22.4.2024 | Svátek má Evženie


RECENZE: J. K. Rowlingová, Harry Potter a Relikvie smrti

6.2.2008 0:05

Harry Potter a relikvie smrti J. K. RowlingováTOPlistKaždý díl ságy se řídil jednoduchou dějovou linkou: Harry tráví letní prázdniny u svých příšerných příbuzných, poté odjíždí na deset měsíců do Bradavic, kde se pokaždé něco semele a je to vždy Harry, Ron a Hermiona, kteří aktuální problém vyřeší. Říkám to proto, že poslední díl se tímto schématem neřídí.

Celá sedmička se točí okolo hledání viteálů, které musí Harry najít a zničit, aby mohl být Voldemort jednou provždy poražen. Což není vůbec lehké, protože kolem nich zuří válka a na Harryho hlavu byla vypsaná velmi vysoká odměna. Kniha je tak od začátku až do konce naplněna temnou mrazivou atmosférou, která celé knize dodává ten správný nádech.

Rozjezd se mi zdál pomalejší, oproti předchozím příběhům, ale asi tak od dvousté strany se vyprávění rozjede a čtenář je stále více nažhavený, aby přišel na to, co jsou to vlastně zmíněné relikvie smrti a jak celá sága vlastně dopadne. Příběh se sice nezadrhne, ale při četbě jsem nabýval nutkavého dojmu, jako kdyby měla autorka Harryho a spol. dost a chtěla mít vše rychle za sebou. Všeobecně známým faktem zůstává zvýšená úmrtnost hlavních protagonistů od čtvrtého dílu, kdy začnou umírat ústřední postavy a ani závěrečný díl není výjimkou. Nedá se přímo říct, že byl v Relikviích smrti způsoben vyslovený masakr, ale i tak zemře velmi mnoho hlavních postav - nejen lidských.

Každá kniha byla pro Harryho kouskem jedné velké skládačky jeho tajemné minulosti. V tomto díle ji Harry sestaví konečně dohromady a zjistí, proč má na svém čele jizvu ve tvaru blesku. Pokud se pročtete celou knihou, čeká vás fantastická a ohromující bitva o Bradavice, tvořící nezapomenutelnou scénu a vyvrcholení celé série.

Relikvie smrti nejsou ani nejlepším ani nejhorším dílem celé ságy. Já sám je v budoucnu budu řadit někam doprostřed. Celkově však mám z knihy velmi dobrý pocit, i když pravdou zůstává, že to mohlo být o něco lepší. Rowlingové patří poklona, neboť je poznat, že měla průběh celé heptalogie naplánovaný již od začátku, takže celý příběh do sebe perfektně zapadá.

Na závěr si neodpustím menší zastavení u nastolené ceny, na níž si mnozí fanoušci a bezradní rodiče stěžují. Ano, cena je sice přemrštěná, ale čtenář za své peníze dostane skvělý příběh v pevné vazbě s perfektním překladem pana Medka, kterého se mi snad pro vás, čtenáře Sardenu, podaří vyzpovídat.

S Harrym jsem prožil šest let svého života. Společně s ním jsem se podíval do Bradavic, hrál Famfrpál, zahnal mozkomory, zachránil Siriuse, zúčastnil jsem se Turnaje tří kouzelníků, bojoval jsem s Voldemortem. A poznal jsem takové báječné lidi, jako jsou Hermiona, Ron, Brumbál, Hagrid a nespočet dalších. Proto musím říct už jen: „Díky, Harry. Díky, paní Rowlingová. Tohle bylo jedno z nejlepších dobrodružství, jaké jsem v životě zažil!“

Hodnocení : 90%.

Harry Potter a relikvie smrti
/Harry Potter and the Deathly Hallows/
Rowling, Joanne K.

Nakladatel: Albatros
Překladatel: Pavel Medek
Obálka: Mary GrandPré
Redakce: Jiřina Novotná, Ondřej Müller, Jana Mikulecká, Jolana Ryšavá, Arnoštka Svobodová
Rok vydání: 2008
Počet stran: 632
Rozměr: 120 x 200
Provedení: hardback
Závěrečná kniha série Harry Potter.
Cena: 549.00 Kč

Martin Stručovský


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...