Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

RECENZE: China Miéville, Král krysa

pagi

 

Král krysaSe zpožděním - až po příbězích ze světa Nového Krobuzonu a Bas Lagu vůbec - se k nám dostává prvotina tohoto nejvýraznějšího představitele současné britské fantastiky. Jaká je, co nám říká o svém tvůrci?

Mladík Saul si se svým otcem nerozumí. Jenže ten je náhle zavražděn - a z jeho smrti je obviněn právě Saul. V temnotě vězeňské cely se náhle objeví podivný  návštěvník - a tím začíná dlouhý řetěz událostí, které protáhnou Saula stejně tak londýnskými kanály, jako po střechách tohoto podivného města, samotou a odcizením stejně, jako davovým šílenstvím. Neboť Saul je dvojí krve - lidské i krysí, a je princem národa, na který si dělá nárok Král krysa stejně, jako Pištec, který již od Hammelnu pronásleduje tento národ i další podobné, existující vedle lidské společnosti.

Saul má být tajnou zbraní Krále krysy proti Pištcovi - ale do hry jsou zapojeni i Saulovi lidští přátelé, Pištec je nelítostný a navíc i krutý, zabíjí pro potěšení a je mu jedno, koho. Saul tak bojuje na dvou frontách, snaží se znovuobjevit vlastní identitu, zachránit si ji stejně jako svoji důstojnost. Již tento román obsahuje hlavní prvky Miévillova mistrovství, především schopnost vytvářet složité a propracované prostředí i zápletku. Světy krys, ptáků i pavouků (i zde se setkáváme s pavoučím bohem Anansim, jaká to náhoda!) existují vedle toho našeho, setkávají se a prolínají. Jejich průsečíkem v ději je právě Saul, který stále nalézá a ztrácí, ale neustává ve svém hledání a boji.

Náznaky poetiky, které později Miéville v novokrobuzonském cyklu výrazně prohloubil, tu jsou již zcela zřejmé. Miéville, který již od dětství žil v Londýně, je okouzlen městem, jeho složitým funkčním uspořádáním, způsobem, jakým funguje a jakým se vyrovnává s nepravidelnostmi ve svém chodu. Podstatné je právě ono fungování, vnitřní pravidla, nikoliv společenské uspořádání. To se na povrch jeho příběhu dostává také, zpočátku je zobrazeno interakcí Saula a jeho tragicky zahynulého otce, Saulovým hledáním pochopení toho podivného člověka, který se ho snažil vychovávat, později si ale Saul vytváří vlastní světonázor. Miéville, který je nezakrytě levicově orientovaný, tu dává svým názorům průchod, používá je pro formování pointy příběhu. V dalších románech tuto přímočarost již opouští a dokáže své názory mnohem lépe integrovat do příběhu a uspořádání Bas-Lagu, v této prvotině jakoby se se svými názory vyrovnával - zřejmě podobně, jako se svým vztahem k otci.

Pokud je Miéville označován za výrazného představitele městské fantasy, pak toto označení je správné a - na rozdíl od mnoha jiných autorů - má i svůj hluboký význam. Protože městská fantasy - to není jen magie umístěná do ulic a prostředí nějakého velkého sídla, ale to je příběh, který vznikl z okouzlení městem a jeho vnitřní magií. V Králi kryse ještě nenajdeme takové wolkerovské obrazy města jako v jeho pozdějších textech, ale už tady je Londýn do děje zapracován natolik, že příběh nejde převyprávět do jiného, ne-městského prostředí.

Miévillova prvotina nese v sobě stopy prvotiny - především hluboce osobní výpověď o něm samém. Nezůstal však pouze u ní, vytvořil velmi bohatý svět a do něj stejně košatý příběh, poutavý, temný a plný dramatických momentů. Příběh natolik působivý, že sebe i autora rázem umístil do zorného pole kritiky i čtenářů.

China Miéville: Král krysa (King Rat)
překlad: Milan Žáček
obálka: Edward Miller
medailon autora: Martin Šust
Laser-books, 2006
297 stran, 249 Kč, brožované
ISBN 80-7193-212-4

Aston Ondřej Neff
27. 7. 2024

Jako zlověstné předznamenání byl teroristický útok na francouzskou železniční dopravu. Sabotáž...

Jakub Michálek
27. 7. 2024

Autoritáři mají jedno společné: odpudivý a nenávistný jazyk, který uměle vyrobila mašinérie...

Marian Kechlibar
27. 7. 2024

Základní příčinu shrnul architekt Jan Kasl slovy „systém tvoří stavebním řízením nepolíbení...

Jan Ziegler
27. 7. 2024

Pro některé jedince v Česku je národovecký maďarský premiér velkým vzorem. Ve skutečnosti však...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
26. 7. 2024

Jako uchazeče o post eurokomisaře navrhuje vláda Josefa Síkelu.

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Milan Smutný
26. 7. 2024

Co je vlastně ten dnes již jedněmi (spotřebiteli a podnikateli) proklínaný systém, druhými...

Tomáš Kazda
26. 7. 2024

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Lidovky.cz
26. 7. 2024

Zatímco se na řece Seině v Paříži plavily desítky lodí se sportovci během oficiálního zahájení...

Stanislav Kučera
26. 7. 2024

Roli čestného vůdce výpravy zažil už při hrách v Riu, kde slavnostní zahájení probíhalo na...

Jaroslav Veis
26. 7. 2024

Fotbal nemá logiku, zněl počátkem léta co chvíli z televize oblíbený citát slavného fotbalisty a...

Luboš Jirsa
26. 7. 2024

V Paříži v pátek oficiálně začaly 33. letní olympijské hry. Zúčastnit se jich má pod neutrální...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz