24.4.2024 | Svátek má Jiří


KOMIKS+PR: X-Men - Impérium

18.12.2010

X-men imperiumTOPlistScénář: Grant Morrison

Kresba: Ethan van Sciver, Frank Quitely, Igor Kordey

Slavný superhrdinský tým už známe z filmů... teď je na čase ho poznat doopravdy. V podání těch nejlepších!

X-Men: nejúspěšnější superhrdinský tým světa znovu u nás!

X-Meni jsou rozhodně legendou... a to už od chvíle, kdy vznikli. Ale jejich sláva začala časem upadat – než roku 2001 přišlo nakladatelství Marvel s odvážným experimentem: Nedat svou nejslavnější řadu zavedenému superhrdinskému tvůrci, ale člověku, který byl vždycky blíže undergroundu a nezávislejším titulům – Grantu Morrisonovi. Autorovi, jehož styl byl silně ovlivněný českým režisérem Janem Švankmajerem a vůbec slabostí pro vše bizarní.

A překvapivě to byla šťastná volba. Grant Morrison dokázal spojit své vnímání reality s monumentálním superhrdinským komiksem. Takže je tu mozek metalistky naložený v lihu i mimozemská invaze, nanoboti i vztahové problémy, ironické hlášky i epické bitvy, poetické obrazy i mohutná akce.

Grant Morrison také donutil X-Meny čelit realitě. Zasadil příběhy do světa, ve kterém se mutanti stávají novou módou, ve kterém se lidé tak moc chtějí stát mutanty, že jsou kvůli tomu ochotní zabíjet, a ve kterém se objevují noví, mnohem silnější protivníci.

Morrisonovi X-Meni se stali obrovským hitem. Nejenže to byl nejprodávanější komiks, ale povedlo se mu rozbít do té doby uzavřené hranice komiksu. Díky němu už dnes tvoří klasické řady i neklasičtí komiksoví tvůrci (Warren Ellis, Robert Kirkman, Jeff Smith), režiséři (Kevin Smith) či spisovatelé (Orson Scott Card, Stephen King). Grant Morrison změnil tvář komiksu – a my teď máme možnost přečíst si už druhou knihu z jeho období, X-Men: Impérium.

Morrisonův apokalyptický příběh se v tomhle díle dočká svého rozuzlení. Mutanti jsou tak blízko vyhlazení, jako snad nikdy předtím. Šílená Cassandra Nova má nejen tělo a mozek profesora Xaviera, ale i celou Shi´arskou flotilu na povel. Beast je v kómatu a John Sublime a jeho U-Meni, skupina, která se snaží vyrovnat mutantům tím, že je rozřeže a použije jako zdroj vylepšených orgánů, jsou čím dál nebezpečnější a mocnější. Tady už nejde jen o život. Tady jde o vyhlazení celé rasy.

X-Meni Granta Morrisona jsou dokonalí zástupci moderního komiksového žánru, ve kterém se smazává rozdíl mezi 'nezávislými' a 'komerčními' tvůrci,“ říká Jiří Pavlovský, šéfredaktor Nakladatelství CREW s.r.o. „Je to dospělý a přitom pořád zábavný komiks. X-Meni vždycky odráželi svou dobu a ti od Granta Morrisona nejsou výjimkou.

Grant Morrison opět dokázal, že zvládá jak psychedelické podivnosti, tak monumentální akční superhrdinské (a taky trochu psychedelické) eposy. Jeho období patří k jedněm z nejslavnějších v dějinách X-Menů... na čemž má zásluhu také precizní kresba Ethana Van Scivera, Franka Quitelyho a dalších.

Kniha X-Men: Impérium vyšla 13. 12. 2010. Má 220 barevných stran, je brožovaná a stojí 459 Kč.

Ľudovít Plata


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...