19.4.2024 | Svátek má Rostislav


RECENZE: Ďuro Červenák, Mark Stone - Svatá válka

13.1.2006

 

Mark Stone - Svatá válkaPlanety se jmenují různě. Po bozích, podle svých vlastností, podle hvězd, okolo kterých krouží, nebo všelijak jinak. Tahle se jmenuje T-75. Tankový pomník, který byste podle tohohle názvu na ní hledali, by nebyl k nalezení. Protože jako každá planeta pod dozorem SDPP se nachází v období středověku. Výjimku samozřejmě tvoří naše nerozlučná dvojice Mark & Ray, průšvihy všeho druhu.

Recenzent ovšem musí nestranně přiznat, že kdyby tahle mise byla procházka rajskou zahradou se vším, co k ní patří (a beze všeho, co k ní nepatří), asi by příběh odložil zklamaně. Jenže tohle je plnokrevné markstoneovské dobrodružství, a tak není divu, že se tu spíš setkáváme s nepřátelsky naladěnými domorodci a - hlavně - s něčím, co se vymyká místnímu koloritu.

Pouštní národ totiž navštívil kouzelník předpověděný legendami, v krvavé bitvě zvítězil nad dosavadním chánem a připravuje krvavé tažení proti rolnickému a v relativním blahobytu žijícímu národu Herlénů, dost připomínajícím nejenom názvem, ale i zvyky Helény. A protože přišel z hvězd, Mark s Rayem dostali za úkol zjistit, co je zač a případný zásah zvenku zahladit. Proti kouzelníkovým mentálním schopnostem ovšem musejí nasadit chytrost a postřeh, ale i tak se často dostávají do úzkých.

Tentokrát se tu setkáváme s klasickým dobrodružným příběhem, který je humorem opatřen jen v rámci sebe sama, nenajdeme tu parodii ani autoreference na jiná díla žánru - jen odkazy na inspirační rámec prostředí. I začátek je trochu netradiční, autor nás neprotahuje mimoprostorem a po nezbytném úvodu v kanceláři generála Khova nás vhodí přímo doprostřed děje. Svižnost, kterou nastavil hned na začátku, dokáže udržet po celý příběh a tak i nezbytná Markova milostná avantýra se proměňuje v dramatický souboj s nepřítelem.

Závěrečná kataklyzmatická bitva, v níž příděl krve, mrtvol a dějových zvratů přesahuje obvyklé standardy české řady MS, je pak už „jen“ důstojným vyvrcholením stylu, který nás provázel celým příběhem. A to ještě na závěr, opět v kanceláři generála Khova, najdete pointu, která je stejně drastická, jako nečekaná, a tvoří tak onu pověstnou tečku za příběhem - spíše však maxitečku.

Ďuro Červenák se - ke prospěchu svému a především čtenářů - pustil do klasického dobrodružného příběhu, v němž skutečných SF prvků najdeme jen relativně pomálu. Spád a dějové zvraty jsou hlavními charakteristikami příběhu, snad jen Ray je trochu příliš ukecaný (tedy utelepatokecaný), ale to jsem oběma (Rayovi i autorovi) odpustil, protože vyprávění je i tak přitažlivé a ani příliš neláká k odložení textu před jeho zhltnutím. Svatá válka se tak zařadila ke špičce českých (či přesněji československých) markstoneovských příběhů.

Ďuro Červenák: Mark Stone - Svatá válka
obálka: Petr Bauer
Ivo Železný, edice Delfín, 2005
123 stran, 84 Kč (pro předplatitele 69 Kč)
ISBN 80-237-3912-3, ISSN 1212-82360

pagi


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...