23.6.2024 | Svátek má Zdeňka


LITERATURA: Další nadějná fantasy sága? Zdá se, že Zrození zimy nezklame

18.10.2009 0:05

Brian RuckleyTOPlistBrian Ruckley se narodil a vyrostl ve skotském Edinburghu. Vystudoval na skotských univerzitách v Edinburghu a Stirlingu. Nějaký čas pobýval v Londýně, ale v současnosti opět žije v rodném městě. Doposud má na svém kontě pět publikovaných prací. První dvě díla byly krátké povídky: Farm Animal vyšla v roce 1993 v magazínu British science fiction magazine a Gibbons z roku 1999 v časopise The Third Alternative. Na jeho románovou prvotinu se čekalo až do roku 2006, kdy v nakladatelství Orbit Books vyšel první díl trilogie Godless World saga pod názvem Winterbirth. V roce 2008 následoval sequel Bloodheir a o rok později třetí část s názvem Fall of Thanes. Zájemci o dílo a plány tohoto autora si na své přijdou na jeho stránkách...

Brian Ruckley Winterbirth 2Ruckleyho debut Winterbirth právě vyšel v češtině pod názvem Zrození zimy v nakladatelství Fantom Print. První kniha trilogie Svět bez bohů se dá bezesporu považovat za čtivou epickou fantasy ze světa, kde se starověcí nepřátelé snaží oživit své generace staré konflikty ve jménu cti, práva a pomsty. Samotná anotace knihy dává výše uvedeným slovům za pravdu:

Brian Ruckley WinterbirthNejvětší legendy jsou psány krví …Je to svět ledu. Je to svět krve. Je to svět bez bohů. První věk začal, když bohové stvořili svět. Druhý věk začal, když bohové stvořili Pět ras. Třetí věk začal nepřítomností bohů a chaosem.
Mezi thany Pravých klanů panuje nejisté příměří. Teď, s příchodem další zimy, vyráží armáda Černé stezky ze svého vyhnanství za Údolím kamenů k jihu. Některým přinese válka rychlou a násilnou smrt. Jiní neuslyší řinčení mečů ani nespatří bojiště posetá těly. Místo toho uvidí příležitost, jak naplnit své vlastní ctižádostivé touhy. Všechny ale brzy zahalí stín, který se snáší na svět.
Protože zatímco zuří bitvy, vydává se jeden muž po stezce, která v něm probudí strašlivé síly – a jeho odkaz bude psán krví.

Zrození zimy Brian RuckleyAtmosférická obálka Ketaie Kotakiho dává tušit, že skutečně půjde o akcí střiženou temnou fantasy, o čem se ostatně můžete přesvědčit sami v krátké ukázce z románu. Kniha byla v zahraničí přijata velice vřele, přičemž byla srovnávána s Williamsovou sérií Vzpomínka, Žal a Trn (ať už kvůli prostředí popisujícím nádhernou skotskou krajinu, tak kvůli elfům, kteří jsou odlišní oproti běžnému stereotypu). Ačkoliv Ruckley ve svém světě apeluje na absenci bohů, zdá se, že tato fantasy vypadá jako ostatní, které o své bohy nepřišly. Zrození zimy má své klady i zápory. Jedná se o skvělou prvotinu, která připravuje atraktivní prostředí pro svá pokračování. Po boku knih, jakými jsou například Lži Lockeho Lamory Scotta Lynche a Čepel sama Joea Abercrombieho, sice není Zrození zimy tak silné a působivé, nicméně už kvůli děsivému prostředí a propletenosti příběhu, můžeme mluvit o tom, že Ruckley vystavěl další z úhelných kamenů žánru fantasy. Po vydání v polštině, holandštině, ruštině a němčině se Ruckley může pochlubit dalším zářezem v neanglofonních zemích.

Zrození zimy vydal Fantom Print v překladu Svatavy Kretkové (překládala knihy jako Zima elfů, Přísaha orků a Návrat orků).

Jan Pechanec


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...