27.5.2024 | Svátek má Valdemar


FILM: Bloodrayne

25.5.2006

Bloodrayne 9Bylo nebylo, lépe by bylo, kdyby nebylo. Jak už to tak chodí, tak jsou pro nás upíři ztělesněním zla a postavit se jim musí ryze geneticky normální lidský hrdin(k)a. Ovšem to jsme se ocitli na začátku století dvacátého a ne jednadvacátého. Všem už je jasné, že upíří přednosti jsou velkým oříškem pro obyčejného smrtelníka po vzoru Van Helsiga, proto se všichni - včetně filmových scénáristů, producentů a režisérů - shodli na tom, že je potřeba stvořit hybrida mezi vampýrem a člověkem a postavit ho na stranu dobra.

Na začátku byla - podle všeho - celkem úspěšná počítačová hra o kříženkyni, mezi výše uvedenými entitami, s tvrdě znějícím jménem Rayne. Hra v roce 2002 přinesla mnoho zajímavého a rozhodně zaujala svým umístěním do nacistického prostředí. Ale to by ji nesměl hrát jeden odhodlaný režisér. Jmenoval se Uwe Boll (Alone in the Dark nebo House of the Dead), že nemusím pokračovat? Scénáře se ujala celkem pohledná Guinevere Turner (American Psycho) a ta bezesporu hru ani nehrála. Pak už stačilo zaplatit několik zvučných jmen hereckých celebrit (Kristanna Loken, Michelle Rodriguez, Matthew Davis, Ben Kingsley, Michael Madsen, Billy Zane a další), z čehož vyplývá, že z produkčních nákladů 25 miliónů příliš nezbylo (a to je zde položka Establishment marketing costs za 22 melounů - dolarů samozřejmě). Celkový výsledek stojí za to - to nemohu říct.

Z oblíbené hry tak nezůstalo skoro nic. To skoro znamená zdánlivá podobnost postavy hlavní hrdinky se sexy (přesto stárnoucí) Kristannou Loken (Terminátor 3), podivné meče a upírská tématika. Pak už se Uwe rozjel na plné obrátky. Jako divák totiž čekáte a čekáte. Děj začíná kdesi v hloubi neznámého středověku, kde se ještě nenaučili hrát shakespearovská dramata, možná to ani nebylo možné, kvůli bezbarvým a nudným charakterům. Chudák Rayne vystupuje jako atrakce potulných komediantů, naštěstí pro ni se však jeden z nich rozhodne, v notně podroušeném stavu, o bližší seznámení s jejími vnady a jeho lidská krev hrdince dodá síly. Film funguje stejně a vysává z diváka, s odkapávajícími sekundami, sílu, trpělivost a pozornost.

Rayne prchá a zabíjí, aby zjistila, společně s diváky, že je pronásledována a má nejspíš vyšší poslání (získat ošklivé protetické oko). Umělá krev teče proudem, ale vzrušení z nechutných scén podemílají mdlé efekty a poněkud směšně vypadající výstřiky životodárné tekutiny (není to pivo). Scéna střídá scénu a s vypětím posledního zbytku sil se snažíte sledovat nejasnou stopu příběhu, směřujícího do věčného zatracení. Pan Boll se nemusí stydět, z mrzkého rozpočtu dokázal vytěžit 94 minut filmu s rádoby upírskou tématikou a občas zaperlit scénami, které odstraní poslední zbytky pozornosti - to v záběrech, při kterých vám na mysli vytanou vzpomínky na jiné filmy, jiné techniky a krásnější lidi.

Aby toho nebylo málo, tak si svého nepovedeného díla všimne také jeho tvůrce a vsadí vše na nízké pudy mužů. Kdo neusnul, tak uvidí obnaženou ženu, na zlomek vteřiny, ale to stačí utišení vašeho hněvu asi stejně jako vůně pečeného kuřete k vašemu nasycení. Uwe to však nevzdává a za zbytek rozpočtu zaplatí sličné herečce Lokenové za obnažení jejího levého ňadra a použití dotyčného ve filmu. To mi připomíná, že jsme nezmínili kostýmy. Jsou vesměs takové nijaké, podobné jsem nedávno viděl v divadelní půjčovně. Efekt je pak žalostný, když se autor snaží zkombinovat několik století a kultur odívání k navození středověké atmosféry.

Vyjmenovávat všechny nedostatky snad ani nemá smysl, protože BloodRayne se nejspíš stal propadákem uplynulého roku, vždyť i americké publikum vysypalo ze svých kasiček pouhých 2,5 mega doláčů a ve světě ještě méně, protože byl film z kin, prozřevšími producenty, stažen.

Tento počin (jako mnoho dalších) neměl spatřit světlo světa, řekli byste si, přesto mě spolubydlící vyvedl z omylu (chápejte je nešťastně zamilovaný do Kristanny) a označil film za celkem povedený. Ano, takoví jsme my muži. Obsaďte do filmu ženu se zbraní a rádi si koupíme DVD. Neblahý osud potkává křehké krasavice schopné zacházet s M-16 ladněji a bez potu oproti Rambovi (Elektra, Catwoman, Aeon Flux, Ultraviolet, ...).

S tímto snímkem se snad neobtěžujte, ... Moment, pravě... ehm, právě skončila erotická scéna Rayne a Sebastiana (Matt Davis). Kdybyste raději darovali ty peníze jednomu mladému a nadějnému šéfredaktorovi...

Bloodrayne
Akční / Horor / Fantasy 
USA / Německo, 2006, 95 min
Režie:
Uwe Boll
Hrají: Kristanna Loken, Ben Kingsley, Michelle Rodriguez, Udo Kier, Geraldine Chaplin, Matthew Davis, Michael Madsen,  Meat Loaf, Michael Paré, Billy Zane

Jan Pechanec


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...