24.4.2024 | Svátek má Jiří


FILM: Paranormal Activity 2

31.12.2010

Recenze: Paranormal Activity 2 - 60%TOPlist

Pokračování (respektive prequel / sidequel) nízkorozpočtového hororu Paranormal Activity má o trochu vyšší rozpočet a více protagonistů (včetně malého dítěte a psa).

Styl filmu je téměř identický jako u jedničky. Rodina (tentokrát větší) v hezkém domě (tentokrát větším), intenzivnější a intenzivnější náznaky něčeho zlověstného (nemluvně breší, pes vyje), pokus o vysvětlení záhady a exorcismus, a pak se něco stane, ale možná taky ne, a rozhodně to není nic ani zdaleka tak explicitního jako třeba v Poltergeistovi (což je dobře, protože takový konec by popřel všechno, co se dělo předtím).

Rozjezd filmu je poměrně dlouhý a strach je několik desítek minut vzbuzován tím, že sledujeme nehybný záběr domácí kamery, a čekáme, CO SE PROBOHA STANE (přičemž se většinou nestane nic, nebo něco bouchne). Teprve po 30 minutách filmu dojde aspoň na mírně posedlý bazénový vysavač, z čehož mají obyvatelé domu legraci. T.j. sledují na vidozáznamu (kvalitním), jak neživý předmět v jejich bazénu dělá věci, které nejsou fyzikálně možné, a mají z toho legraci...??? Problém s uvěřitelností mám jednak při této scéně a jednak při mnoha dalších scénách, kdy se dějí evidentně nadpřirozené věci (např. obrovskou silou se zabouchnou těžké dveře), protagonisté jsou u toho, a jsou pořád až moc v pohodě. Tohle jsou věci, které známe z klasických filmových hororů a nemají co dělat ve filmu, který se vydává za dokument.

BTW, pro ty natvrdlejší mezi vámi: Paranormal Activity 1 ani 2 opravdu nejsou dokumenty, jsou to normální hrané filmy se scenáristou, režisérem a herci! Opravdu, fakt, věřte mi.

Neřekl bych, že je Paranormal Activity 2 výrazně horší, než první díl. Má ale obrovský problém v tom, že - na rozdíl od jedničky - divák tentokrát tuší, na co jde, a jeho tušení bude stoprocentně naplněno, čímž je zničeno to nejpůsobivější, co na jedničce bylo.

Pokud jste jedničku neviděli, nějaká ta procenta si připočtěte. Ale vlastně ne, protože pak možná nepochopíte konec...

Převzato z filmového blogu Františka Fuky FFFILM.fuxoft.cz. FFFilm, jehož autorem je František Fuka, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nezasahujte do díla 3.0 Česko.

František Fuka


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...