13.6.2024 | Svátek má Antonín


LITERATURA: Nové hodnocení knih v časopisu Pevnost

19.1.2007

 Tomáš Němec (2) TOPlist
 • 10% - DNO
  Už jste si někdy vylili na hlavu kyselinu sírovou, snědli sáček hřebíků a holili se tupou žiletkou? Tak nějak takhle se cítil náš recenzent při kontaktu s tímto dílem.
 • 20% - ŽUMPA
  Tvůrci měli ty nejlepší úmysly: chtěli vás uvést do nového ráje, ale místo toho jste společně s nimi skočili přes Rubikon hlavou rovnou do žumpy. Protože tohle se opravdu nedá konzumovat.
 • 30% - PODPÁSOVKA
  Kdybyste měli mikroskop, pinzetu nebo aspoň lupu, možná byste na tomhle titulu našli něco pěkného. Je to tam, ale tak důmyslně ukryté a maskované spoustou balastu, vykradené klasiky a neumělého provedení, že se to ani nevyplatí hledat.
 • 40% - PROMARNĚNÁ PŘÍLEŽITOST
  Tohle opravdu zamrzí, říkáte si. Kdyby tam místo toho bylo to, a místo tamtoho tohle, byl by to příjemný zážitek. Tu i onde se zakolísalo a z dobré šance zůstal jen smutek, smutek, smutek.
 • 50% - PRŮMĚR
  Pohodička, klídek, kvalitně odvedené řemeslo. Pobavili jste se, zasmáli, strávili příjemných pár chvil. To, že za pár dní nevíte, o co že to vlastně šlo, nevadí - účel byl splněn.
 • 60% - LEHKÝ NADPRŮMĚR
  Tak tohle není vůbec špatný pokus. Sem tam zajímavá pasáž, sem tam chytlavá postava, myšlenka nebo akce, něco, co se zaryje pod kůži. Velikost díla sice probleskuje jen občas, bez ohledu na to se těšíte, až narazíte na další jemu podobné...
 • 70% - TĚŽKÝ NADPRŮMĚR
  Jestli lze u náročnější literatury zůstat na půli cesty, pak se to autorovi bohužel povedlo. I tak má ale kvality, které jí nikdo nemůže upřít. Pokud lze napsat oddechovou knihu na 110%, právě jste ji nalezli.
 • 80% - DYNAMIT
  Velký zážitek - snad jen myšlenka byla trochu nedotažená, svět občas ujel na alogičnostech, možná k dokonalé životnosti postav chyběla špetka navíc. To si ale uvědomíte až mnohem později. Narazili jste totiž na kus, se kterým si v životě nepochybně ještě párkrát potykáte. A rádi.
 • 90% - GENIALITA
  Ještě teď se vnitřně chvějete - vrátili jste se z jízdy, které se nic nevyrovná. Tenhle příběh jste nepozorovali, vy jste jím žili. Přesto ve vás hlodá červíček pochybností. Vždyť stačilo tak málo a fantastika měla další klenot ve své pokladnici.
 • 100% - LEGENDA
  Něco takového se objeví jen jednou za čas a vy doslova cítíte, jak se celý fantastický žánr otřásl v základech. Sedíte, zíráte, čelist se vám vyvrací úžasem, oči padají z důlků. A pak si řeknete: kvůli takovému zážitku stojí za to žít a snít.
 • Dodatek šéfredaktora: U recenzí Pevnosti je těžké najít si svého recenzenta. Pravdou je, že každý z přispěvatelů má své oblíbené žánry. Bohužel mi přijde, že hodnocení knihy hodně tratí na rozsahu samotné recenze. Krátké texty nejsou o moc delší, než-li anotace na zadních obálkách. Uvidíme časem, přesto mi už několikrát přišlo, že procentuální hodnocení je dvousečnou zbraní. Recenzent kolikrát objektivně nemůže knihu zhodnotit a několikrát se mi stalo, že jsem se opravdu nedokázal ztotožnit s danými článečky - jako by autor knihu nepochopil nebo se nad ní nezamyslel a sáhl po jiné stáji, než kterou preferuje. Uvidíme, nakolik se budou pisatelé držet nadhozeného hodnocení. Neměli bychom však zapomenout, že kritika není pouhým odsouzením, ale pokud možno objektivním zhodnocením.

  Tomáš Němec


  Přijďte si popovídat na nový Sarden
  Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

  Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...