23.6.2024 | Svátek má Zdeňka


LITERATURA: Triton představí dalšího ruského autora

5.10.2009 0:05

Tajná historie Moskvy Ekaterina SediaTOPlistAnotace knihy:

Každé město má svá tajná místa. Moskva v bouřlivých devadesátých letech 20. století není výjimkou; její občané hledají bezpečí ve světě pod ulicemi – v temném obrovském světě magie, plačících stromů a ptáků albínů, kde pohanská božstva a další obyvatelé vyprávějí své příběhy a šeptají podivné pohádky těm, kdo chtějí naslouchat. Galina je mladá žena, kterou postihla – podobně jako všechny její vrstevníky – zločinnost a nezákonnost nového Ruska. Uprostřed tohoto chaosu se její sestra Máša promění v kavku a uletí pryč. Galina se spojí s Jakovem, policistou vyšetřujícím pohřešované občany. Jejich pátrání je zavede do podzemní říše zakrývaných pravd a archetypů, ocitnou se mezi realitou a mýtem, mezi minulostí a současností, mezi hrdostí a zradou … v temné historii Moskvy.

Ukázka z knihy:

A pak zazněl ten výkřik – nejdřív ji napadlo, že to byla kočka sousedů, které někdo dupnul na ocas, a ona si hlasitě stěžovala na drsné zacházení, a Galina si ještě více schovala hlavu do polštáře. Pak si ale uvědomila, že to nebyl kočičí nářek, ale lidský. Mimino. Odhodila polštář na stranu a běžela, ponožky jí klouzaly po hladké dřevěné podlaze. Nářek vycházel z koupelny a Galina zabušila na zamčené dveře. Neozvala se žádná odpověď… Mimino, které mělo stále ještě pupeční šňůru, leželo na zemi. Ječící nachová věc, kterou matka rychle sebrala a začala otírat do ručníku. Galina se rozhlédla mezi bílým porcelánem toalety a oprýskaným okrajem vany. Marnost. Zrcadlo. Okno. Okno bylo otevřené. Ale Máša nikde. Matka se tak zabývala miminem, že ani nezaznamenala, že její nejmladší dcera zmizela. Galina se podívala ven z okna, jako by očekávala, že se bude Máša díky nějakému zázraku vznášet osm pater nad zemí. Vzduch před ní byl prázdný s výjimkou jediné osamělé kavky, která létala stále v kruzích dokola.

Ekaterina Holland SediaZ medailonku autorky:

Román, v němž se autorka pustila do v poslední době tak populární městské fantasy, se zdařile věnuje ruské národní povaze a je na něm dobře vidět znalost dobové post-sovětské Moskvy, kterou hluboce zasáhl rozpad komunistického impéria. Autorčin styl v sobě spojuje sardonický nadhled s melancholií a citem pro kouzelné pohádkové příběhy i tvrdou realitu. Román se setkal s velmi vřelým přijetím a téměř okamžitě proměnil takřka neznámou spisovatelku v ostře sledovanou postavu žánru.

Autorka Ekaterina Sedia se narodila v Moskvě, jako Ekaterina Holland, kde také vyrostla a studovala Moskevskou univerzitu. V jednadvaceti letech opustila Rusko a odstěhovala se do Bostonu. V současnosti žije se dvěma kočkami v New Jersey. Píše v angličtině. Jejím debutem se stal román According to Crow (2005), následovaný s odstupem vřele přijatým románem The Alchemy of Stone (2008). Nejnovější román The Secret History of Moscow (2009) se chystá k vydání v češtině. Autorka v současnosti pracuje na urban fantasy The House of Discarded Dreams.

Slova překladatelky:

Fantastický román, dobře vymyšlený, s atmosférou současného Ruska, postavy pohádkové i historické, nechybí ani kriminální zápletka.

Román chystá nakladatelství Triton-books v edici Trifid na říjen 2009. Zajímavé informace o autorce se dozvíte v rozhovoru pro magazín Locus, kde se pozitivně vjádřila o Praze..

Jan Pechanec


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...