28.2.2024 | Svátek má Lumír


(NE)RECENZE: Terry Pratchett, Pátý elefant

15.12.2005

obalka Pratchett Paty elefantNedávno jsme si mohli na Sardenu přečíst Pagiho úvahu, zda má smysl recenzovat Úžasné zeměplochy. Myslím si, že určitě má, protože kdokoliv se, díky recenzi, dostane do kontaktu s jakýmkoliv dílem tohoto Prattchetova cyklu, ten už žádnou další recenzi potřebovat nebude. Osobně jsem Zeměplochu začal číst, když už byla nějaký ten rok vydávána, nelitoval jsem. Jenomže není zrovna jednoduché strávit dvacet tři knih stejného ražení, bez úhony. Proto jsem si dovolil menší pauzu, takovou odvykací kůru. Trvalo mi dva roky, než jsem nevydržel a opět podlehl volání světa, podpíraného čtyřmi slony, nesenými na hřbetě ohromné želvy.

Zasedl jsem, abych zkusil, jak hodně si pamatuji z nejlegračnější a nejpodivuhodnější fantasy v této i jakékoliv jiné galaxii. Dlouhodobá abstinence mi otevřela neuvěřitelný intelektuální čtenářský zážitek, který mě navíc dovedl skvostně pobavit. Otevřel jsem dvacátou čtvrtou Zeměplochu, zvoucí se Pátý elefant.

Legendu o bájném pátém slonovi, který se přiřítil z hlubin vesmíru, vrazil do zeměplochy, svým dopadem roztříštil kontinenty, zná každé malé dítě. Tato vsuvka nám otevře dveře do Ankh-Morporku ve století Ovocného netopýra, tedy století pokroku. Městská hlídka neřeší pouze problém z botičkami na povozy, ale podezřelou krádež repliky bájného trpasličího korunovačního kamene. Überwald, území obydlené "etnickými většinami" se připravuje právě na korunovaci nového trpasličího krále. Náš starý známý manžel lady Berankinové, kapitán Elánius, získá vyslanecké pověření k navázání obchodů s bohatými trpasličími nalezišti oleje (asi jediné vodítko k úvodní legendě, neboť množství tuku se usadilo z roztříštěného slona). Společně s mnohonárodností družinou (Navážka a desátnice Řiťka) vyráží vstříc novým dobrodružstvím. Vedení Hlídky přebírá Karotka, který ho po chvíli předává seržantu Tračníkovi, aby se mohl vydat po stopách své zmizelé milé Angui. A na každé stránce číhá napětí, humor, překvapení.

Pratchett se v tomto díle ukázal v tom nejlepším světle. Nechybí roztříštěný děj, zvyšující napětí. Nepostrádáme ani staré známé z Hlídky, plus několik zajímavých epizodních postav. Nesmíme zapomenout na skvělou detektivní zápletku, jež spojila historickou skutečnost se "záhadou zamčeného pokoje". A v neposlední řadě by to nebyla Zeměplocha, kdyby nebyla legrační. S pomocí bravůrního překladu Jana Kantůrka si můžeme naplno vychutnat veškerý slovní humor, mohutně doplňovaný humorem situačním.

Snad v každé knize cyklu se objevují nejnovější trendy vědy a techniky, společnosti, které autor přenesl z našeho všedního života, do všedního života světa neseného vesmírem na hřbetech... :) Ať už to jsou zmíněné botičky na povozech, nejnovější heliograf, spojující inormačně obchodní centra napříč celým placatým světem. Jejich zmenšené podoby stojí za povšimnutí, někomu by mohli připomínat mobilní mánii posledních let. Nalezneme zde zmínky o těžkopádnosti byrokracie, kterou hrdě zastoupí "Kapitán" Tračník. Ozvou se odbory a stávkující. Je toho spousta, v čem budeme nalézat paralely z našich životů.

Pátý elefant vás však také poučí, stačí zapřemýšlet, proč trpajzlíci nadělají tolik s jedním šutrem, zmínka o tzv. Lia Fáil (Stone of Destiny, nebo-li Kameni osudu) vás ponoří do světa skotských králů. Jak velké je vaše překvapení, když zjistíte, že trpasličí příběh má velice silné reálné základy. I na SMRTě dojde, tentokráte se ponoří do světa kvanzové pravděpodobnosti a neurčitosti.

Čtyřiadvacátá Zeměplocha patří k velmi zdařilým literárním pracem, které, svou zápletkou a množstvím narážek, uspokojí nejednoho čtenáře. Hlavně, a to musím zdůraznit, skvěle pobaví.

Název: Pátý elefant (The Fifth Elephant)
Autor: Pratchett, Terry
Nakladatelství: Talpress
Překlad: KANTŮREK Jan
Obálka: KIRBY Josh
Stran: 489
ISBN: 8071971790
Cena: 199,- Kč

Jan Pechanec


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...