24.6.2024 | Svátek má Jan


RECENZE: Jan Poláček, Kyberpunk & Heavy

10.4.2006

 

Kyberpunk & HeavyĎáblův tucet - tedy třináctka - povídek mapují tvorbu autora, jehož publikovaná tvorba má těžiště v devadesátých letech minulého století. Autor sám  o sobě říká, že nejsnadněji píše v temnějších obdobích svého života, a i samy povídky jsou spíše temnější či se v temně zabarveném prostředí odehrávají.

Dvě z povídek jsou situovány do středověku, ostatní se odehrávají v neurčité budoucnosti spíše postkatastrofického rázu, některé jsou ryze kyberpunkové, jak ostatně napovídá titul sbírky. Najdete tu detektivku kříženou s hororem, zombie, feministický příběh, androidy, magii a leccos dalšího ze všech možných koutů SFFH. Pestrá tématická směs má ale jednotící prvek - všechny příběhy jsou heavy, možná ve všech významech toho slova, které můžete na povídkovou tvorbu vztáhnout.

Jan Poláček dokáže téma uchopit a především zpracovat jako hospodyňka těsto na vánočku. Prohněte ho, nechá vykynout, znovu zpracuje, uplete ho do copu, ozdobí mandličkami, upeče a servíruje. Jen ten vanilkový cukr závěrečného posypu tu chybí, a je to tak dobře, jeho texty nenesou příliš sladkosti a sladkost by ani neunesly a neunesl by ji v nich ani čtenář.

I zdánlivě přímočará jednoduchá vyprávění mají hluboce propracovanou strukturu kulis, ve kterých se odehrávají. Podpůrné motivy a náměty dokreslují hlavní téma, vytvářejí někdy až dusivou atmosféru a vtahují čtenáře jak do vlastního příběhu, tak do světa, ve kterém se odehrává. Přesto Jan Poláček ukazuje, že zvládá i humor - jen se do něj nechce příliš pouštět.

Asi nejvíce autorovi sedí postkatastrofické a vůbec nějak pošramocené světy. Z těchto prostředí je také nejvíce povídek, nejvíce temných obrazů a nejvíce nápadů. Do této kategorie svým způsobem patří i kyberpunkové povídky, jeho hlavní doména. Za novelu Pán sítí si totiž Jan Poláček ze soutěže o Cenu Karla Čapka v roce 1992 odnesl s vítězstvím také sošku Mloka a i po čtrnácti letech tento text stojí za přečtení - ostatně jako celá sbírka, která patří k lepšímu průměru i dnes, mnoho let poté, kdy byly povídky napsány.

Jan Poláček: Kyberpunk & Heavy
obálka: Juraj Maxon, grafická úprava: Dagmar Krásná
Triton, edice Trifid, 2006
350 stran, 219 Kč (členové klubu Trifid 159 Kč), brožované
ISBN 80-7254-647-3

pagi


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...