Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

VÝZKUM: Co lidé chtějí

diskuse (83)

Vypadá to jako velký sebezpytující průzkum, který si nechaly udělat strany vládnoucí pětikoalice, která je rekordně nepopulární a ubývají jí voliči. Vládě aktuálně důvěřuje pouhých 17 procent lidí. Strany koalice ztratily oproti volebnímu výsledku na podzim roku 2021 zhruba 800 tisíc voličů. Ti přitom neutíkají přes červenou linii k opozičním stranám, protože nevidí proti vládním stranám alternativu. Klíčová otázka zní: Kde jsou? Jak přemýšlejí? Co se chystají dělat?

Odpověď dává unikátní průzkum agentury STEM vedené sociologem Martinem Buchtíkem. Nezadala si ho ale vláda, nýbrž skupina angažovaných podnikatelů sdružená ve Spolku pro obranu liberální demokracie. Nejvýraznějšími figurami jsou investoři Jan Barta a Dušan Šenkypl z Pale Fire Capital, kteří byli otevřenými sponzory prezidenta Petra Pavla a poté se finanční pomocí pokoušeli křísit ochablou sociální demokracii.

Dalo by se říct, že je to skupina, která je přesvědčená, že Andrej Babiš, Tomio Okamura a většina mimoparlamentních stran jsou riziko, jehož nástupu k moci chtějí svými finančními investicemi do politiky zabránit. Jan Barta už na podzim naznačoval, že vedle sociální demokracie se chystá pomoci i některým ze stran vládní koalice.

Průzkumem si tedy zjevně chtěl zmapovat terén a zároveň pomoci vládním stranám se v něm orientovat. Je to užitečné čtení. Vychází z něho důležité dělení nespokojených vládních voličů a základních trendů, co jim vadí a co chtějí.

Nespokojeno s vládou je podle průzkumu zhruba 11 procent společnosti, přičemž nespokojené voliče lze dále rozdělit do třech základních skupin: 410 tisíc lidí hodlá přes svůj kritický postoj dál volit některou z vládních stran, ale nevědí kterou. 250 tisíc lidí chce volit vládní strany, ale váhá nad účastí u voleb. Třetí skupina je nejkritičtější. Je v ní zhruba 220 tisíc lidí a vládu volit nechtějí. To ale neznamená, že jsou připraveni dát hlas opozičním stranám.

Jen třetí nejkritičtější část považuje vládu Petra Fialy za stejně špatnou nebo horší než tu minulou.

Průzkum ukazuje tři důležité trendy
Prvním je potvrzení rozdělení společnosti na vládní a opoziční tábor Česka A a Česka B, mezi nimiž vede téměř neprostupná červená linie, přes kterou voliči nechodí.

Žijeme v éře, kdy se nevolí pro, ale proti. Lidé dávají vládě hlas, aby zabránili nástupu Andreje Babiše, Tomia Okamury a jejich případných koaličních partnerů z řad neparlamentních stran. Babiš a Okamura jsou pro ně tvrdě nepřijatelní.

Odpor k šéfovi hnutí ANO má 95 procent zklamaných voličů vlády. Dokonce i v nejméně loajální skupině, která vládu jít volit nechce, je to 92 procent. Téměř totožné je skóre u Tomia Okamury. To je potvrzení síly dělení na Česko A a Česko B.

Z průzkumu také jasně vychází, co lidi zajímá
Je to životní úroveň a bezpečí. A pak to, aby tyto priority vláda nejen řešila, ale dokázala jim srozumitelně vysvětlovat, co, jak a proč dělá. Mezi nejvyššími prioritami je také kvalitní zdravotnictví, ceny potravin a energií, velikost státních dluhů a nějaká vize vývoje země do budoucna.

Naopak témata, která velmi často zaplňují veřejný prostor a média, vládní voliče příliš nezajímají. Řešení změn klimatu, v Evropě známé jako Green Deal, zařadilo mezi tři nejvyšší priority jen 16 procent lidí, starost o práva sexuálních menšin pouhých 7 procent, politika ve vztahu k Evropské unii, kam se dá zařadit i euro, je prioritou pro 18 procent lidí. Jen pro srovnání: nejvyšší priority z žebříčku mají 62 až 57 procent.

To signalizuje, že volič vládních stran je náročný. Ale zajímají ho témata, která přímo ovlivňují jeho životní úroveň a bezpečí. Třeba zahraniční politika, na níž si vláda tak zakládá a která v poslední době plní tolik veřejného prostoru a diskusí v médiích, mezi prioritami není. Dá se ale považovat za samozřejmou součást zajištění bezpečí.

Průzkum ukazuje, že ani náročné voliče vládních stran nezajímají intelektuální exhibice a signalizování, na kterou jsou někteří politici vládních stran v čele třeba s Markétou Pekarovou Adamovou nebo Vítem Rakušanem experti. Zajímá je hájení jejich konkrétních zájmů. A těmi je prosperita a bezpečí.

Takže politici, kteří plýtvají energii na euru, obraně tichého vína před zdaněním, legalizaci drog nebo svazcích homosexuálů, střílejí mimo terč. Asi právě proto jsou zrovna jejich strany na hraně vstupu do Sněmovny.

Z průzkumu se dá říct, že pokud by zítra byly volby, výsledek vládní koalice bude vypadat úplně jinak, než v této chvíli výzkumníci signalizují. I ti, kdo jsou vládou opravdu zklamaní, zavřou oči a půjdou jí hodit hlas proto, aby zabránili návratu Andreje Babiše k moci.

Pokud se nestane něco mimořádného, čeká nás opět kampaň antiBabiš a z druhé strany kampaň antiFiala. To jediné funguje. Volíme proti. Nemáme pro koho.

Průzkum je velmi nebezpečný v jedné věci. Vláda si z něho může vzít závěr, že nemá alternativu. Že se nemusí snažit už nic dělat a že jí všechno projde. Včetně nebezpečných zásahů do ekonomiky, státního kapitalismu a zvyšování daní.

Aston Ondřej Neff
27. 7. 2024

Jako zlověstné předznamenání byl teroristický útok na francouzskou železniční dopravu. Sabotáž...

Jakub Michálek
27. 7. 2024

Autoritáři mají jedno společné: odpudivý a nenávistný jazyk, který uměle vyrobila mašinérie...

Marian Kechlibar
27. 7. 2024

Základní příčinu shrnul architekt Jan Kasl slovy „systém tvoří stavebním řízením nepolíbení...

Jan Ziegler
27. 7. 2024

Pro některé jedince v Česku je národovecký maďarský premiér velkým vzorem. Ve skutečnosti však...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
26. 7. 2024

Jako uchazeče o post eurokomisaře navrhuje vláda Josefa Síkelu.

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Milan Smutný
26. 7. 2024

Co je vlastně ten dnes již jedněmi (spotřebiteli a podnikateli) proklínaný systém, druhými...

Tomáš Kazda
26. 7. 2024

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Lidovky.cz
26. 7. 2024

Zatímco se na řece Seině v Paříži plavily desítky lodí se sportovci během oficiálního zahájení...

Stanislav Kučera
26. 7. 2024

Roli čestného vůdce výpravy zažil už při hrách v Riu, kde slavnostní zahájení probíhalo na...

Jaroslav Veis
26. 7. 2024

Fotbal nemá logiku, zněl počátkem léta co chvíli z televize oblíbený citát slavného fotbalisty a...

Luboš Jirsa
26. 7. 2024

V Paříži v pátek oficiálně začaly 33. letní olympijské hry. Zúčastnit se jich má pod neutrální...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz