21.6.2024 | Svátek má Alois


INTERVIEW: Rozhovor s Janou Vybíralovou

24.3.2010 12:05

Jana Vybíralová PevnostTOPlist1. Mohla byste našim čtenářům říct, která kniha či autor vás přivedl k fantastice?

To už si skutečně nevzpomínám, jako dítě jsem přečetla vše, co se mi dostalo do rukou. Knihovnička doma byla zásobená nejvíce ruskou sci-fi klasikou a sem tam i knihami západních autorů, kteří u nás vyšli. Jako jednu z prvních fantasy knih, co jsem četla, si pamatuji Tolkienova Hobita.

2. Od kolika let se pokoušíte psát? A píše se vám lépe fantasy, sci-fi nebo horor?

Pokouším se psát od první třídy, i když krasopis mi nikdy nešel. Horor se mi dobře čte, ale sama sebe dobře vyděsit nedokážu, v této oblasti ráda přenechám žezlo jiným. Fantasy se mi píše lépe než sci-fi, ale nevyhýbám se ani jí.

3. Co potřebujete ke psaní? Píšete raději ve dne nebo v noci? Za ticha či hudby?

Jsem denní tvor. K práci potřebuji vlastně jen notebook a chvíli bez vyrušování. Hudbu při psaní neposlouchám, ale nevyžaduji ani úplné ticho.

4. Jak to máte s novými nápady? Máte někde schovanou múzu?

Zjistila jsem, že nejvíce nápadů mám při manuální práci jako je třeba žehlení nebo ve sprše. Čili jsem se naučila žehlit se zapnutým notebookem vedle sebe, abych si mohla psát poznámky, a zlikvidování hromádky prádla mi tak zabere běžně i přes dvě hodiny. Ve sprše mi nezbývá, než si inspiraci pamatovat, technika bohužel nemá ráda vodu.

Dračice Jan Hlávka Jana Vybíralová Pevnost edice5. V brzké době vám vyjde v edici Pevnost první román s názvem Dračice, na kterém jste spolupracovala s Janem Hlávkou. Co nám o románu prozradíte? Na co se mohou čtenáři těšit?

Dračice měla být původně povídka, která se nápady rozrostla až do dvoudílného románu. Čtenáři se mohou těšit na trochu netradiční fantasy, kdy druhorozený princ v království ohrožovaném draky zjistí, že on je tady ten postradatelný, a pohodlný život se mu začne sypat pod rukama. Bude se muset poprat s draky i sám se sebou, nechybí intriky ani láska.

6. Jak jste se dali s Janem Hlávkou dohromady?

Poprvé mě kontaktoval Honza, když chtěl použít mou postavu Sagot ve své povídce. Probrali jsme ji spolu a on pak napsal Průšvih, který vyšel v Ikarii a momentálně je ke stažení na jeho stránkách. Konzultace pokračovaly a postupem času přešly v širší míru spolupráce.

7. Jak probíhá vaše spolupráce?

Doplňujeme se způsobem, který by zřejmě mezi jinými lidmi nefungoval. Honza je zkušenější spisovatel a má více času, takže prvotní nástřel textu dělá on. Já ho pak procházím, přepisuji ho, píšu poznámky, škrtám... pak to rudé moře vracím Honzovi, který většinu úprav schválí s pokračuje. Zároveň spolu průběžně konzultujeme další děj, rozvíjíme ho, hledáme logické nedostatky. Nejlepší dialogy vznikají tak, že si rozdělíme postavy a rozhovor mezi nimi si zahrajeme.

8. A připravujete spolu něco dalšího?

Určitě. Momentálně pracujeme na jedné povídce, tentokrát sci-fi, a v zásobě máme pár dalších námětů.

9. Poslední otázka – co je pro vás nejlepší relaxací?

Četba knih, a pokud jsem skutečně unavená, jdu si zahrát něco na počítači, momentálně se propracovávám Oblivionem.

Děkuji za rozhovor

Martin Stručovský


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...