24.4.2024 | Svátek má Jiří


KOMIKS: Tintin umřel

14.12.2010

Tento text naleznete i na www.sarden.cz, kde můžete bez registrace diskutovat a využívat mnoha dalších výhod.TOPlist

Jedna z nejslavnějších postav světové kultury známá schopností dostat se živá a zdravá i z té nejzapeklitější situace, to je komiksový Tintin. A přece je titulek pravdivý. V osmadevadesáti letech totiž zemřel Palle Huld, který se jako patnáctiletý dánský skaut vydal na cestu kolem světa a napsal o tom knížku Around the World in 44 days by Palle. Právě tenhle příběh se stal jedním z klíčových inspiračních zdrojů belgického kreslíře Hergého, když vymýšlel své životní dílo.

Životním dílem českého kreslíře Jirky Gruse je zatím jeho Voleman, mladík v kšiltovce a s paličkou na maso. V černobílé sešitové podobě vyšly zatím čtyři díly, teď se na předvánočním trhu objevila lahůdka v podobě sebraných barevných komiksů, které po dvaatřicet týdnů pod názvem Volemanovy příhody pravidelně vycházely v Deníku. Pozor na rozměry – novinový formát totiž zůstal zachován. Publikaci navíc zdobí galerie parafrází některých Grusových kolegů, obálka Adolfa Lachmana a rozhovor s autorem.

Prodávat se už začalo páté číslo brněnského fanzinu BubbleGun. Vyšlo v nákladu dvou set kusů s obálkou od Švýcara Thomase Otta, s vloženým plakátkem od MaComiXe a Daniela Mihálika, s několika rozhovory a spoustou českých a slovenských undegroundových komiksů.

Frederika Peeterse znají čeští čtenáři díky Modrým pilulkám – grafickému románu o jeho životě s HIV pozitivní přítelkyní. Druhý český komiks představí švýcarského autora jako scifistu. První kniha z čtyřdílné série Lupus seznamuje čtenáře s holkou s divnýma očima, a co se stalo, když se připletla do cesty posádce staré kosmické lodi.

Další knihy jsou sbírkami úspěšných stripů. Druhý Dilbert Scotta Adamse se jmenuje Přineste mi hlavu poslíčka Willyho! Druhý plnobarevný Garfield Jima Davise obsahuje vlastně knihy dvě (Garfield váží slova a Garfield slízne smetanu) a celé se to jmenuje Garfield v plné parádě.

Malý David (v originále Henry) ze zábavně-edukativní série Davidův dům se už českým dětem představil knihami Havěť a Rytíři a hrady. Po dvou měsících vyšly další dva tituly – Dinosauři a Lidské tělo.

Třídílná hororová Spirála Džundžiho Itóa, která už byla v Japonsku adaptována do filmové podoby, je v češtině u druhého dílu. V něm pokračuje příběh dívky Kirie Goši z městečka Kurouzu, které se mění v děsuplné místo pod vlivem mocných spirál.

A pak jsou tu ještě tři komiksové adaptace literárních předloh pro děti, které nemají čas… Alenka v říši divů Lewise Carrolla, Volání divočiny Jacka Londona a Frankenstein Mary W. Shelley.

O grafickém románu Davida Mazzucchelliho Asterios Polyp jsem se tu zmiňoval už mnohokrát, jelikož příběh řeckého profesora architektury, který se v Americe živí jako automechanik, sklízí po celém světě jednu cenu za druhou. Tentokrát dostal prestižní francouzskou Grand Prix de la Critique. Ve Francii vyšel Asterios Polyp letos na podzim u Castermana.

Nové česko-slovenské talenty hledají editoři pravidelného Comics & Manga Booku v mimořádné zimní soutěži s uzávěrkou k poslednímu únoru. Přehledné propozice visí na oficiálních stránkách soutěže.

Začátkem prosince zemřel ve spánku osmačtyřicetiletý komiksový obchodník a publicista Steve Bates. Devadesáti let se naopak dožil Dan Spiegle, komiksový i televizní výtvarník a ilustrátor, dlouholetý spolupracovník Marvelu i DC. Stejně úctyhodného věku dosáhl o několik dní po Spieglovi jeho kolega Fred Kida, výtvarník, který kreslil Airboye či Valkýru.

Ve spolupráci s Vhrstiho blogem.

Vhrsti


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...