29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


ÚVAHA: Vrtěti psem

9.4.2018

Se zájmem sleduji náš domácí okresní přebor v soutěži vrtěti psem. Do finále postoupili trestně obviněný předseda ANO a premiér v demisi Andrej Babiš, údajný agent StB, a na druhé straně mu velmi kvalitně sekundují pánové Hamáček a Zimola z druhdy levicově liberální ČSSD.

Ve finále se soutěží o to, kdo bude lépe vrtět psem, tedy který výklad reality bude hlavní.

Soutěž je dosud velmi vyrovnaná, protože oba soupeři zatím vrtí pouze v morálních kategoriích „obviněný nemůže řídit policii“ a „více jsme jim dát nemohli“ a lidi to přece tak nějak pochopí a vezme je to u srdce. Co je tedy pravda? Platí „Mamko, ten Hamáček se Zimolou se mohli rozkrájet“, nebo z druhé strany: „Koukej, sousede, jak jim to ten Babiš zase nandal, vnitro jim přece nedá.“

Myslím, že to jsou všechno jenom zastírací manévry a že o skutečném výsledku koaličních rozhovorů je již rozhodnuto dlouho. Babiš nikdy nechtěl žádnou koaliční vládu, ale potřebuje alibi, že se něco děje. Ve slabých chvilkách to dokonce nahlas přiznával. ČSSD hrozí, že zmizí z politické mapy, a proto musí být velmi aktivní, aby se o ní mluvilo a aby stihla najít zase nějaké voliče. Proto Babiš vyjednává s ČSSD, proto se v mediích komentují jména potenciálních ministrů, proto se scházejí pracovní skupiny. Tak se simuluje aktivita, která není a nebude.

Nejpozději od doby, kdy Babiš zahájil výjezdy do krajů doplněné o prohlášení v duchu hesla „slibem nezarmoutíš“, je jasné, že předseda nejsilnější strany není ochoten a asi ani schopen sestavit funkční vládu a že vsadil na jedinou kartu - předčasné volby. Netuším, jak k nim hodlá ústavně dospět, ale dost možná, že to ve své kreativitě dosud neví ani on. Domnělá překážka v podobě slova prezidenta má hodnotu papíru a předpokládám, že Babiš Zemanovi včas řekne, jak a kdy prezident vyhlásí volby. Zeman protestovat nebude, protože by jemu a jeho kamarádům mohla vláda tak trochu pokrátit zdroje.

Proto je třeba se dobře připravit. V říjnu nás s největší pravděpodobností čekají volby, které tady ještě nebyly. Současně budeme volit 1/3 senátu, po roce opět poslaneckou sněmovnu a proběhnou komunální volby. Jedna kampaň za jedny peníze pro troje volby, to je terno. Babiš, tedy strana jednoho muže, bude hrát o všechno. ANO chce ovládnout sněmovnu, získat silnou pozici v senátu a ovládnout velká města. Proto Babiš jako superman bude současně na plakátech a v mediích kandidovat do sněmovny, senátu i do každého většího města. Možná to někomu přijde divné, ale volič zvyklý na jednoduchá poselství zvolí prostě Babiše stejně na radnici v Mostě, do senátu i do sněmovny. Podobně na tom ale budou i všichni ostatní. Jedna nebo dvě až tři tváře se promítnou v médiích a volič, zvyklý zjednodušovat až na dřeň, zvolí piráta Bartoše klidně i do zastupitelstva v Kardašově Řečici, protože třeba tam bude se svým intelektuálním poselstvím na plakátu. A že na volebním lístku jeho jméno nefiguruje? Nevadí, kdo by to také četl, když je to tak složité.

Kdo chce mít na začátku náskok, musí lépe vrtět psem. Musí lépe vysvětlit voličům, že za krach toho, co nikdy nechtěl, může jeho oponent. Takže si vyberte, čemu uvěříte, kdo má podmanivější hlas a sametovější nabídku. Buď ti zlí babišovci nechtěli za žádnou cenu ustoupit, nebo je Hamáček hamoun a chce vnitro.

V tomto přeboru to vidím na plichtu. Již brzy se ale objeví další stejně poutavé mediální soutěže o to, kdo je větší fabulátor, manipulátor a demagog. Příznivce velkého Tomia Okamury musím uklidnit, že v této soutěži již svoje zlato obhájil a není třeba se bát, že by mohl být sesazen ze svého zaslouženého trůnu a významné role šašek a král.

Autor je komunální politik ODS