29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


RECENZE: J. Poláček, Spěšný vlak Ch.24.12.

4.12.2010

TOPlistDo všeobecného povědomí se konec třiapadesátého roku zapsal politickými procesy a krutou zimou. A ve státním znaku nese český lev na hrudi místo rudé hvězdy hákový kříž. Protože válka trvala dlouho a skončila teprve když Vůdcovy tajné zbraně rozesely zkázu na východním pobřeží Spojených států. Martin Řezníček z Chrudimi, vlastně Walter Fleischner z Chrudu, byl při tom. Ale také byl při tom, když došlo k demobilizaci a nově vznikající mírová ekonomika Říše nedokázala absorbovat ten přebytek bývalých vojáků, mužů bez civilní kvalifikace, a na něho zbylo místo metaře. Měl štěstí.

Jeho celý civilní vesmír je redukován na nemocnou matku, vzpomínku na otcovu sebevraždu a na kocoura, a vlastně také na jeho metařskou halenu a koště. Vzpomínky na školu, studium na vojenském gymnáziu, na let nad New York, na otcovu práci a jeho sebevraždu se míchají se všednostmi a banalitami běžného života. Starost o matku a o její budoucnost ho přivedou k účasti na projektu, který mu připomene jeho válečná léta, ale to je jen malá odbočka od jeho směřování do finále Spěšného vlaku Ch.24.12.

Dokončení recenze.

pagi


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...