1.3.2024 | Svátek má Bedřich


FILM: Anna Karenina (Anna Karenina)

2.12.2012 13:16

Mistr současné romance Joe Wright přichází po Pýše a předsudku (2005) a Pokání (2007) s dalším srdceryvným příběhem. Tentokrát si vybral obsáhlý román ruského klasika Lva Nikolajeviče Tolstého Anna Karenina a samozřejmě se svou velkou múzou Keirou Knightley v hlavní roli.

Příběh o vdané ženě Anně Karenině, která se zamiluje do výrazně mladšího jezdeckého důstojníka Alexeje Vronského, není třeba blíže představovat, Tolstého kniha vedle Kreutzerovy sonáty patří ostatně k základní středoškolské četbě. Věnujme se tedy samotnému snímku, který byste (ať už knihu znáte nebo ne) v kinech rozhodně neměli minout.

Od Wrighta lze v případě adaptací historických romancí čekat nejedno zajímavé překvapení a Anna Karenina není výjimkou. Film je komponován jako opulentní divadelní hra s několika exteriérovými záběry, jinak vše se odehrává zásadně v interiérech i s výměnou kulis. Takže vlastně jdete do kina i do divadla zároveň. A aby to bylo ještě zamotanější, tak některé exteriéry vyhlížejí jako interiéry. Není to vlastně žádné překvapení, scénář totiž napsal jeden z nejvýznamnějších současných dramatiků Tom Stoppard. Joe Wright se jeho práce chopil s lehkou rukou a vytvořil doslova spektakulární spektákl, od kterého neodvrátíte svůj zrak ani na minutu.

Jako první vás asi omráčí výprava, ze které mi padala čelist. Je to velkolepé, je to omračující a někdo by mohl říci manýristické. Ona manýra však tady sedí a v žádném případě není rušivá. Ostatně nezapomeňme, že se nacházíme na divadelních prknech, kde se vše tak nějak přehání, ale rozhodně to patří k dobru věci. S výpravou souvisí i nádherné kostýmy, které všem hercům padnou jako ulité.

Ovšem co by to bylo platné, kdyby tu chyběli vynikající herci, bez nichž by to všechno bylo jen prázdné a manýristické nic. Buďte klidní, herci hrají jedna báseň. Hlavní trojúhelník předvádí něco famózního, až se mi zatajil dech. Ze zkušeností vím, že Keira Knightley hraje nejlépe ve Wrightových filmech, což Anna Karenina jenom potvrzuje. Uvěřil jsem jí každou emoci, každé vzdychnutí, každý pohyb, každé slovo. Jude Law jako její manžel Alexej Karenin jí skvěle sekunduje a od začátku do konce je mimořádně přesvědčivý. Dokonce jsem se ho chvílemi i trochu bál.

Jaroslav Vávra


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...