15.4.2024 | Svátek má Anastázie


RECENZE: Isaac Asimov, Nadace

16.9.2009 0:05

Nadace Isaac AsimovTOPlistPříběh začíná příjezdem vzdělaného mladého muže Gaala Dornicka z periferní planety na úchvatný císařský svět Trantor. Má nastoupit do nového zaměstnání k doktoru Hari Seldonovi, specialistovi na psychohistorii. Psychohistorie se jako věda teprve rozvíjí. Stojí na pevných vědeckých základech. Na matematice. Nový Gaalův zaměstnavatel je pro císařské úředníky nepohodlný a pro jeho vědecké závěry čelí obvinění z vlastizrady. S ním se do mlýnku státní moci dostal i Gaal. Při politickém procesu Císařského soudu Hari Seldon prohlásil, že se Říše, která trvala dvanáct tisíciletí, rozpadá a časem zanikne. Nikdo tomu nemůže zabránit. Nashromážděné vědomosti zaniknou v nastávajícím chaosu a lidstvo se vrátí k barbarství. Seldon je ve při s omezeným prokurátorem přesvědčivý. Stojí si za svým. A přesto, že širokou veřejnost přesvědčil, obvinění nemohl být zbaven, protože jeho myšlenky jsou vlastizrádné. Jako trest soud doktoru Seldonovi uložil odcestovat na Terminus, svět na okraji císařství, a přestěhovat tam i všech svých 98 572 lidí – spolupracovníků i jejich rodinných příslušníků. Tak vznikla Nadace, která měla za úkol shromažďovat informace a pravidelně vydávat Galaktickou encyklopedii. A vyvíjet se.

S trpkým úsměvem sledujeme, jak Nadace, vlastník vědomostí, nastupuje cestu k obnově civilizace a vědy využívá jako zbraně k ovládnutí lidského prostoru kolem sebe. Vědomosti - vzdělání mohou získat jen vybraní jedinci. Co bude následovat, když se k nim dostane každý, kdo o ně projeví zájem? Chaos nebo další pokrok?

Kniha začala velkým soudním procesem a může se to zdát nudné. Není. Naopak. Vtáhne vás do děje a nemůžete přestat číst. Příběh je rozdělený na pět částí. A každá má své hrdiny, kladné i záporné. Prvním hrdinou je Hari Seldon, který založil Nadaci, dal jí směr, smysl a povinnosti. Proti němu stojí celé Císařství, zastoupené Výborem a prokurátorem se svými zkostnatělými zvyklostmi. V každé části se vypráví o společenské krizi, která vede k obnově lidstva. Přesně tak, jak ji doktor Seldon pomocí psychohistorie, předpověděl. Příběh nemá žádný závěr. Kdyby ano, musel by se doktor Seldon ve svých odhadech mýlit a lidstvo by zaniklo. A přitom vychází z lidského chování a morálky! Jak proměnná veličina!

Nádherný přebal s grafickou úpravou Lukáše Tumy jen zvyšuje zvědavost, co se skrývá uvnitř. Mistrovsky je zpracována řeč lorda Dowena. Vždyť on ráčkuje! Když čtete, slyšíte ho. Této dokonalosti vděčíme určitě i překladateli Viktoru Janišovi.

V knize si můžeme přečíst na úplném konci krátký životopis Isaaca Asimova s obsáhlým výčtem děl zpracovaný Martinem Šustem. A určitě si vzpomenete, že spoustu knih znáte a stále se k nim vracíte. Já jsem se, kdoví proč, zadrhla u příběhů o Lucky Starrovi a šla jsem se na ně podívat do knihovny, jestli tam stále jsou.

Zmínky o Nadaci objevíme v mnoha jiných příbězích I. Asimova, které spolu zdánlivě s knihami o Nadaci nesouvisí. Ale ano. Souvisí. Vždyť se doplňují.

Tato kniha, stejně jako ostatní díla Isaaca Asimova patří mezi šperky světové literatury. Literatury všeobecně, protože pan Asimov utvářel nejen literaturu sci-fi, ale svými příběhy a myšlenkami ovlivnil i literaturu světovou.

V knize jsem získala novou přítelkyni. A těším se i na její sestry.

Klasika je klasika.

Z Galaktické encyklopedie:
Hardinův aforismus: „Nikdy nedopusťte, aby vám morální skrupule zabránily udělat to, co je správné!“

Nadace /Foundation/ (ukázka, recenze od Martina Kochlici)
Asimov, Isaac
Nakladateľ: Triton, Argo
Prekladateľ: Viktor Janiš
Obálka: Michael Whelan
Redakcia: Miloš Urban, Milan Dorazil, Hana Musilová
Rok vydania: 2009
Počet strán: 208
Rozmer: 150 x 210
Prevedenie: hardback
Stav: nové vydanie
Cena: 268 Kč/10,72 €

Zuzana Ričovská


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...