
Cena: 328 Kč

Jan Žlebek


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...