2.3.2024 | Svátek má Anežka


RECENZE: China Miéville, Město & město

29.9.2009 0:05

Město a město China MiévilleTOPlistBesžel a Ul Quoma jsou dvě města - vlastně spíše mnohem víc měst, ale také jen jedno. Kdysi to opravdu bylo jen jedno město, ale pak se přihodilo, že se v časoprostoru částečně rozdělila. Část zůstala pohromadě, něco se od sebe oddělilo, ale zůstalo víceméně podobné, a nějaké ty kousky se už ke svému sourozenci neznají. A protože z toho prolínání vznikaly problémy, naučili se lidé z obou měst nevidět to druhé, nepřecházet do něj. Měli ostatně ještě jeden důvod - Trans-g, zvláštní bytosti, které střežily integritu dezintegrovaných měst, přestupníky okamžitě vyhmátly a pak už o nich nikdo nikdy neslyšel, natož aby je viděl. Mezi oběma městy se smí přecházet přes jediný hraniční přechod, díky kterému může existovat jakýs takýs vzájemný obchod. V tomto zvláštním prostředí dojde ke zločinu - inspektor Borlú vyšetřuje vraždu mladé Američanky, která byla nalezena v Besželu, ale v Ul Quomě pracovala na vykopávkách artefaktů z doby, kdy ještě město bylo jedno. Borlú se musí vypravit do Ul Quomy, ale stopy vedou mnoha směry, také zpět do Besželu. Motiv vraždy i podezřelí jsou skryti mimo dosah inspektora, ale on se nevzdává, i když mu hrozí trest Trans-g.

Pikareskní atmosféra obou měst, okořeněná srovnávacími komentáři inspektora Borlú, už sama stojí za přečtení. Na ni je nasazena detektivní zápletka, sama o sobě zajímavá, navíc je však obohacena o prvky, které jsou vlastní jen městu & městu. Je to krystalicky čistá urban fantasy, v níž město je plnohodnotným dějotvorným prvkem a nelze jej substituovat ničím jiným. China Miéville opět předvedl svoje vypravěčské umění, s prostředím nás seznamuje postupně, po kapkách dávkuje informace, z nichž před námi postupně vyvstává obraz rozděleného prolínajícího se města. Tajemné bytosti Trans-g, u nichž netušíme, zda se jedná o produkt vědy nebo magie, také postupně získávají přesnější obrysy. Detektivní zápletka, nutící Borlú k neustálému cestování mezi oběma městy, by v jiných kulisách byla mnohem fádnější, nemohla by totiž využívat trans-g efektu.

Město & město se čte dobře, a je tam pár nápadů, které vám uvíznou v hlavě. Tu a tam narazíme na dějovou odbočku, která by šla bez újmy na celku vynechat, ale i ty jsou zajímavé. Je to - proti Nádraží Perdido - spíše odpočinkové čtení, které dokážete odložit, když je třeba pracovat.

Hodnocení: 80 %.

China Miéville, Město & město (The City & The City)
překlad: Milan Žáček
obálka: Edward Miller, grafická úprava: Michal Kuba
medailon autora: Martin Šust
Laser books, 2009
325 stran, 289 Kč, brožované
ISBN 80-7193-283-3

pagi


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...